خانه / همه مطالب / اخبار ایران و جهان / اخبار داخلی / شهریاری: در سیستان گربه وجود ندارد !

شهریاری: در سیستان گربه وجود ندارد !

شهریاری: در سیستان گربه وجود ندارد !

 

اخبار ایران و جهان، پرمگ: در مقاله پیشین در مورد گربه خوردن در سیستان صحبت کردیم میتوانید اینجا بخوانید

بخش هایی از گفت‌وگوي «قانون» شهریاری، نماينده مجلس را مي‌خوانيد.

*اینکه یک خبرنگار یک قوم را مورد هدف قرار دهد و آن ها را به حرام خواری، آن هم با زبان روزه در ماه مبارک رمضان متهم کند به هیچ وجه بخشودنی نیست.

* اینکه بگوید مردم این منطقه حرام خواری می کنند یا گربه می خورند نشانه عدم شناخت از این منطقه است. مگر در آن منطقه گربه ای وجود دارد که بخواهد چنین صحبتی را مطرح کند؟اینکه من تذکر دادم نیز دلیلش این است که در چند روز گذشته این موضع در رسانه های مختلف و شبکه های اجتماعی مانند بمب سرو صدا کرد و به طور مشخص باید بگویم تغییر این نگرش که مردم این منطقه کلاغ یا گربه می خورند به آسانی صورت نخواهد گرفت. افراد نمی توانند در رسانه ها یا در شبکه های اجتماعی هرچه دل‌شان خواست بگویند و به عواقب اجتماعی و فرهنگی آن موضوع فکر نکنند.

 

ماجرا گربه خوردن مردم در سیستان

 

* مردم سیستان در طول انقلاب همیشه همراه انقلاب و نظام بوده اند و در ۴۰سال گذشته بیش از دوهزار شهید تقدیم انقلاب و کشور کرده اند. مردمی با این پیشینه مظلومند و براي همين کسی به آن ها توجه نمی کند و از طرفی به آن ها توهین نیز می شود. اگر مسئولان حاضر باشند در کل کشور و حتی در كنار گوش‌شان مناطقی را به آن ها معرفی خواهم کرد که محرومیتش دل آدم را به درد آورد. محرومیت مختص استان سیستان و بلوچستان نیست. مسئولان باید فکری به حال این موضوع کنند. اینکه آقای فتاح، رییس کمیته امداد در مشهد می گوید ما در کشور فقر مطلق نداریم بسیار عجیب است. شاید این صحبت ها به این دلیل است که مسئولان تابه حال یک شب سر گرسنه بر بالش نگذاشته اند.

یک استاد دانشگاه توهین هایی را به قوم بلوچ و اهل سنت کرده که با اعتراض بسیاری از مردم روبه رو شده است. آرامش سال هاست به استان سیستان و بلوچستان برگشته است. فکر نمی کنید طرح چنین موضوعاتی درباره قوم بلوچ یا سیستانی ها باعث بروز اختلافاتی در بین مردم این مناطق شود؟

این استاد مدرک دکترا دارد و ۱۸ سال است به تدریس ادبیات در دانشگاه زاهدان مشغول است. اما ادبیاتی که او در فیلم هایش به کار برده به یک استاد ادبیات نمی‌خورد. من خودم وقتی این کلیپ ها را دیدم ضمن اینکه شرمنده شدم که یک استاد دانشگاه این چنین ادبیاتی از دهانش خارج می شود، برداشتم این بود که این استاد در یک حالت عادی نیست! به نظر می رسد که این فرد دارو یا ماده‌اي مصرف کرده است چون یک آدم عاقل چنین صحبت هایی مطرح نمی‌کند. جالب اینجاست که این فرد همسرش از هموطنان اهل سنت بلوچ ماست و طرح چنین موضوعی به نظرم نه از عدم شناخت که از یک حالت غیر عادی روایت دارد. امیدوارم دیگر شاهد چنین موضوعاتی در استانی با تاریخ و فرهنگ غنی مانند سیستان و بلوچستان نباشیم.

* تنها کسی که هر از چند گاهی درباره این استان به مسئولان تذکر می دهد مقام معظم رهبری است که ایشان نیز به دلیل شناخت کافی که از منطقه دارند درد مردم این منطقه را به خوبی می دانند و از لفظ تنگه احد درباره این استان استفاده کرده اند.

همچنین ببینید

ویدئوی احترام گذاشتن به نجفی قدیمی بود

ویدئوی احترام گذاشتن به نجفی قدیمی بود   علیزاده طباطبایی وکیل محمدعلی نجفی گفت: ما به …

دیدگاه بگذارید

avatar
  مشترک  
به من اطلاع بده
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A