خانه / همه مطالب / اخبار ایران و جهان / اخبار داخلی / ماجرا دختر خیابان انقلاب چیست ؟

ماجرا دختر خیابان انقلاب چیست ؟

ماجرا دختر خیابان انقلاب چیست ؟

 

اخبار ایران و جهان، پرمگ: ویدا موحد معروف به دختر خیابان انقلاب، نام زنی است که در اوایل دی ۱۳۹۶ و چند روز قبل از شروع اعتراضات ۱۳۹۶ ایران، در تقاطع خیابان انقلاب و وصال تهران روسری سفیدرنگی را بر سر چوبی کرد و در اعتراض به حجاب اجباری آن را تکان داد. بر اساس اخبار منتشرشده، پلیس ایران وی را دستگیر کرده‌است. نسرین ستوده در تاریخ ۸ بهمن ۱۳۹۶ از آزادی وی خبر داد. او در توئیتر خود اعلام کرده که ویدا موحدی در هفتم بهمن ۱۳۹۶ آزاد شده‌است.

در روز ۹ بهمن ۹۶ دختری دیگر در همان محل و با همان روش اقدام به اعتراض به حجاب اجباری نمود.

ماجرا دختر خیابان انقلاب چیست ؟

حرکت اعتراضی

در اوایل دی‌ماه سال ۱۳۹۶ و چند روز قبل از اولین تظاهرات ضدحکومتی در ایران، زن جوانی بدون روسری بر روی یک سکو رفت و در حالی که یک روسری سفید را بر چوبی بسته‌بود، آن را در اعتراض به حجاب اجباری تکان داد. بر اساس اخبار منتشرشده، این زن جوان در زمان اعتراض ۳۱ساله و مادر کودکی ۱۹ ماهه است. نام او تا مدت‌ها معلوم نبود تا اینکه برخی منابع نام او را ویدا موحد اعلام کردند.

 

 

دستگیری

در روز یکشنبه اول بهمن نسرین ستوده، وکیل دادگستری، بر اساس تحقیق محلی خود گفت که این دختر در آن روز «بعد از بازداشت مدت کوتاهی آزاد شده و دوباره بازداشت شده‌است». ستوده گفت که: «ابتدا او را به کلانتری ۱۴۸ خیابان انقلاب منتقل می‌کنند و برایش پرونده‌ای در دادسرای مشهور به خیابان خارک تشکیل شده‌است.» وی همچنان در بازداشت و در زندان به سر می‌برد. اما اطلاعی از محل دقیق بازداشت او در دست نیست. نسرین ستوده در توییتر خود اعلام کرده که ویدا موحد در روز هفتم بهمن ۱۳۹۶ آزاد شده‌است.

واکنش‌ها

داخلی

این حرکت اعتراضی همراه با عکس و فیلم در شبکه‌های اجتماعی به‌طور گسترده پخش و از این اقدام او به‌عنوان اعتراض به حجاب اجباری در ایران یاد شد.
«دختر خیابان انقلاب کیست و کجاست؟» سؤالی است که تنها از پنجشنبه ۲۸ دی تا جمعه ۲۹دی۱ ۳۹۶ بیش از ۱۹ه زار بار بر روی شبکه‌های اجتماعی پرسیده شده‌است.
نسرین ستوده گفت: «حفظ جان و سلامت این زن جوان برعهدهٔ مقامات حکومتی است.»

 

بین‌المللی

سازمان عفو بین‌الملل روز چهارشنبه ۲۴ ژانویه ۲۰۱۸ بیانیه‌ای منتشر کرد که در آن خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط زن جوانی شد که به خاطر انجام یک عمل اعتراضی مسالمت‌آمیز علیه حجاب اجباری دستگیرشده و به «دختر خیابان انقلاب» معروف می‌باشد.

همچنین ببینید

روحانی و ظریف : با آمریکا مذاکره نمیکنیم

روحانی و ظریف : با آمریکا مذاکره نمیکنیم

روحانی و ظریف : با آمریکا مذاکره نمیکنیم    رئیس جمهور و ظریف امور خارجه …

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 تعداد نظرات
0 تعداد پاسخ ها
0 فالوور ها
 
جالب ترین نظرات
داغترین نظرات
1 نویسنده نظر
Maedeh kermani نویسنده آخرین نظرات
  مشترک  
جدیدترین قدیمی ترین بالاترین رای
به من اطلاع بده
Maedeh kermani
مهمان
Maedeh kermani

‏برای ‎#ویدا_موحدی – قهرمان ملی  :

من پرنده ای دیدم
نور جمع آوری می کرد
برای آینده تاریک جوجه هایش !

‎#بهنام_علامی

‎#دختران_خیابان_انقلاب

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A