سبک زندگی

رفتارها آموزنده تر از کلمات هستند/ رفتار و اقدام عملی بزرگترین آموزگار روی زمین است

قاطعیت

نویسنده اسپانیایی: «از کلمات کاری ساخته نیست، فقط به رفتار و اقدام عملی متکی باشید.»

پر واضح است که ناملایمات، رنجش‌ها، کدورت‌ها، قهرها، جدایی‌ها و آسیب‌هایی که از سوی دیگران به ما تحمیل می‌شود، پیامد و نتیجه طرز عملکرد و رفتار نامناسب خودمان است. برای رها شدن از این گرفتاری فقط بایستی رفتار و گفتارمان را مورد نقد و بررسی قرار داده و ایرادات احتمالی را اصلاح کنیم.

دوصد گفته چون نیم کردار نیست

فرناندو رویاس، نویسنده معروف اسپانیا حرف‌های قابل‌توجه و خوبی در این زمینه دارد. او می‌گوید: «از کلمات کاری ساخته نیست، فقط به رفتار و اقدام عملی متکی باشید.»

این حرف او را به احتمال قریب به یقین بارها و بارها در زندگی و مواجهه با دوستان و آشنایان تجربه کرده‌ایم. این موضوع شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد.

حتماً شاهد این قضیه بوده‌اید که، هرچه بیشتر سعی کرده‌اید که با تذکر رسانی و حتی بحث و جدل راه سوءاستفاده افراد سلطه جو را ببندید، کمتر نتیجه گرفته‌اید و جز رد و بدل شدن تعداد زیاد کلمات و بین رفتن رابطه دوستانه ثمر دیگری برایتان نداشته است.

قهر و جدایی

بدیهی است که تا زمانی که رمز و راز و فنون تأثیرگذاری در دیگران را نیاموزیم یاد نگیریم نه تنها در زندگی موفق نخواهیم بود، بلکه مورد سوءاستفاده دیگران نیز واقع خواهیم شد.

تنها تذکر لسانی، مشاوره، ارائه راه حل و مصلحت‌جویی برای اصلاح دیگران کافی نیست. چرا میگوییم کافی نیست ؟ برای اینکه ممکن است ساعت ها به تذکرات، پند و اندرز شما گوش فرا دهند ولی حتم بدانید تا زمانی که با رفتار و عملکردتان آن‌ها را مورد حمایت و پشتیبانی قرار ندهید، فایده‌ای نخواهد داشت و تمام تلاش‌هایتان بی‌ثمر خواهد بود. شما در این حالت چیزی جز بازیچه‌ نخواهید بود.

رفتار و اقدام عملی بزرگترین آموزگار روی زمین است چراکه یک حرکت و رفتار سنجیده، مصلح و مناسب، بسیار باارزش‌تر از هزاران کلمه مصلحت‌اندیشانه است. به قول معوف، «دو صد گفته چون نیم کردار نیست.»

امر به معروف

قاطع باشید تا بازیچه دیگران نباشید

اطمینان داشته باشید که، تا زمانی که قاطع بوده و مدافع حق و حقوق خود باشید هیچ‌کس نمی‌تواند شما را بازیچه قرار داده و در جهت منافع خود از شما سوءاستفاده کند. نیل به این مهم مستلزم این نیست که حتماً بایستی دارای شخصیت منفی، دردسر ساز و جنجال آفرین باشید تا بتوانید از حق و حقوق صیانت کنید.

تنها کسانی که آگاهانه بر زندگی و محیط زندکی خود تسلط و اشراف دارند، می‌توانند به اهداف خود نائل آیند. این‌ها بیدهایی نیستند که از این بادها بلرزند. این افراد شاید آنقدرها هم جسور و شجاع نباشد ولی هیچ‌گاه حاضر نیستند از موضع و موقعیت به حق خود عقب نشینی کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا