اخبار

آیا ایران همان آذربایجان جنوبی مورد ادعای جمهوری آذربایجان است؟!

 ایران همان آذربایجان جنوبی مورد ادعای جمهوری آذربایجان است؟!

مقامات باکو مدعی هستند بخش‌ها و مناطق قابل‌توجهی از کشور عزیزمان ایران تحت عنوان آذربایجان جنوبی، از آن جمهوری آذربایجان بوده و باید به باور برگردانده شود.

به گزارش پرمگ، در روزهای اخیر رسانه‌های باکو دوباره به اتحاد و تمامیت ارضی کشور جمهوری اسلامی ایران حمله کرده و خواستار اعاده حق شده‌اند.

مصداق این ادعا به خوبی از آموزه‌ها و کتب درسی جمهوری آذربایجان هویدا و آشکار است. در بخش‌هایی از کتب آموزشی جمهوری آذربایجان آمده است که، از صدها سال قبل یک کشور به اسم «آذربایجان» که اردبیل و وتبریز هم جزو آن بودند وجود داشته که از زمان کوروش، ایرانی‌ها به این سرزمین تجاوز می‌کرده‌اند که در نهایت براساس قرارداد ترکمنچای به دو قسمت تقسیم شد و بخشی از آن(آذربایجان جنوبی) در ایران است و بخشی هم باقی مانده است که باید برگردانده شود.

نشریه «ینی مساوات» هفته پیش در راستای این ادعا، تصویری از الهام علیف(رئیس جمهور آذربایجان) با لباس نظامی و سوار بر یک خودروی نظامی منتشر و اولویت فعلی جمهوری آذربایجان را ایجاد آذربایجان جنوبی دانست.

علیف

آذربایجان جنوبی

در کتاب‌های درسی دولت باکو و در راستای این ادعا حتی استان های مازندران و گیلان هم جزو جمهوری آذربایجان به شمار رفته‌اند! در یکی از این کتب درسی ادعا شده است که، کشور ایران سرزمین های جمهوری آذربایجان را که آذربایجان جنوبی نام دارد اشغال کرده است.

کتب درسی آذربایجان

نادرشاه افشار

از جمله ادعاهای مطرح دیگر که در کتاب‌های درسی آذربایجان به آن اشاره شده این است که، نادر شاه افشار نه تنها ایرانی نیست بلکه از جمله افتخارات ترک ها می‌باشد.

نادرشاه

شاه اسماعیل

همچنین در کتاب درسی تاریخ سال پنجم در جمهوری آذربایجان علاوه بر ادعای مالکیت بر مناطقی از خاک کشور ایران، در روی جلد کتاب، شاه اسماعیل صفوی به جای نشان شیر و خورشید، با پرچم سبز و نشان هلال ماه نشان داده شده است.

شاه اسماعیل صفوی

ضدیت با شیعه

براساس شواهد و قرائن در جمهوری آذربایجان برخی از معلمان به دولت بزرگ توران، جمعیت زیاد ملت ترک، هر کسی که ترک دنیا آمده و ترک مرده، جسارت بوزقورد و اتاتورک درود فرستاده و به کسانی که برای بیگانگان(اهل بیت و امام حسین(ع) عزاداری کرده، عاشق فارس ها هستند به صراحت توهین می کنند.

ضدیت با شیعه

گفتنی است: این خیال‌پردازان متأسفانه در سایه سکوت مسئولان جمهوری اسلامی ایران سوار بر اسب سودای خود حتی تا سواحل خلیج فارس نیز پیش آمده و بر تهران، اصفهان، همدان، بوشهر، قم و بخش های قابل‌توجهی از کشور عراق که اکثراً کردنشین هستند ونیز ادعای مالکیت کرده و می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا