اخبار

امر به معروف نسبت به دیگر واجبات مثل قطره در مقابل دریاست

امر به معروف نسبت به دیگر واجبات مثل قطره در مقابل دریاست

نماینده ولی فقیه در استان همدان گفت: در روایت، دیگر واجبات در مقایسه با امر به معروف و نهی از منکر همانند قطره در مقابل دریاست.

به گزارش پرمگ، آیت الله حبیب الله شعبانی در آئین اعطای احکام رؤسای شوراهای امر به معروف و نهی از منکر دستگاه‌های اجرایی استان همدان گفت: در روایت، دیگر واجبات در مقایسه با امر به معروف و نهی از منکر همانند قطره در مقابل دریاست. این اهمیت توجه به امر به معروف نیز در کلام حضرت امام (ره) و رهبر معظم انقلاب مشهود است.

وی اظهار داشت: طبق قانون ضوابطی برای ستاد امر به معروف و نهی از منکر تعریف شده و باید این نهاد به وظایف خود عمل کند. چیزی که جامعه و حدود الهی را حفظ می‌کند و باعث می‌شود تا واجبات و محرمات الهی رعایت شود، مساله امر به معروف است.

آیت‌الله شعبانی تصریح کرد: گاهی از موارد این ذهنیت در بین مردم شکل گرفته که وقتی از امر به معروف صحبت می‌شود، یعنی آنکه در خیابان نسبت به ظاهر یک خانم تذکر داده شود، در حالی که اصل امر به معروف این نیست.

امام جمعه همدان افزود: امروز باید اصلاح را اول از مسئولان و دستگاه‌ها شروع کرد. چند میلیون نفر امروز در کشور در دستگاه‌های دولتی از بیت‌المال مسلمین ارتزاق می‌کنند، بیت‌المالی که متعلق به همان جوان بیکاری است که در خیابان حضور دارد.

وی ادامه داد: نه حاکم و نه حتی حاکم معصوم، به شخصه مالک بیت‌المال نیست و تنها به عنوان شخص حقوقی می‌تواند در آن دخالت کند، آنهم بر اساس مصالح جامعه اسلامی.

رئیس ستاد امر به معروف استان همدان با اشاره به اینکه اگر این چند میلیون نفر کارمند از بیت‌المال مسلمانان ارتزاق می‌کنند به وظیفه قانونی خود عمل کنند، وضعیت ارزش‌ها و هنجارها در جامعه خیلی بهتر از امروز خواهد بود.

شعبانی خاطرنشان کرد: یکی از مسائلی که در قرآن مطرح شده، این است که نسبت به دیگران کم فروشی نکنید بنابراین اگر در اداره‌ای کارمندی جواب ارباب رجوع را ندهد و ترک فعلی صورت گیرد، این همان مصداق کم فروشی است.

وی همچنین گفت: نباید فراموش کنیم این میزی که امروز ما پشت آن نشستیم در گذشته افراد بسیاری پشت آن حضور داشتند و امروز دیگر در بین ما حضور ندارند و این سرنوشت همه ما است، اما باید به این موضوع توجه کنیم که روزی باید در پیشگاه الهی نسبت به این مسئولیت‌ها پاسخگو باشیم.

آیت الله شعبانی بیان کرد: البته اگه فردی صلاحیت داشته باشد، بر او واجب است که این مسئولیت را بپذیرد، چرا که خدمت به مردم توفیق و فرصتی الهی است که باید قدردان آن باشیم.

وی همچنین افزود: باید به خاطر داشته باشیم که فساد تنها فساد اقتصادی و یا اختلاس نیست، بلکه اینکه ارباب رجوع دو ماه برای یک امضا باید رفت و آمد کند و یا نوع برخوردهایی که گاهی از موضع بالا با مردم صحبت شود، این از مصادیق فساد است که باید با آن برخورد شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا