خانه / همه مطالب / اخبار ایران و جهان / اخبار داخلی / بست نشینی حمید بقایی و ماجرای آن

بست نشینی حمید بقایی و ماجرای آن

بست نشینی حمید بقایی و ماجرای آن

 

 

اخبار ایران و جهان، پرمگ : حميد بقايي ديروز در سومين جلسه دادگاهش شركت نكرد و به جاي آن با علي‌اکبر جوانفکر و حبيب‌الله جزء‌خراساني، عازم حرم شاه عبدالعظيم(ع) شدند.

خراساني، ذي‌حساب و مديرکل امور مالي سابق نهاد رياست‌جمهوري در زمان احمدي‌نژاد است
كه چند وقت قبل در پاسخ به دادستان تهران درباره بخش عمده اتهامات مندرج در کيفرخواست ٣٠‌صفحه‌اي حميد بقايي نامه‌اي نوشته بود.
عصر روز گذشته، ساعاتي پس از بست‌نشيني بقايي و جوانفكر، محمود احمدي‌نژاد و اسفنديار رحيم‌مشايي هم به آنها ملحق شدند.

 

بست نشینی حمید بقایی و ماجرای آن

 

در اطلاعيه مشترك بقايي و دو نفر ديگر كه در کانال تلگرامي دولت بهار منتشر کرد،
درباره علت بست‌نشيني‌شان آمده است: «به سنت آشناي بست‌نشيني، به آستان مقدس حضرت عبدالعظيم‌الحسني (ع) پناه مي‌بريم!…

از سال ١٣٩٠ که آمريکا، انگليس و رژيم صهيونيستي براي پيشبرد سياست‌هاي استکباري و سلطه‌طلبانه خود در منطقه و از‌جمله در ايران تصميم به زدن دولت خدمتگزار دکتر احمدي‌نژاد گرفتند،
متأسفانه برخي عناصر کوته‌بين و خودخواه نيز در نقشه دشمن عمل کردند و با استفاده از تريبون‌ها و رسانه‌هاي گوناگون سيل اتهامات و افترائات را عليه فرزندان پاک ملت به راه انداختند».

تصاوير و فيلم‌هايي از خداحافظي اين سه نفر با احمدي‌نژاد پيش از حركت به سمت حرم شاه عبدالعظيم(ع) و بعد از آن در حرم، از سوي كانال دولت بهار منتشر شد.

قرار بود سومين جلسه دادگاه رسيدگي به اتهامات حميد بقايي صبح ديروز در شعبه ۱۰۵۷ کارکنان دولت برگزار شود.

بقايي پيش‌تر در هر دو جلسه غيرعلني دادگاه و پس از اتمام آن، اعتراضاتي را به دادگاه مطرح کرد. آن‌طور که اطرافيان بقايي مي‌گويند غيبت امروز بقايي نيز به منزله اعتراض او به دادگاه است.

 

 

بست نشینی یعنی چی ؟

شيوه معمول بست‌نشيني چنين بود که اشخاصي که تقاضايي داشتند، در محل امن و مقدسي بست مي‌نشستند و اعلام مي‌کردند تا وقتي به درخواستشان رسيدگي نشود،
از آنجا خارج نخواهند شد. اين کار در عرف اجتماعي قابل قبول و به‌صورت قانوني درآمده بود
اما بعدها از حالت معمول خود خارج شد و به‌صورتي درآمد که حتي افراد مجرم براي فرار از مجازات از اين رسم سوءاستفاده مي‌کردند
تا جايي که اميرکبير به‌شدت از آن جلوگيري کرد.

 

بست‌نشيني به‌خصوص در ميانه‌هاي سلطنت قاجار و در اعتراض به برخي اتفاقات رواج بيشتري پيدا کرد. تحصن تجار در حرم حضرت عبدالعظيم(ع) براي اعتراض به موسيو نوز بلژيکي، رئيس گمرک ايران و تحصن در حرم حضرت عبدالعظيم (ع) پس از مهاجرت کبرا براي تأسيس عدالتخانه و مخالفت با عين‌الدوله، صدراعظم مظفرالدين شاه ازجمله تحصن‌هاي مهم آن دوران بود.

 

 

بست نشینی حمید بقایی لغو شد

بست نشینان با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کردند که موقتا به بست‌نشینی خود در حرم حضرت عبدالعظیم (ع) پایان دادند.

در بخشی از متن اطلاعیه حمید بقایی، علی‌اکبر جوانفکر و حبیب‌الله جزءخراسانی آمده است:« تا فراهم شدن شرایط مقتضی، بست‌نشینی در این مکان شریف را به طور موقت متوقف می‌نماییم.»

حمید بقایی، علی‌اکبر جوانفکر و حبیب‌الله جزءخراسانی از صبح چهارشنبه هفته گذشته (۲۴ آبان) با حضور در حرم حضرت عبدالعظیم (ع) در اعتراض به آنچه تظلم‌خواهی در روند رسیدگی قضایی پرونده خود می‌خواندند بست‌نشینی خود را آغاز کرده بودند.

این در حالی بود که صبح همان روز سومین جلسه رسیدگی به پرونده حمید بقایی معاون رییس دولت دهم بدون حضور وی برگزار شد. دومین جلسه رسیدگی به پرونده بقایی ۳۰ مهرماه برگزار شد که با حواشی همراه بود.

در این چند روز بست‌نشینی این سه نفر، محمود احمدی‌نژاد چند بار در حرم حضرت عبدالعظیم (ع) حضور یافت و در سخنانی از بست‌نشینان حمایت کرد.

تعدادی از موافقان بست نشینان هم در این چند روز به سخنرانی در این مکان مقدس پرداختند اما حواشی به وجود آمده باعث شد تا تصمیم ترک موقت بست‌نشینی توسط یاران احمدی‌نژاد اتخاذ شود.

همچنین ببینید

امشب گفتگو حسن روحانی با مردم

ماجرای تماس تلفنی مکرون به روحانی

ماجرای تماس تلفنی مکرون به روحانی   حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی شامگاه سه‌شنبه در …

دیدگاه بگذارید

avatar
  مشترک  
به من اطلاع بده
CLOSE
CLOSE
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A