اخبار

اصابت بقایای موشک چینی به اقیانوس هند

موشک چینی

بقایای سرگردان یک موشک بزرگ فضایی چینی دیروز شنبه ۹ مردادماه ۱۴۰۱ ساعت بیست و یک و پانزده دقیقه روی اقیانوس هند سقوط کرد.

به گزارش پرمگ و به نقل از اسپیس، محققان یک شرکت هوافضای آمریکایی، پیش‌بینی کرده بودند که بخش هسته ۲۵ تنی موشک لانگ مارچ ۵ب(Long March ۵B) حوالی ساعت ۲۰:۴۵ به وقت ایران وارد جو زمین می‌شود.

این محققان پیش‌بینی کرده بودند که قسمت‌های بیشتر بدنه این موشک در مدار خواهد سوخت ولی تکه‌های بزرگ آن از گذرگاه آتشین زمین جان سالم به در خواهند برد و احتمالاً ۵.۵ تن تا ۹.۹ تن آن به زمین خواهد رسید.

متیو شوپ(Matthew Shouppe)، مدیر ارشد فضای تجاری در شرکت ردیابی لئولابز کالیفرنیا، دو روز پیش با اشاره به این موضوع گفته بود که، بدنه موشک به نوعی در حال غلتیدن است، به این صورت که به طور مداوم میزان متفاوتی از نیروی کششی به آن وارد می‌شود و از آنجا که دقیقا نمی‌دانیم که این موشک چگونه می‌چرخد، قادر نیستیم دقیقاً آن را مدل‌سازی کنیم.

وی گفته بود: با این حال می‌توانیم حدس‌های قریب به یقینی درباره سقوط موشک انجام دهیم، ولی صرفاً بر اساس جغرافیا. به عنوان مثال، به احتمال قوی هسته موشک «لانگ مارچ ۵ ب» به آب‌های زمین برخورد خواهد کرد، چون اقیانوس‌ها بیش از ۷۰٪ سطح زمین را پوشانده‌اند و حتی اگر بر زمین سقوط کند نیز بعید است که منجر به صدمات یا آسیب به زیرساخت‌ها شود، چون اکثر مردم در مناطق بزرگ شهری به صورت فشرده زندگی می‌کنند و بین این مناطق مایل‌ها فضای باز قرار دارد.

تد مولهاپت(Ted Muelhaupt)، مشاور مهندس ارشد این شرکت، در جلسه پیش‌بینی همان روز گفته بود که، «در حقیقت، ۹۹.۵ درصد احتمال دارد که هیچ اتفاقی نیفتد. بنابراین دلیلی برای وحشت وجود ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا