خانه / همه مطالب / روانشناسی / دانستنی های روانشناسی / چیزهایی که رابطه را بهم میزند

چیزهایی که رابطه را بهم میزند

چیزهایی که رابطه را بهم میزند

 

دانستنی های روانشناسی ، پرمگ : در هر رابطه ای چه با دوستان، همکاران و یا همسر توصیه هایی هست که همه ما باید نسبت به آن ها آگاه باشیم. در این جا به کارهایی که ناخواسته هر رابطه ای را به هم می زند اشاره کرده ایم.

 

چیزهایی که رابطه را بهم میزند

 

نظر دادن بدون اجازه

چند مرتبه تا به حال پیش آمده حتی وقتی کسی از شما نظری نخواسته نظر بدهید؟ این رفتار اشتباه معمولا به دلیل عشق و علاقه ای که نسبت به فردی دارید سر می زند. وقتی کسی را دوست دارید می خواهید همیشه خوب باشد و این کاملا طبیعی است. اما تمایل ما به توصیه ها و نظر دادن های ناخواسته همیشه نتیجه برعکس می دهد. درست است که نیت شما خوب است اما وقتی همسرتان نیازی به این توصیه ها نداشته باشد در آخر منجر به درگیری می شود. این اتفاق همیشه در روابط می افتد چون دوست دارید به او کمک کنید در حالی که نمی دانید او نیازی به پیشنهاد و نظر شما ندارد.

تصور کنید اگر به لباس یک غریبه نظر بدهید او چه واکنشی نشان می دهد. فورا از خودش دفاع می کند چون نظر شما را نپرسیده است. شاید نظر مثبت شما نسبت به لباس هایش برایش اهمیتی نداشته باشد اما اگر انتقاد کنید برای او توهین به حساب می آید.

روش درست: اگر احساس می کنید که باید نظرتان را بدهید دو راه دارید: یا می توانید ابتدا از او اجازه نظر دادن را بگیرید یا به او اطمینان بدهید که نظراتی که می دهید سازنده و کاربردی هستند.

 

نادیده گرفتن احساس آن ها وقتی به شما نیاز دارند

احساسات ما آدم ها در طول روز نوسان دارد و متاسفانه تمام لحظه ها شاد نیستیم. در محیط کار دچار استرس می شویم، اتفاق بدی که می افتد ناراحت می شویم، و به چیزی که نمی رسیم احساس ناامیدی پیدا می کنیم. بدترین ناراحتی زمانی است که ببینیم کسی که انتظار داریم بیشتر از همه احساسمان را درک کند نمی تواند این را تشخیص بدهد.

وقتی همسرتان بعد از یک روز پر استرس کاری به خانه بر می گردد تمام حرف های او را می شنوید و فورا شروع به نظر دادن می کنید. تصور شما این است که دارید به او کمک می کنید تا مشکل زودتر حل شود. به عنوان مثال: من فکر می کنم این کار مناسب تو نیست یا رئیس بدجنسی داری. با دادن این نظرها تنها کاری که می کنید ایجاد مشکل در رابطه است چون نیازهای او را در این لحظه نادیده می گیرید او وقتی به خانه می آید شاید می خواهد فقط حرف هایش را بشنوید.

روش درست: با دقت به حرف هایش گوش دهید و سعی نکنید در همان لحظه دنبال راه حل بگردید. این کار را بعدا هم می توانید انجام دهید هم اکنون تنها کاری که باید بکنید درک احساسات اوست. به جای این که سریع راه حل پیشنهاد بدهید ابتدا از او بپرسید که چه احساسی دارد؟ وقتی بیمار هستید جمله حالت خوبه؟ حال شما را بهتر می کند تا جمله باید لباس بیشتر میپوشیدی.

 

هیچ نظری ندادن

یکی دیگر از مسائلی که در رابطه مشکل ساز است نظر ندادن است. تصور کنید همسرتان از شما می پرسد در چه مکانی جشن سالگرد ازدواج را بگیریم. شما به جای این که چند جا را پیشنهاد بدهید می گویید نمی دانم هر جا که تو بگویی فرقی نمی کند. شما می خواهید با این کار انعطاف پذیری تان را نشان دهید اما پیامی که همسرتان می گیرد این نیست. او از شما نظر خواسته اما شما با این پاسخ به او می فهمانید که هیچ مسئولیتی را نمی پذیرید و هیچ تصمیمی نمی خواهید بگیرید.

روش درست: وقتی کسی نظری از شما خواست لحظه ای به سوال او فکر کنید. لازم نیست حتما مشکل را کاملا حل کنید اما می توانید با نظراتتان به او کمکی بکنید. به جای این که بگویید مهم نیست هر جا که تو بگی. بگویید مطمئن نیستم اما تا حالا رستوران ایتالیایی امتحان نکردیم شاید بهتر باشه به یه رستوران ایتالیایی بریم. تا نشان دهید که می خواهید با او همکاری داشته باشید.

با آگاهی از این مسائل درگیری های کمتری را در رابطه تجربه خواهید کرد

همچنین ببینید

شخصیت شناسی نحوه خوابیدن

شخصیت شناسی نحوه خوابیدن   آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که طرز …

دیدگاه بگذارید

avatar
  مشترک  
به من اطلاع بده
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A