خانه / همه مطالب / اخبار ایران و جهان / اخبار خارجی / جزییات کودتا نظامی در ترکیه

جزییات کودتا نظامی در ترکیه

جزییات کودتا نظامی در ترکیه

خبر فوری، کودتا نظامی در ترکیه

در ترکیه کودتا شده است. ساعت یازده و سی دقیقه جمعه شب ارتش ترکیه اعلام کرد علیه دولت رجب طیب اردوغان کودتا کرده است. گروهی از نیروهای ارتش همراه با ادوات نظامی در استانبول و آنکارا وارد خیابان‌ها شده و اعلام کردند کنترل امور را در دست گرفته‌اند اما تازه‌ترین خبرها از ناکامی این کودتا خبر می‌دهند.

به گزارش ایسنا، گروهی از نیروهای ارتش ظاهرا به فرماندهی “عابدین اونال” و “غالب مندی” در دو شهر عمده ترکیه یعنی آنکارا، پایتخت و استانبول با تانک و زره پوش وارد خیابان‌ها شده و مناطق مختلف از جمله فرودگاه‌ها، پارلمان و ساختمان رادیو و تلویزیون دولتی را تحت کنترل خود در آوردند و درگیری‌های شدیدی در برخی مناطق روی داد. نیروهای ارتش ترکیه هم‌چنین پل‌های اصلی استانبول را بستند و هواپیماها و هلیکوپترهای جنگی در ارتفاع کم بر فراز استانبول و آنکارا به پرواز درآمدند.

در پی این رویدادها بنعالی ییلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه گفت حضور نیروهای نظامی در خیابان‌های استانبول بدون مجوز بوده و او اجازه نمی‌دهد تلاش‌های غیرقانونی گروهی در ارتش به نتیجه برسد. نخست وزیر ترکیه در عین حال گفته اتفاقی که افتاده کودتا نیست. او اطمینان داده که دموکراسی ترکیه آسیب نخواهد دید. ییلدیریم تأکید کرد، نیروهای امنیتی فراخوانده شده‌اند تا هر آنچه که لازم است را انجام دهند. وی هم‌چنین به نیروهای ارتش دستور داده تا به پادگان‌هایشان باز گردند.

یک شاهد عینی به رویترز گفته است که در آنکارا صدای تیراندازی شنیده می‌شود. منابع خبری در حالی از ورود تانک‌ به خیابان‌های آنکارا خبر داده‌اند که گروهی از مردم این شهر در مسیر حرکت تانک‌ها دراز کشیده‌اند و مخالفت خود را با این اقدام ارتش ابراز می‌کنند. شعار «الله‌اکبر» نیز از میان شهروندانی که به خیابان‌ها رفته‌اند، شنیده می‌شود.

از سوی دیگر برخی منابع خبر می‌دهند که فرودگاه آتاتورک استانبول به تصرف ارتش درآمده و تمام پروازها متوقف شده است. حریت گزارش داده که تانک‌ها در مقابل ورودی فرودگاه آتاتورک مستقر شده‌اند و رفت و آمد به این فرودگاه متوقف شده است.

بی.بی.سی گزارش داد، تصاویری از حضور سربازان ارتش درون ساختمان تلویزیون دولتی ترکیه منتشر شده است. تلویزیون دولتی که به تصرف نیروهای ارتش در آمده اعلام کرد که ارتش قدرت را در سراسر کشور به دست گرفته است.

از سوی دیگر، در بیانیه‌ای که ظاهراً از سوی ارتش ترکیه منتشر شده است آمده که ارتش برای دموکراسی و حقوق بشر اداره امور را در دست گرفته است. در این بیانیه آمده که تمام روابط خارجی کشور به شکل موجود باقی خواهد ماند. ارتش در بیانیه‌اش آورده که برقراری قانون باید اولویت اصلی باشد.

خبرگزاری اسپوتنیک نیز گزارش داد، ارتش ترکیه اعلام کرده که کنترل قدرت را در این کشور بر عهده گرفته است. در بیانیه‌ای که از سوی ارتش در تلویزیون قرائت شد، آمده است: نیروهای مسلح ترکیه کنترل کامل قدرت را در اختیار گرفته‌اند.

 

 

همچنین خبرگزاری رسمی ترکیه گزارش داد که عده‌ای از افسران ارتش رئیس ستاد کل ارتش را به گروگان گرفته‌اند. سی‌ان‌ان ترک به نقل از خبرنگاران گزارش داد، تیراندازی از بالگرد در مقر رئیس ستاد ارتش و مقر اطلاعات ارتش دیده شده است.

خبرگزاری آناتولی ترکیه به نقل از شاهدان عینی می‌گوید هلیکوپتر نظامی به سوی کاخ ریاست‌جمهوری تیراندازی کرده است.

وزیر دادگستری ترکیه اعلام کرده است که کودتاچیان در دستیابی به اهداف خود شکست خوردند. دیلی صباح هم گزارش داد، وزیر دادگستری‌ اعلام کرد: اینها از گروه گولن دستور می‌گیرند و مستقل از فرماندهی ارتش عمل می‌کنند.

منابع خبری مختلف از وقوع انفجار در مرکز آموزشی نیروهای ویژه پلیس در آنکارا خبر می‌دهند.

گزارش‌ها و تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که حکایت دارد گروه‌هایی از مردم در ترکیه برای برداشتن پول نقد جلوی ماشین‌های خودپرداز بانک‌ها صف بسته‌اند.

 

اردوغان خطاب به مردم: در مقابل کودتا از دولت مشروع حمایت کنید

در همین حال رییس‌جمهوری ترکیه با انتشار پیامی از مردم کشورش خواست در مقابل کودتایی که به راه افتاده، از دولت مشروع آنکارا حمایت کنند.

به گزارش ایسنا، درحالی که برخی منابع از خروج رجب طیب اردوغان از ترکیه و سفر وی با استفاده از هواپیمای شخصی به یک کشور همسایه خبر می‌دهند، منابع دیگری اعلام کرده‌اند که رئیس جمهوری ترکیه در حال حرکت به سمت استانبول است.

شبکه خبری بی‌بی‌سی عربی گزارش داده که اردوغان از مردم کشورش خواست در اعتراض به کودتا به خیابان‌ها بروند.

اردوغان در پیامی که از طریق اسکایپ منتشر کرد، خواستار آن شد که مردم علیه کودتاچیان در میادین اصلی تجمع کنند.

وی با تأکید بر این که ترکیه بر این کودتا پیروز خواهد شد، تصریح کرد، کودتای نظامی بعد از مدت زمانی کوتاه برچیده خواهد شد.

اردوغان گفت، از مردم می‌خواهد با حضور در خیابان‌ها از دولت مشروع این کشور در مقابل کودتا حمایت کنند.

رئیس‌جمهوری ترکیه با بیان اینکه وی همچنان فرمانده کل قوا در کشور است، اظهار کرد که کودتاچیان بهای سنگینی را بابت اقدامی که انجام داده‌اند، خواهند پرداخت.

در همین حال، خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد که اردوغان در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان ترک، خواهان مبارزه متقابل علیه کودتای نظامی در مکان‌های عمومی و فرودگاه‌ها شده‌ است. اردوغان در این گفت‌وگوی تلفنی اظهار کرد: به رغم این که دولت در مواردی کنترل خود را از دست داده، همچنان به دنبال مقابله با کودتا در زمانی بسیار کوتاه خواهیم بود.

اردوغان اظهار کرد: کاملاً مشص است که اقدام روی‌ داده یک کودتاست و من منتظر این هستم که همه‌ی مردم ما به میادین و خیابان‌ها بیایند. ما در کنار یکدیگر می‌توانیم پاسخ لازم و کافی را بدهیم. مشخص است که این کودتا در یک ساختار موازی مدیریت و رهبری شده است.

اظهارات اردوغان در حالی مطرح می‌شود که صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر حزب حامی کردها با حضور مردم در خیابان‌ها مخالفت کرده است.

 

 

ارتش ترکیه: اردوغان از آلمان درخواست پناهندگی کرد

هم زمان ارتش ترکیه مدعی شد که رئیس جمهوری ترکیه درصدد گریز از این کشور است و در این راستا از آلمان درخواست پناهندگی کرده است.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آلمان، ارتش ترکیه مدعی شده که اردوغان در پی وقوع کودتای نظامی در این کشور از آلمان درخواست پناهندگی کرده است.

این در حالی است که اردوغان پیشتر با انتشار پیامی با تأکید بر این که کودتا به زودی برچیده خواهد شد، از مردم کشورش خواست با حضور در اماکن عمومی به مقابله با کودتاچیان بپردازند.

پیش از این منابع خبری اعلام کرده بودند که اردوغان راهی استانبول شده اما اجازه‌ی فرود هواپیمای حامل وی در فرودگاه داده نشده است.

 

قطع شبکه‌های اجتماعی در ترکیه

در حالی که گروهی از نظامیان در ترکیه اقدام به کودتا در این کشور کرده‌اند، شبکه‌های اجتماعی از ساعاتی پس از وقوع ناآرامی‌ها قطع شدند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، پیش از این، رسانه‌های ترکیه گزارش دادند که ارتش کنترل برخی از شبکه‌های تلویزیونی را به دست گرفته‌ است.

در همین حال خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد که شبکه‌های اجتماعی توئیتر، یوتیوب و فیس‌بوک در این کشور قطع شده‌اند.

یک حساب کاربری توئیتری در ترکیه که به بررسی وضعیت شبکه‌های اجتماعی در این کشور می‌پردازد، اعلام کرده که این شبکه اجتماعی از ساعت ۱۱ شب بدین سو قطع بوده است.

 

واکنش‌ها

بان‌کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد ضمن ابراز نگرانی در خصوص تحولات اخیر ترکیه خواستار برقراری آرامش و ثبات در این کشور شد.

دبیر کل ناتو هم با انتشار بیانیه‌ای خواستار آرامش و خویشتن‌داری در ترکیه شده است. ینس استولتنبرگ اعلام کرد: خواهان احترام کامل به نهادهای دموکراتیک و قانون اساسی ترکیه هستیم. ترکیه یک هم‌پیمان ارزشمند برای ناتو است.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا که در مسکو به سر می‌برد، گفته است که امیدوار است که ترکیه صلح و ثبات داشته باشد.

بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلیس هم از تحولات ترکیه ابراز نگرانی شدید کرده است.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در واکنش خواهان خویشتنداری و احترام به نهادهای دموکراتیک شده است.
رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که با نمایندگان این اتحادیه در آنکارا در تماس است.

وی در صفحه توئیتر خود نوشت: به طور مداوم با نمایندگان خود در آنکارا و بروکسل در تماس هستیم.

موگرینی همچنین خواستار خویشتنداری از سوی جناح‌های مختلف در ترکیه شد.

روسیه نیز از تحولات ترکیه به شدت ابراز نگرانی کرده است.

تمامی احزاب سیاسی عمده ترکیه نیز تحولات اخیر این کشور را محکوم کرده‌اند.

شورای امنیت ملی آمریکا نیز اعلام کرد که رئیس‌جمهوری این کشور نسبت به وضعیت ترکیه در پی وقوع کودتا در این کشور ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری ان‌.بی‌.سی، شورای امنیت ملی آمریکا در پی وقوع کودتای نظامی در ترکیه اعلام کرد که باراک اوباما، رئیس جمهوری این کشور ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضعیت پیش آمده، تحولات این کشور را به دقت رصد می‌کند.

یک مقام نظامی آمریکا نیز گفت که کودتایی که اخیراً در ترکیه اتفاق افتاده، بسیار سازمان‌دهی شده بوده و انجام آن محدود به چند افسر نظامی نمی‌شود.

این در حالی است که پیش از این جان کری، وزیر امور خارجه‌ی آمریکا نیز نسبت به رخدادهای اخیر ترکیه ابراز نگرانی کرد و گفت که امیدوار است ثبات هرچه سریع‌تر به این کشور بازگردد.

در همین حال وزارت امور خارجه‌ی کانادا نیز نسبت به کودتای نظامی در ترکیه ابراز نگرانی کرد و خواستار برقراری امنیت در این کشور شد.

وزیر امور خارجه‌ی ترکیه نیز گفت که همتای آمریکایی و رؤسای دستگاه دیپلماسی کشورهای اروپایی از دولت آنکارا در مقابل کودتای نظامی این کشور اعلام حمایت کرده‌اند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه‌ی ترکیه اظهار کرد: من تماس‌هایی از جان کری، رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا داشته‌ام و وی با دولت منتخب ترکیه اعلام حمایت و همبستگی کرده است.

وزیر امور خارجه‌ی ترکیه در ادامه خاطرنشان کرد: من همچنین تماس‌هایی از نخست‌وزیر انگلیس و همتایان خود از کشورهای مختلف داشته‌ام که آن‌ها نیز با دولت آنکارا اعلام همبستگی کرده‌اند.

پیش از این وزیر امور خارجه‌ی آمریکا نسبت به رخدادهای اخیر ترکیه ابراز نگرانی کرد و گفت که امیدوار است ثبات هرچه سریع‌تر به این کشور بازگردد.

صدر اعظم آلمان نیز خواستار احترام به نظام دموکراتیک شد.

در حال تکمیل…

 

همچنین ببینید

سخنان ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل

سخنان ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل

سخنان ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل   دونالد ترامپ سخنرانی خود را در مجمع …

دیدگاه بگذارید

avatar
  مشترک  
به من اطلاع بده
CLOSE
CLOSE
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A