خانه / همه مطالب / اخبار ایران و جهان / اخبار داخلی / آیا قمه زنی همان حجامت است


آیا قمه زنی همان حجامت است

آیا قمه زنی همان حجامت است

در مطلب پیشین به نظر مراجع در مورد قمه زنی اشاره کردیم . اما برخی ادعا دارن که ما بخاطر حجامت کردن قمه زنی را انجام میدهیم .

بجای اینکه بخواهیم حجامت کنیم قمه زنی میکنیم و قمه زنی همان حجامت است ،

آیا قمه زنی همان حجامت است

پرمگ : این باور کاملا اشتباه است و قمه زنی با حجامت یکی نیست

يكي از شبهاتي كه قمه‌زنان در مورد حرمت قمه‌زني ايجاد نموده‌اند اين است كه قمه‌زني نوعي حجامت سر است و چون حجامت حرام نيست، قمه‌زني نيز نبايد حرام باشد.

در جواب از اين شبهه نيز باید گفت

۱

اگر شخصي حداقل يك‌بار عمل حجامت را ديده باشد متوجه مي‌گردد تفاوت بسيار فاحشي ميان حجامت و قمه‌زني وجود دارد. زيرا در مورد حجامت معمولاً با استفاده از ابزارهاي مخصوصي، با مكش پوست، خون را در يك ناحيه از بدن جمع مي‌كنند و سپس با تيغي تيز، خراشي بسيار سطحي بر روي پوست ايجاد نموده و خون را خارج مي‌كنند؛ به صورتی که چند ساعت بعد از حجامت آن زخم‌ها شروع به خوب شدن مي‌نمايند و چند روز بعد ديگر اثري از زخم‌ها باقي نمي‌ماند. اين در حالي است كه زخم‌هايي كه معمولا در اثر قمه‌زني ايجاد مي‌گردد، احتياج به بخيّه و مداوا داشته و بعضي از آنها آن قدر عميق است كه به استخوان جمجمه نيز آسيب مي‌رساند و حتي بعد از بهبودي هم آثار آنها تا پايان عمر بر روي پوست باقي مي‌ماند.(۱۱) از اين رو بايد دانست كه اگر ما اصول و قواعد خاصي براي حجامت در نظر نگيريم بايد هر زخمي كه در بدن ايجاد مي‌‌گردد را به گونه‌اي يك حجامت بپنداريم پس اگر شخصي با كارد به سر يا بدن شخص ديگري زخمي وارد نمايد، ‌مي‌تواند بگويد كه من قصد حجامت او را داشتم و قصدم خير بوده است.

مطلب مشابه :   میزان کفاره یک روز قضای روزه عمد چقدر است

۲

آنچه موجب عدم حرمت حجامت گرديده است اثري است كه در حجامت مي‌باشد و آن دفع امراض و بيماري‌هايي است كه در بدن وجود دارد، كه اين امر با رعايت نكات بهداشتي و قواعد مخصوص حجامت حاصل مي‌‌گردد و اگر اين فوايد حجامت نبود حجامت نيز به خاطر اين‌كه ايذاء نفس و آسيب رساندن به بدن است حرام مي‌بود. پس اگر در مواردي نكات بهداشتي را در مورد حجامت رعايت نكنيم و يا قواعد و اصول آن مورد توجه قرار نگيرد حجامت، نيز تنها ضرر و آسيب رساندن به بدن بوده و حرام مي‌باشد.(۱۲) در مورد قمه‌زني نيز حتي اگر آن را به عنوان حجامت قبول نماییم از اين دسته اخير حجامت خواهد بود؛ زيرا نه در آن نكات بهداشتي رعايت مي‌گردد و نه اصول و قواعد حجامت.

۳

اگر قصد افراد قمه‌زن از قمه‌زني، تنها حجامت است چه لزومي دارد كه آن را آشكارا و در حضور مردم انجام دهد، آيا نمي‌توانند در خلوت اين حجامت را انجام دهند! مگر اين افراد هنگامي كه مي‌خواهند عمل جراحي بر روي بدن خود انجام دهند در خيابان و كوچه اقدام به آن مي‌كنند كه براي حجامت چنين مي‌كنند. پس اگر حتي قمه‌زني را به عنوان يك نوع حجامت نيز بپذيريم اصلي‌ترين دليل حرمت آن يعني‌ وهن مذهب بودن آن همچنان به قوت خويش باقي مي‌ماند زيرا قمه‌زنان با انجام اين عمل در منظر و مرآي ديگران و نسبت دادن آن به دين و يك عمل عبادي، موجب پيدايش چهره‌اي خشن و خشونت‌طلب از دين مي‌شوند؛ و به عبارتي ديگر حرمت قمه‌زني در اين موارد به عنوان ثانوي همچنان باقي است اگرچه به عنوان اوّلي آن را جايز بدانيم.

همچنین ببینید

توقف «اتوبوس ایدز» به بهانه ترویج بی‌بندوباری

توقف «اتوبوس ایدز» به بهانه ترویج بی‌بندوباری

توقف «اتوبوس ایدز» به بهانه ترویج بی‌بندوباری     اخبار ایران و جهان، پرمگ: رئیس …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار
CLOSE
CLOSE