اخباردین و مذهب

«آنتوان سوروگین» اولین عکاس عاشورایی و تصاویری از عزاداری ایرانی ها

عکس های عزاداری در ایران از آنتوان سوروگین

«آنتوان سوروگین» نخستین عکاس عاشورایی

ماه محرم یکی از مهمترین مقاطع تاریخی و مذهبی ایرانیان و مسلمانان جهان است. از حدود دویست سال پیش تا کنون عکاسان بسیاری همچن آنتوان سوروگین، تاسوعا و عاشورای حسینی و دیگر مراسم مذهبی ایرانیان را به تصویر کشیده‌اند.

ظهر عاشورا / دوران قاجار عکس از آنتوان سوروگین

به گزارش ایلنا، تاریخچه ورود دوربین عکاسی و عمومیت یافتن این هنر در ایران به دوران قاجار بازمی‌گردد و قاعدتا پیش از این مقطع هیچ عکسی در کشور به ثبت نرسیده است. در واقع محمدشاه قاجار است که از کشورهای روسیه و انگلیس نخستین دستگاه‌های دوربین عکاسی را وارد می‌کند و در نهایت اواسط دسامبر ۱۸۴۲ یا به عبارتی پایان آذر ۱۲۲۱ه‍جری شمسی است که نخستین عکسبرداری در ایران انجام می‌شود. پس از این اتفاق به مرور عکاسی با تصدی عکاس‌باشی به یکی از اتفاقات ثابت دربار قاجار تبدیل می‌شود و کم کم جای خود را در مناسبات و اتفاقات پیدا می‌کند.

بیشتر بخوانید:

مروری بر آثار و سبک عکاسی آنتوان سوروگین + بیوگرافی و عکس سوروگین

مراسم روضه خوانی در ایام محرم/ دوران قاجار عکس آنتوان سوروگین

نخستین عکس‌های محرم در چه مقطعی از تاریخ ثبت شدند؟

قاعدتا نخستین عکس‌های ماه محرمی هم در دوران قاجار به ثبت رسیده و این سیاق از همان زمان تا امروز مورد توجه هنرمندان عکاس و مخاطبان قرار می‌گیرد. بر همین اساس می‌توان گفت اولین عکاسی که از عزاداری‌های محرم عکاسی کرده، آنتوان سوروگین است که اصالتا گرجستانی است و طی دوران حکومت ناصرالدین‌شاه به عکاسی از مردم و مشاغل و آداب و مناسک ایرانیان پرداخته است.

عکسی از تعزیه‌خوان‌های دوران قاجار/ اثر آنتوان سوروگین

هم اوست که حدود دویست سال پیش اولین عکس‌ها را از عزاداری مردم در ماه محرم را به ثبت رسانده و حال می‌توان آن‌ها را اسناد تاریخی تلقی کرد. عکس‌های این عکاس در «گالری هنر فریر» در واشنگتن، موزه‌ی ملی نژادشناسی شهر لیدن و موزه عکس آمستردام هلند نگهداری می‌شود.

ماه محرم در دوران قاجار مقطعی برای عزاداری هم در میان مسئولان مملکت و هم توده‌های مردمی بوده و آنتوان سوروگین و بعدتر عکاسان دیگر از این مناسبت عکاسی کرده‌اند. این رویه تا امروز ادامه داشته و عکاسان متعددی طی دهه‌های اخیر از عزاداری مردم عکاسی کرده‌اند. اما در میان انبوه عکس‌هایی که تا به امروز به ثبت رسیده‌اند تنها برخی ماندگار شده‌اند و به دل می‌نشینند. در ادامه این مطب برخی از آثار زیبا و ماندگار ثبت شده توسط عکاسان گذشته و معاصر مرور می‌شود.

عکس های بیشتر و تصاویر بقیه آثار را در سایت ایلنا مشاهده کنید.

منبع
ایلنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا