خانه / همه مطالب / تکنولوژی / تلگرام / اخبار تلگرام / مصاحبه با موسس تلگرام

مصاحبه با موسس تلگرام

مصاحبه با موسس تلگرام

مصاحبه با موسس تلگرام
مصاحبه با موسس تلگرام

نام موسس تلگرام : پاول دوروف
پاوِل والِریویچ دورُف (به روسی: Па́вел Вале́рьевич Ду́ров) (زادهٔ ۱۰ اکتبر ۱۹۸۴) یک مهندس رایانه

پاول متولد روسیه است و در حال حاضر ۳۱ سال دارد و او به زاکربرگ روسی معروف است  زاکربرگ = موسس فیس بوک

او مي‌گويد: مادرم اوکرايني و پدرم اهل روسيه است. شخصا تصور مي‌کنم ميان کشورهاي مختلف، آنها بيش از بقيه به يکديگر نزديک هستند.

از او درباره سبک زندگي‌اش به‌عنوان يک کوچ‌نشين بين‌المللي مي‌پرسم. دوروف هم پاسخ مي‌دهد به کلانشهرها معتاد شده است اما مفهوم کشور براي او بي‌معناست و توضيح مي‌دهد که چگونه خودش همراه يک تيم چهارنفره از مهندسان تلگرام کارشان را در سفر به دور دنيا انجام مي‌دهند.
او مي‌گويد: ما مکاني را انتخاب مي‌کنيم و سه چهار ماهي اطراق مي‌کنيم. سپس به مکان ديگري مي‌رويم. خداحافظ!

هرچند تلگرام به‌عنوان يک شرکت انگليسي و همين‌طور آمريکايي ثبت شده اما دوروف هيچ‌گاه مشخص نکرده دفاتر خود را در چه اماکني يا تحت چه ماهيت قانوني اجاره مي‌کند. اين روند به او و تيمش کمک مي‌کند تا از هر گونه تاثير غيرضروري به‌دور باشند. همزمان شرکت نيز مي‌تواند از ٦٢ ‌ميليون کاربر خود در برابر دولت‌هايي محافظت کند که تقاضاي اطلاعات دارند. تلگرام برخلاف بقيه نرم‌افزارهاي پيام‌رسان به جاي استفاده از يک مرکز قدرتمند، از شبکه گسترده سرورها در چند حوزه مختلف استفاده مي‌کند.

نظارت بر تلگرام غيرممکن است

به گفته دوروف جرقه اوليه براي خلق هر دو شرکتش پاسخ به نيازهاي شخصي بود. تمايل به برقراري ارتباط با دوستان در دوران دانشجويي به خلق VKontakteمنجر شد و لزوم خلق يک سيستم پيام‌رسان ايمن دليلي براي ساخت تلگرام شد. ايده خلق تلگرام در ‌سال ٢٠١١ و زماني به وجود آمد که به‌شدت تحت نظر مقامات روسيه بود. در آن زمان پليس مسلح سعي کرد وارد خانه او در سن‌پترزبورگ شود. همچنين دوروف متوجه شد تمامي ارتباطات او تحت نظر است و ثبت مي‌شود. در اين زمان او به ابزاري براي برقراري ارتباط با برادر ٣٤ ساله خود به نام نيکلاي نياز داشت. نيکلاي يک رياضيدان و مهندس بود که در خلق VKontakte همکاري کرد و بعدا يک کد رمز براي برنامه تلگرام نيز خلق کرد.

دوروف مي‌گويد: حق ما براي برقراري ارتباط خصوصي مهم‌تر از تهديدهايي است که برخي سياستمداران ما را از آن مي‌ترسانند. اگر براي يک دقيقه احساسات را کنار بگذاريم و درباره خطر تروريسم به‌طور منطقي و برحسب آمار و احتمال فکر کنيم، متوجه مي‌شويم اين تهديد حتي وجود ندارد. احتمال آنکه فردي روي زمين خيس حمام بلغزد و بميرد، ‌هزار مرتبه بيشتر از احتمال مرگ او در نتيجه اعمال تروريستي است.

او مي‌افزايد: از آنجا که هميشه احتمال دارد اين شرکت‌ها به سازمان‌هاي امنيتي اجازه دسترسي مستقيم به دستگاه فرد را بدهند، هيچ‌کس ١٠٠‌ درصد مطمئن نيست. اما تلگرام تضمين مي‌کند که نظارت بر خدماتش غيرممکن است.

دوروف درباره رشد صنعت فناوري با احتياط سخن مي‌گويد: تصور مي‌کنم فيس‌بوک به‌طور گسترده با دولت همکاري مي‌کند. مردم از اينکه زندگي‌شان ضبط و ذخيره شود، خسته شده‌اند.

يک‌ميليون دلار هزينه ماهانه بدون درآمدزايي

اکنون روزانه ٥ ‌ميليارد پيام از طريق تلگرام رد و بدل مي‌شود اما امنيت تنها دليل جذابيت اين پيام‌رسان نيست. دوروف توضيح مي‌دهد: اين تنها برنامه پيام‌رسان در بازار است که با منبع باز ارائه شده است. بنابراين برنامه‌نويسان ديگر تشويق مي‌شوند از آن به‌عنوان بستر فعاليت‌هاي خود استفاده کنند. اين امر به آنها کمک مي‌کند مثلا برنامه‌هاي آموزشي براي يادگيري زبان چيني راه بيندازند يا حتي گروه‌هاي گفت‌وگوي دوستانه بسازند. به نظرم تلگرام ابزاري براي برقراري ارتباط اجتماعي است.

تلگرام هیچ درآمدی ندارد

اما در حال حاضر تلگرام هيچ درآمدي ندارد. هزينه‌هاي تجهيزات، کارمندان و ترافيک اينترنت ماهانه يک‌ ميليون دلار از سرمايه دوروف را مي‌سوزاند. هرچند او ديدگاهي غيرمعمول درباره پول دارد. در ٢٠١٢ او و همکارانش اسکناس‌هاي ٥‌ هزار روبلي را به شکل موشک در مي‌آوردند و از پنجره محل کارشان به بيرون پرتاب مي‌کردند که گاهي اوقات به دعوا و زد و خورد در خيابان منجر مي‌شد! البته سرمايه‌گذاران خارجي و شرکت‌ها تمايل دارند در تلگرام سرمايه‌گذاري کنند يا آن را بخرند اما دوروف مي‌گويد هنوز آماده نيست با شرکت ديگري همکاري کند.

او مي‌گويد: برخي غول‌هاي فناوري آمريکايي سعي زيادي در درآمدزايي دارند. آنها از کارمندان، مشتريان و رقبايشان سوءاستفاده مي‌کنند و بعد ثروت را به سازمان خيريه مي‌بخشند. دوروف اميدوار است کسب و کارش را توسعه دهد و همزمان به سود جامعه رفتار کند.

مطلب مشابه :   کانال های تلگرامی باید مجوز بگیرند

داستان شبکه مجازی VKontakte  که پاول ساخته بود و فروخت

او بدون آموزش قبلي کدهاي خلق بازي‌هاي کامپيوتري را يادگرفته بود و بنابراين هنگامي که دانشجوي هنرهاي آزاد در دانشگاه دولتي سن‌پترزبورگ بود، برنامه يک شبکه اجتماعي را نوشت. در اصل اين برنامه بستري بود که دانشجويان در آن سخنراني‌هاي استادان را براي دانشجويان غايب به اشتراک مي‌گذاشتند. اين برنامه بعد شکل و ساختار خاص خود را يافت و چندهزار دانشجو از آن براي ايجاد گروه‌هاي بحث و گفت‌وگو و به اشتراک گذاشتن تصاوير، بلاگ و پيام‌هاي خصوصي استفاده مي‌کردند. دوروف هنگام فارغ‌التحصيلي در ٢٠٠٦ ميلادي تصميم گرفت آن را به‌عنوان يک کسب‌ و کار و ابزاري براي برقراري ارتباط با همکارانش، گسترش دهد.

او مي‌گويد: بنابراين برايش نامي متناسب انتخاب کردم. لغت VKontakte در زبان روسي به معناي در ارتباط بودن است. همه چيز را دوباره از نو خلق کردم، تمام کدها، طرح‌ها، استراتژي بازاريابي و … . مارک زاکربرگ خيلي خوش‌شانس بود که در ‌هاروارد درس مي‌خواند و در چند هفته اول توانست هم‌اتاقي‌اش را مجاب کند با او همکاري کند. من مجبور شدم همه کارها را از نو خودم انجام بدهم.

دوروف اعتراف مي‌کند که از فيس‌بوک الهام گرفته است. در آن زمان فيس‌بوک بسيار سريع در دانشگاه‌هاي آمريکا گسترش يافت و دوروف به‌طور دقيق نحوه فعاليت آن را بررسي کرد. او هيچ مشکلي در يافتن مهندسان مستعد براي توسعه شبکه نداشت و VKontakte به سرعت محبوب شد.

او مي‌گويد: VKontakte يک بهشت آزاديخواهي در بازار بي‌قانون اينترنت در روسيه بود. مي‌توانستيد در آن هر کاري انجام بدهيد. البته قوانين احمقانه‌اي هم وجود داشت؛ البته مي‌توان با کمک از نيروهاي فاسد اين قوانين را دور زد که اصولا کار زياد جالبي نيست. اما وقتي قوانين واقعا احمقانه و عقب‌افتاده هستند و نوآوري را محدود مي‌کنند، دور زدن آنها کار چندان بدي نيست.»

اروپاي بوروکراتيک و آمريکا درگير انحصار

در اواخر ٢٠١١ اوضاع کسب‌ و کار و سياست تغيير کرد. در آن زمان ولاديمير پوتين نخست‌وزير وقت روسيه به‌طور واضح اعلام کرد که به رياست‌جمهوري برمي‌گردد و تظاهرات عظيمي درباره انتخابات اوليه به وجود آمد.

به گفته دوروف در آن زمان دولت روسيه ترسيده بود و به‌طور مکرر از VKontakte مي‌خواست تا فعاليت حزب مخالف را متوقف کند. دوروف اين درخواست‌ها را جدي نگرفت. بيم آن داشت که در رقابت ترافيک اينترنتي به فيس‌بوک و توييتر ببازد.

او مي‌گويد: بنابراين آن را مسخره کردم. يک پيام توييتري فرستادم که در آن سگي با سويي‌شرت کلاهدار زبان‌درازي مي‌کرد! همچنين اسکني از درخواست‌هاي رسمي را منتشر کردم.

در ‌سال ٢٠١٢ او با انتشار پيامي در توييتر ملي‌گرايان روسيه را خشمگين کرد. او در سالگرد پايان جنگ جهاني دوم نوشت: استالين در برابر هيتلر از حق خود براي منکوب کردن مردم اتحاديه جماهير شوروي دفاع کرد.

او در ادامه مي‌افزايد: تصور مي‌کنم اين پيام کاملا صحيح است اما شايد زمان آن اشتباه بود. استالين بيشتر از هيتلر مردم را به کام مرگ فرستاد. من به يک اندازه از هر دو آنها متنفرم.

دوروف در تشخيص شرايط موجود بسيار بد عمل کرد. در نتيجه اين اشتباه او منجر به حمله‌اي بي‌ثمر به آپارتمانش در سن‌پترزبورگ شد. سپس به مجروح کردن يک پليس در تصادف خياباني متهم شد. در نهايت او و شريکانش توسط سرمايه‌گذاران طرفدار کرملين خريداري شدند.

او مي‌گويد: VKontakte را فروختم زيرا مي‌دانستم اين وضع به وجود مي‌آيد. مي‌دانستم هر ملکي که در روسيه داشته باشم، دارايي به حساب نمي‌آيد بلکه نوعي تعهد است.

با اين وجود هنوز هم به‌عنوان يک روس که پدر و مادربزرگش توسط دولت استالين محاکمه شدند، پدربزرگي که به جاي دريافت نشان افتخار در جنگ جهاني دوم به اداره کار اجباري فرستاده شد، تفکراتي فلسفي دارد. او مي‌داند که امکان داشت اتفاقات بدتري هم برايش بيفتد. او همچنين شرکتش را قبل از پايين‌آمدن ارزش سهامش فروخت.

در پایان

از طرف پرمگ و تمام ایرانی ها از پاول دوروف تشکر میکنیم برای احداث مسنجری که هیچ دولتی دسترسی به اطلاع کاربران را ندارد و برای ساخت مسنجری که برایش هزینه دارد و نه درآمد ، اما با این وجود آن را پابرجا نگه داشته است و حاضر نیست با فروش اطلاعات کاربران میلیونر شود 🙂

پاول تشکر 😉

همچنین ببینید

پروکسی تلگرام چیست

پروکسی تلگرام چیست

پروکسی تلگرام چیست   تلگرام، پرمگ: سوالی که شاید پس از فیلتر شدن تلگرام به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی