خانه / همه مطالب / اخبار ایران و جهان / اخبار خارجی / ماجرا کشته شدن کودکان هندی بخاطر اکسیژن

ماجرا کشته شدن کودکان هندی بخاطر اکسیژن

ماجرا کشته شدن کودکان هندی بخاطر اکسیژن

 

اخبار ایران و جهان ، پرمگ  نقل از واشنگتن پست، دست کم ۳۰ کودک در شب پنجشنبه و روز جمعه در بیمارستانی در ایالت شمالی اوتار پرادش به خاطر نبود کپسول اکسیژن جان خود را از دست دادند. یک مقام وزارت کشور هند به «پرس تراست» هند گفت علت تمام شدن کپسول های اکسیژن عدم پرداخت صورت حساب بوده است.

ماجرا کشته شدن کودکان هندی بخاطر اکسیژن

شاهدان می گویند بین ساعت ۱۱ شب تا ۲ بامداد که کارورزان پزشکی و بستگان کودکان تلاش می کردند تا با کیسه های دستی جان بچه ها را نجات دهند، صحنه ای آشفته شکل گرفته بود.

 

پدر یکی از کودکان می گوید: «می دیدیم که بچه هایمان کنارمان جان می دهند. روشن است که بیمارستان مقصر است. بچه های زیادی به خاطر آنها مردند. پسر من تا شب هنگام خوب بود، اما ناگهان اتفاق بد رخ داد».

 

روز شنبه و در حالی که مقامات تلاش می کردند منابع کمکی فراهم کنند و درباره فاجعه تحقیق کنند، هم دو کودک دیگر در بیمارستان کالج پزشکی بابا رقاو داس در منطقه فقیرنشین گراخپور در شرق ایالت جان خود را از دست دادند. دولت رییس این دانشکده پزشکی را از کارش معلق کرده است.

 

وزیر بهداشت ایالتی و مقامات بیمارستانی اتهامات مطرح شده درباره مرگ کودکان به خاطر پرداخت نشدن صورت حساب را رد می کنند. مقامات می گویند از ۷ اوت (۱۷ مرداد) تا کنون ۶۰ کودک به دلایل مختلف جان خود را از دست داده اند.

 

والدین کودکان که دچار خشم و سردرگمی هستند می گویند از این که نتوانسته جان فرزندانشان را نجات دهند، احساس گناه می کنند.

 

مانگر راجبهار، پدر یک دختر بچه ۵ روزه که جانش را از دست داد می گوید: «تصورش هم ویران کننده است که وقتی دخترم تلاش می کرد نفس بکشد، عذاب می کشید».

 

 

این فاجعه با محکومیت و خشم گسترده ای در میان طیف های سیاسی گوناگون و شبکه های اجتماعی رو به رو شده است و کارتونی که نشان می دهد کودکان همچون فرشته های کوچک در حال پرواز به آسمانند و دولت ناموفقانه تلاش می کند تا آنها را بگیرد، همه جا پخش شده است.

 

کایلاش ساتیارسی، برنده جایزه نوبل و وکیل حقوق کودکان، در توییتی نوشت: «۳۰ کودک در بیمارستانی بدون اکسیژن مردند. این فاجعه نیست؛ قتل عام است. آیا این معنای ۷۰ سال آزادی برای کودکان ما است؟». توییت او به برنامه ریزی جشن هفتادمین سالگرد استقلال هند از بریتانیا در روز سه شنبه اشاره دارد.

 

اسنادی که در اختیار واشنگتن پست قرار داده شده نشان می دهند که بیمارستان به یک شرکت تامین کننده تجهیزات بیمارستانی ۸۹۷۵۰ دلار بدهکار بوده است و این شرکت در نامه هایی به بیمارستان و دادگاه منطقه خواهان پرداخت دست کم طلب شش ماه گذشته اش شده بود. شرکت مذکور گفته بود که بیمارستان از شرایط قرارداد برای سقف بدهی ۱۵۶۵۲ دلاری تجاوز کرده است. این توافق در ۳۱ ژوئیه (۹ مرداد) به پایان رسیده بود و شرکت پوشپا هم تامین اکسیژن را از ۴ اوت (۱۳ مرداد) قطع کرده بود.

 

کارمندان بیمارستان روز سه شنبه هفته گذشته به رییس بیمارستان هشدار داده بودند که ذخایر اکسیژن تنها تا عصر پنجشنبه جوابگو هستند.

 

مقامات ایالتی ادعا می کنند که منابع کمکی کافی را از بیمارستان های نزدیک تامین کرده بودند.

 

زاهد علی، پدر دختر بچه پنج ساله مبتلا به التهاب مغزی می گوید که او و خانواده اش هنوز در شوک مرگ دخترشان، خوشی، هستند. او می گوید زمانی که دخترش زیر اکسیژن بود به درمان جواب داده بود، اما با خالی شدن کپسول اکسیژن، حالش به سرعت وخیم شد.

 

او می گوید کارکنان بیمارستان به والدین کودکان احیاکننده های دستی داده بودند تا خودشان آنها را باد کنند و او وقتی دید دخترش نفس نمی کشد و بعد «سفت و سرد» شد، وحشت کرده بود.

 

علی می گوید: «همان موقع فهمیدم که دخترم جان داده است، اما دکترها می گفتند که او هنوز زنده است». چند ساعت بعد مرگ او رسما اعلام شد.

 

همچنین ببینید

ترامپ نیروهایش را از سوریه و افغانستان خارج میکند

ترامپ نیروهایش را از سوریه و افغانستان خارج میکند

ترامپ نیروهایش را از سوریه و افغانستان خارج میکند   رئیس جمهوری آمریکا یک روز …

دیدگاه بگذارید

avatar
  مشترک  
به من اطلاع بده
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A