اخبار

زارع پور:برنامه داریم استفاده از فیلترشکن را به حداقل برسانیم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: بسیاری از گوشی‌ها به بدافزار آلوده هستند و راه ورود این بدافزارها هم ابزارهای دور زدن فیلترینگ و وی‌پی‌ان‌ است، بنابراین ما در وزارت ارتباطات برنامه داریم سرویس‌های مورد نیاز مردم راه‌اندازی شود تا استفاده از فیلترشکن به حداقل برسد.

به گزارش پرمگ، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز در کنفرانس ظرفیت شبکه ملی اطلاعات که در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار گردید، اظهار کرد: شبکه ملی اطلاعات مبانی روشن، طرح مصوب و شاخص دارد و ما اکنون تمام امکانات وزارت ارتباطات را بسیج کرده‌ایم که تا استقرار کامل شبکه ملی اطلاعات محقق شود. شبکه ملی اطلاعات چیزی جز یک شبکه پرسرعت، با کیفیت و امن نیست که انواعی از محتواها و خدمات عمدتا بومی و با کیفیت روی آن عرضه می‌شود. این شبکه در اختیار مردم است تا زندگی آنها را تسهیل کند و کسب و کارها بهتر شوند.

عیسی زارع پور گفت: امروز فناوری اطلاعات به زیرساختی برای زندگی مردم تبدیل شده و در تمام جوانب زندگی مردم رسوخ پیدا کرده است و در مرحله‌ای هستیم که زیست اصلی مردم در خدماتی است که در بستر فناوری اطلاعات به مردم ارائه می‌شود و به فضای مجازی منتقل شده است، بنابراین تضمین امنیت فعالیت‌های مردم در این فضا از جمله مهم‌ترین مسائلی است که ما باید به آن بپردازیم.

وی افزود: ما باید زمینه‌های بروز جرم در این فضا را از بین ببریم و با استفاده از ابزارهای فنی و زیرساخت‌های حقوقی کاری کنیم که حریم خصوصی مردم در این فضا حفظ شود. اکنون امنیت به الزامی برای فضای مجازی تبدیل شده است، همچنانکه در فضای واقعی هم امنیت یک الزام است و اگر وجود نداشته باشد، کسب‌وکارها نمی‌توانند به فعالیت ادامه دهند. امروز شاهد تعداد زیادی از تجهیزات بومی ساخته‌شده در حوزه امنیت بودیم و باید تلاش کنیم که کیفیت آن‌ها هر روز ارتقا پیدا کرده و برای ارائه محصولات آنها در داخل کشور و همچنین کشورهای دیگر بازارسازی کنیم. تا در حوزه امنیت هم به یکی از کشورهای سرآمد تبدیل شویم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه بیانات خود ضمن اشاره به استفاده از فیلترشکن‌ها در بین کاربران، گفت: الان بسیاری از گوشی‌های هموطنان ما به بدافزار آلوده هستند و راه ورود این بدافزارها هم ابزارهای دور زدن فیلترینگ و وی‌پی‌ان‌ است. ما برنامه‌ای که در وزارت ارتباطات داریم این است که نیاز مردم به فیلترشکن را کاهش دهیم، برنامه‌ای برای این کار ترتیب داده شده که در زمان خودش اعلام می‌شود، برای اینکه مردم نیازی به فیلترشکن نداشته باشند و سرویس‌های مورد نیازشان راه‌اندازی شود که استفاده از فیلترشکن به حداقل برسد، زیرا بسیاری از ویروس‌های مردم روی گوشی‌ها، تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌هایشان به دلیل استفاده از فیلترشکن است.

همچنین سیدابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی نیز درمورد پروژه شبکه ملی اطلاعات گفت: ما شاخص‌بندی کردیم که بتوانیم ارزیابی داشته باشیم از میزان پیشرفت کار و ساعت‌ها کار کارشناسی رویش انجام شد به‌صورت مشترک بین مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات. امیدواریم اهدافی که تعیین کردیم با گام‌های استواری که قرار است برداشته شود، بودجه‌ای که اختصاص یافته در اختیار وزارتخانه گذاشته شود و بتوانیم به اهداف مورد نظر برسیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا