خانه / همه مطالب / اخبار ایران و جهان / اخبار داخلی / تظاهرات مردم خوزستان برای آب

تظاهرات مردم خوزستان برای آب

تظاهرات مردم خوزستان برای آب

 

اخبار رسانه و هنرمند، پرمگ: گروهی از مردم خرمشهر روز جمعه هشتم تیر ماه برای اعتراض به کم ‌آبی و شوری بیش از حد آب در این شهر تظاهرات کردند.
راهپیمایان که در برابر مسجد جامع خرمشهر تجمع کرده بودند با سر دادن شعار «حیاتی حیا کن، خرمشهر را رها کن» نسبت به عملکرد ولی‌الله حیاتی، فرماندار این شهر اعتراض کردند. آنها همچنین با شعار «مسئول بی‌لیاقت نمی‌خوایم، نمی‌خوایم» اعتراض خود را به مدیران شهری در بحران جاری کم‌آبی نشان دادند.

 

تظاهرات مردم خوزستان برای آب

 

مسجد جامع خرمشهر محل نمادین مهمی است که یادآور تصویر معروف سربازان ایرانی پس از آزادی خرمشهر در این مکان است.

در حالی که بحران کم‌آبی و خشکسالی از مدت‌ها پیش دامان بسیاری از مناطق ایران را گرفته، مشکل شوری آب در خوزستان، به ویژه در شهرهای آبادان و خرمشهر به حد خطرناکی رسیده است. در روزهای گذشته در رسانه‌ها تصاویری از شهروندان آبادانی که برای دریافت آب شرب صف بسته بودند منتشر شد. گروهی از مردم آبادان نیز در روزهای گذشته برای اعتراض به کم‌آبی و کیفیت بد آب شرب، در برابر ساختمان شرکت آبفا در این شهر تجمع کرده بودند.

آبفا از تاریخ ۲۹ خرداد در آبادان، آب شرب شهروندان را سهمیه‌بندی کرده است.

 

 

وعده‌های دولت برای آب خوزستان

وزیر نیرو در ۲۷ خرداد گذشته گفته بود مشکل کیفیت آب آبادان، خرمشهر و شادگان تا ۱۵ تیرماه برطرف می‌شود. رضا اردکانیان در پاسخ به پرسشی در مورد شوری آب تعدادی از شهرها و روستاهای استان خوزستان گفت: «عملیات یکی از بزرگترین طرح‌های آبرسانی برای شهرهای آبادان، خرمشهر و شادگان و همین طور روستاهای این منطقه از ۹ ماه پیش شروع شده و تا ۱۵ تیرماه به اتمام می‌رسد.»

وزیر نیرو در مورد کیفیت آب تهران و احتمال جیره‌بندی آن در پایتخت گفت: «کیفیت آب تهران عالی است و برای کمیت آن نیز مردم همراهی خواهند کرد تا با مشکل مواجه نشویم. در صورتی که همراهی نشود مجبور به جیره‌بندی هستیم اما چنین چیزی پیش‌بینی نمی‌شود چون حتما مردم تهران صرفه‌جویی می‌کنند و تابستان را بدون مشکل طی می‌کنیم.»

در روزهای گذشته اخباری نیز در مورد احتمال جیره‌بندی آب در اصفهان نیز منتشر شده بود، اما مسئولان این اخبار را تکذیب کردند. با این حال از اصفهان گزارش می‌رسد که بنا به تصمیم شرکت آبفا برای پرهیز از جیره‌بندی آب، فشار آب در این کلان‌شهر افت پیدا کرده است.

 

 

مدیره اداره آبفا خرمشهر گفت : خرمشهر از بحران آب خارج شد

 

مدیر اداره آبفا خرمشهر گفت: شوری آب امروز نسبت به ۲۴ ساعت گذشته مطلوب‌تر شده و در تصفیه‌خانه به ۲۸۰۰ میکروموس رسیده و کیفیت مطلوبی پیدا کرده و می‌توان گفت خرمشهر به صورت کامل از این بحران خارج شده است.

غلامرضا پورجلالی در گفت‌وگویی، اظهار کرد: پس از تعمیر خط یک طرح آبرسانی غدیر، وضعیت آبی که از این سمت به ما می‌رسد شرایط خوبی پیدا کرده و شوری آب امروز نسبت به ۲۴ ساعت گذشته مطلوب‌تر شده و در تصفیه‌خانه به دو هزار و ۸۰۰ میکروموس رسیده و کیفیت مطللوبی پیدا کرده و خرمشهر به صورت کامل از این بحران خارج شده است. شوری حال حاضر دقیقا مانند شوری آب در همین فصل در سال‌های گذشته است.

وی با اشاره به افتتاح خط دوم طرح آبرسانی غدیر تا ۱۵ تیرماه، گفت: در حال حاضر میزان بهره‌مندی از طرح غدیر ۷۰ هزار متر مکعب است که با افتتاح خط دوم، این میزان به ۱۰۵ هزار مترمکعب خواهد رسید و وضعیت بسیار بهتر خواهد شد و تمام نیاز برطرف می‌شود.

مدیر اداره آبفا خرمشهر ادامه داد: نگرانی ما در خصوص وضعیت رودخانه کارون و آب رهاسازی شده از بالادست است. پس از احداث بند خاکی مارد، ظرف ۴۸ ساعت تاثیر خود را نشان داد به شکلی که شوری کانال مارد از ۲۰ هزار به ۱۱ هزار میکروموس کاهش پیدا کرد اما اکنون نزدیک به یک هفته است که در همین رقم مانده است، در حالی که پیش‌بینی می‌کردیم تا پنج‌ هزار میکروموس کاهش یابد و به حد شوری شادگان و دارخوین برسد.

پورجلالی ادامه داد: پس از پیگیری‌ها، متوجه شدیم با برداشت‌های غیر قانونی از رودخانه کارون در بالادست، از آب رهاسازی شده از سدهای بالادست، آبی برای کارون در مقطع مارد باقی نمی‌ماند و در حال حاضر مارد وضعیت خوبی ندارد.

وی تصریح کرد: با پیگیری‌های مسئولین استانی و شهری، تصمیم گرفته شد که هفت ساعت در روز آبگیری نیشکر متوقف شود و اکنون نیز گروهی از شرکت آب منطقه جنوب اعزام شدند که از کشت‌های غیرمجاز جلوگیری کنند. با این کار و پایدار شدن مارد، وضعیت بهتر خواهد شد.

مدیر اداره آبفا خرمشهر عنوان کرد: مجریان طرح غدیر و معاونت عمرانی سازمان آب و برق، بسیار گله‌مند هستند که در مسیر اجرای خط یک غدیر – از هویزه تا خرمشهر – دامداران برای آب دادن به دام‌های خود اقدام به شکستن و قطع شیرهای تخلیه هوای این خط می‌کنند که این اقدام آسیب جدی به خط می‌زند. این لوله‌ها تامین کننده آب شرب مردم آبادان و خرمشهر هستند و خواهشمندیم که از این کار خودداری کنند.

همچنین ببینید

ویدئوی احترام گذاشتن به نجفی قدیمی بود

ویدئوی احترام گذاشتن به نجفی قدیمی بود   علیزاده طباطبایی وکیل محمدعلی نجفی گفت: ما به …

دیدگاه بگذارید

avatar
  مشترک  
به من اطلاع بده
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A