خانه / همه مطالب / اخبار ایران و جهان / اخبار داخلی / چرا آتش‌نشان‌ها را به زور داخل پلاسکو فرستادند؟

چرا آتش‌نشان‌ها را به زور داخل پلاسکو فرستادند؟

چرا آتش‌نشان‌ها را به زور داخل پلاسکو فرستادند؟

 

چرا آتش‌نشان‌ها را به زور داخل پلاسکو فرستادند؟

 

اخبار ایران و جهان ، پرمگ : یک عضو شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه در مدیریت نجات در حادثه پلاسکو نمره صفر را دریافت کرده‌ایم گفت: شهادت ۱۶ آتش نشان و افراد عادی در این حادثه یک شکست محسوب می‌شود.

عبدالحسین مختاباد در نوبت عصر سیصد و بیست و ششمین جلسه علنی شورای شهر تهران که به موضوع بررسی حادثه ساختمان پلاسکو اختصاص یافت، گفت: مدیریت بحران و مدیریت نجات دو موضوع جداگانه هستند که ما در حادثه پلاسکو در مدیریت نجات نمره صفر داریم. بی‌تردید مدیریتی که بتواند جان یک انسان را نجات دهد وابسته به فناوری‌های مدرن است.

وی افزود: آنچه که در فیلم‌های صحنه حادثه مشاهده می‌کنیم از طبقه دهم یک آتش نشان میان دود و آتش و به وسیله بالابر به ساختمانی که از ۴ طرف آتش گرفته است، آب می‌پاشد. سوالات بسیاری درباره این حادثه مطرح است؛ از جمله اینکه چرا و با چه مجوزی مردم وارد ساختمانی شده‌اند که آتش گرفته است؟ بی‌تردید شهادت ۱۶ آتش نشان و افراد عادی در این حادثه یک شکست است. متاسفانه هنگامی که شهردار تهران به محل حادثه رسید، مدیرعامل سازمان آتش نشانی با کت و شلوار مانند یک شهروند عادی مشغول ارائه گزارش به شهردار تهران بود.

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به صحبت‌های مجتبی شاکری در این جلسه گفت: اگر این چوب بلند شود سر رئیس جمهور هم می‌افتد، بی تردید هر کسی که تخطی کرده است باید پاسخگو باشد. این خون‌هایی که به زمین ریخته باعث شرمندگی ماست.

مختاباد در پایان تاکید کرد: ما عضو شورای شهر تهران هستیم و وظایف ما مشخص است که از چه کسی حساب و کتاب بکشیم. برخی کارشناسان اعلام کردند که روش آواربرداری حادثه پلاسکو صحیح نبوده است. باید بررسی شود چه کسی اعلام کرده که با چنین شرایطی آتش نشانان وارد ساختمان شوند.

اگر ما نمایندگان مردم هستیم، پس در حادثه پلاسکو مقصریم

یک عضو کمیسیون سلامت شورای شهر تهران با تاکید بر لزوم روشن شدن ابعاد مختلف حادثه ساختمان پلاسکو گفت: هیچ یک از اظهاراتم سیاسی کاری نیست و لعنت خداوند بر پدر و مادر کسی که خون ۱۶ آتش نشان را با سیاسی کاری پایمال کند.

محمد حقانی در نوبت عصر سیصد و بیست و ششمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران که به موضوع بررسی حادثه ساختمان پلاسکو اختصاص داده شده است، گفت: عمق این فاجعه بسیار زیاد است و نباید به راحتی از آتش سوزی ساختمان پلاسکو بگذریم. با وجود وسعت ۶۴۰ کیلومتر مربعی و جمعیت ۱۲ میلیون نفری تهران، اگر تدبیر رهبری و پیام ایشان را نداشتیم قطعا در حادثه پلاسکو نمی‌توانستیم عملیات را به این خوبی پیش ببریم.

وی افزود: در حادثه زلزله رودبار من هم می‌توانستم برای گرفتن سر لوله و یا عکس در محل حادثه حاضر شوم اما چنین کاری را انجام ندادم. در سال ۶۸ که وارد شهرداری تهران شدم برای اولین بار وارد سازمان آتش نشانی شدم. نگرانی آن روز بابت ۹ میلیون تومان جهت خرید لوله‌های آب بود تا بتوان آب را به صورت هدفمند به سمت آتش هدایت کرد که بلافاصله در همان اولین جلسه این بودجه را تأمین کردم.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر لزوم پرهیز از سیاسی کاری در بررسی ابعاد مختلف این حادثه گفت: نباید تاریخ را از زمانی که خودمان هستیم نقل کنیم. قطعا مسئولیت شهرداری تهران تنها به تذکر ختم نمی‌شود.

وی تاکید کرد: بنیاد مستضعفان نیز وظایفی را بر عهده داشته است. آیا بنیاد فقط وظیفه دارد سر ماه اجاره‌های این ساختمان را جمع کند؟

حقانی عنوان کرد: همیشه مطرح کرده‌ام که عامل اجرا از عامل نظارت فرار می‌کند. به طور کلی انسان فطرتا این گونه است، لذا شورای اسلامی شهر تهران مقصر است. زمانی که اعلام کردم « ۲۸۰۰ میلیارد تومان پول بابت دوربین‌های نظارتی گذاشته شده است چرا باید ۲۰۰۰ میلیارد تومان دیگر صرف این امر شود در حالیکه می‌توان این پول را در مترو و … هزینه کرد»، دوستان اعلام می‌کردند این صحبت‌ها سیاسی کاری است.

حقانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به صحبت‌های شهردار تهران مبنی بر آموزش ۱۶ هزار آتش نشان داوطلب گفت: این ۱۶ هزار آتش نشان داوطلب کجا هستند؟ چه آموزش‌هایی دیده‌اند و چه اقداماتی را تا به امروز انجام داده‌اند؟

وی افزود: ما در شورای اسلامی شهر تهران به شهردار تهران رأی داده‌ایم؛ لذا طرف ما شهردار است اما تقصیر با شورای شهر تهران است اگر ۳۰ عضو شورا استعفا دهند من نیز به عنوان نفر سی و یکم استعفا خواهم داد. اگر ما نمایندگان مردم هستیم پس ما هم در این حادثه مقصر هستیم. در تهران بحران مدیریت داشتیم، نه مدیریت بحران.

حقانی با اشاره به زمان اعلام خروج از ساختمان در حادثه پلاسکو گفت: در میدان عملیات یک مدیر داریم و آن رئیس سازمان آتش نشانی است که همه باید گوش به فرمان او باشند. باید ساختمان را تخلیه می‌کردند نه اینکه ساعت ۱۰:۳۰ دوباره به زور آتش نشان داخل ساختمان می‌فرستادند.





همچنین ببینید

ویدئوی احترام گذاشتن به نجفی قدیمی بود

ویدئوی احترام گذاشتن به نجفی قدیمی بود   علیزاده طباطبایی وکیل محمدعلی نجفی گفت: ما به …

دیدگاه بگذارید

avatar
  مشترک  
به من اطلاع بده
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A