خانه / همه مطالب / دانش و فناوری / مطالب علمی / ساخت دندان طبیعی برای اولین بار


ساخت دندان طبیعی برای اولین بار

ساخت دندان طبیعی برای اولین بار

ساخت دندان طبیعی برای اولین بار

سرویس دانش و فناوری مجله فارسی پرمگ : دانشمندان ژاپنی بر روی نسل جدیدی از دندانهای قابل کاشت در موشهای آزمایشگاهی کار می کنند که شاید در آینده بتوان از آن برای انسانها نیز استفاده کرد.

از دست دادن دندان دایمی واقعیت تلخی است که تقریبا در زندگی هر انسانی روی می دهد و معمولا با استفاده از روشهایی نظیر ایمپلنت، این نقصان برطرف می شود.

اکنون گروهی از دانشمندان در ژاپن راه حل طبیعی تری ارائه کرده اند که کاربردهای گسترده تری داشته و به راحتی می توان آن را برای موشهای آزمایشگاهی به کار برد. موفقیتی که در این پروژه به دست آمده امیدهایی برای استفاده از آن در انسانها ایجاد کرده است.

رویش دندان در انسان فرآیند پیچیده ای است که ارتباط زیادی با آنچه که «ریشه دندان» نامیده می شود، دارد. در واقع این بخش را می توان توده ای از سلولها نامید که در مراحل نخست زندگی هر فرد و از بخشی موسوم به ectoderm (لایه بیرونی پوست) و ectomesenchyme در فک تولید می شوند. در مراحل اولیه، این توده های سلولی ساختار نسبتا ساده ای دارند.

اکنون دانشمندانی از مرکز زیست شناسی توسعه ای RIKEN و دانشگاه پزشکی توکیو دست به ابتکار عملی زده که طی آن یکی از این توده های سلولی را برداشته و سپس با تقسیم کردن آن، شرایط را برای رویش دندان جدیدی فراهم کرده اند.

در ادامه دندانی که با این روش رشد می کند در سوراخ حفر شده در فک جانور قرار گرفته تا در ادامه کار رشد طبیعی خود را دنبال کند.

نکته قابل توجه این است که این دندان در مقایسه با دندانهای معمولی ابعاد کوچکتر (نصف) داشته اما همانند آنها قابلیت حس کردن دارند.

مقاله :   چرا کرکس ها گوشت فاسد میخورند اما نمی میرند

به این مطلب امتیاز بدهید
رای منفیرای مثبت

رای دهندگان: 0 نفر , کل امتیاز :0


Loading...

همچنین ببینید

آنچه که از اسپرم و مایع منی نمی دانید

آنچه که از اسپرم و مایع منی نمی دانید

آنچه که از اسپرم و مایع منی نمی دانید     علم، پرمگ: درباره منی …

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar
CLOSE
CLOSE