خانه / همه مطالب / دانش و فناوری / زمین شناسی / محاسبه سن زمین با سنگ باستانی

محاسبه سن زمین با سنگ باستانی

شناسایی تاریخ تشکیل هسته آهنی زمین

محاسبه سن زمین با سنگ باستانی
محاسبه سن زمین با سنگ باستانی

دانشمندان مرکز مطالعات زمین‌شناسی دانشگاه لیورپول بریتانیا با بررسی سنگ‌های مغناطیسی باستانی زمین موفق به شناسایی تاریخ تشکیل هسته آهنی زمین شدند.

به گزارش پرمگ به نقل از سرویس پژوهشی ایسنا منطقه خراسان در تحقیقات گذشته، تاریخ تقریبی تشکیل هسته زمین بین ۵۰۰ میلیون تا ۱.۵ میلیارد سال قبل تخمین زده شده بود و این در حالی است که در پژوهش جدید گروهی از دانشمندان بریتانیایی مشخص شد که تاریخ تشکیل هسته فلزی زمین حدود ۱.۵ میلیارد سال قبل است.

محققان درباره تکنیک تشخیص تاریخ شکل‌گیری هسته زمین اظهارکردند: با مطالعه بر روی سنگ‌های آذرین مشخص شد که میدان مغناطیسی زمین از حدود ۱.۵ میلیارد سال قبل شروع به فعالیت کرده و تا یک میلیارد سال قبل به حداکثر قدرت رسیده است.

پروفسور اندی بیگین، متخصص زمین‌شناسی و علوم طبیعی دانشگاه لیورپول عنوان کرد: در این بررسی، تاریخ سرد و جامد شدن هسته زمین به دلیل خنک شدن لایه‌های بیرونی مشخص شد.

وی در ادامه افزود: به کمک یافته‌های جدید، درک ما از فضای درونی زمین در طول تاریخ کمی آشکارتر شده است.

پروفسور بیگین معتقد است که هسته زمین بر خلاف باور گذشته با سرعت کمتری سرد و جامد شده است که این امر تاثیر قابل توجهی بر اکوسیستم زمین داشته است.

نکته شایان توجه در این مطالعه، مشخص شدن میانگین زمانی رشد لایه جامد زمین است به عبارتی هسته زمین در هر سال حدود یک میلیمتر رشد می‌کند.

دانشمندان به کمک یافته‌های اخیر به دنبال تولید مدل رایانه‌ای جدیدی هستند که با آن وضعیت مغناطیسی کنونی زمین و تاریخ پایان یافتن قدرت مغناطیسی زمین را پیش‌بینی کنند.

پروفسور بیگین با مقایسه وضعیت مغناطیسی سیاره مریخ با زمین گفت: میدان مغناطیسی سیاره مریخ در دوران اولیه تشکیل، قدرتمند و فعال بوده اما اکنون هیچ اثری از آن مشاهده نمی‌شود، بنابراین طبق پیش‌بینی‌های انجام شده، میدان مغناطیسی زمین تا یک میلیارد سال دیگر فعال باقی می‌ماند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  مشترک  
به من اطلاع بده
CLOSE
CLOSE
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A