خانه / همه مطالب / سلامت / دانستنی های سلامت / عوارض داروهای ضد افسردگی و ویاگرا برای چشم

عوارض داروهای ضد افسردگی و ویاگرا برای چشم

عوارض داروهای ضد افسردگی و ویاگرا برای چشم

عوارض داروهای ضد افسردگی و ویاگرا برای چشم

عارضه های چشمی برخی داروهای ضد افسردگی

می خواهیم در این مطلب به انواع داروهای ضد افسردگی که موجب بروز مشکل در بینایی می شوند اشاره کنیم بهتر است با عوارض آن ها آشنا شوید و در صورت مشاهده به پزشک مربوط مراجعه کنید

 برخی داروهای ضد افسردگی از جمله Effexor®, Cymbalta®, Zoloft® و برخی داروهای ضد اضطراب از جمله Lexomil® می‌توانند سبب بروز گلوکوم حاد شوند و فشار چشم را بالا ببرند.

این عارضه بویژه در هفته نخست درمان بیشتر دیده می‌شود. گلوکوم با عوارضی از جمله چاله نورانی، تاری دید و درد و حالت تهوع بروز می‌کند.

با قطع فوری دارو و درمان‌های آنتی‌گلوکوم این مسئله فوراً رفع می‌شود اما در صورت ادامه مصرف دارو، چشم به این وضعیت بینایی عادت کرده و اختلال درمان پذیر نخواهد بود. در صورتی که فشار چشم بالا بماند می‌تواند بعد از مدتی سبب نابینایی شود. به همین دلیل مشاوره اورژانسی با متخصص الزامی است.

ویاگرا و عوارض جانبی آن برای بینایی

داروی ویاگرا می تواند تاثیرات نامطلوبی روی افراد مصرف کننده بگذارد از جمله می توان به تغیر رنگ چشم و تحریک اعصاب بینایی اشاره کرد بهتر است در این زمینه مراقب عوارض جانبی این دارو باشید

برخی از داروها که برای درمان اختلالات نعوظی و افزایش میل جنسی تجویز می‌شود از جمله ویاگرا، سیالیس و لویترا در صورتی که در دوز بالای ۲۰۰ میلی گرم مصرف شوند می‌توانند عامل آبی شدن چشم باشند که البته گذراست و در عرض ۴ ساعت بعد از مصرف دارو از بین می‌رود.

چشم پزشکان معتقدند ویگرا و داروهای مشابه می‌تواند عامل نوروپاتی ایسکمیک به دلیل قطع جریان خون در اعصاب بینایی هم باشد که به مرور زمان سبب نابینایی می‌شود.

البته این عارضه از نظر علمی هنوز به اثبات نرسیده و تنها جنبه تجربی دارد. متخصصان توصیه می‌کنند در صورت مصرف این دارو از دوزهای پایین آن استفاده کنید و در صورت کاهش قدرت بینایی یا اختلال دیدی که بیش از ۴ ساعت ادامه داشت با متخصص مشورت کنید.

همچنین ببینید

چرا پاهام همش سرده

دلایل سردی پاها چیست؟   سردی پا معمولا وضعیت طبیعی است که در نتیجه سرمای …

دیدگاه بگذارید

avatar
  مشترک  
به من اطلاع بده
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A