دین و مذهب

برگزاری مسابقه کتابخوانی “تبیین عاشورایی” از کتاب چهار گفتار

کتاب چهار گفتار

به مناسبت ایام محرم الحرام، کارگروه نظام تبیین اداره کل بانوان تبلیغات اسلامی، اقدام به برگزاری مسابقه کتابخوانی «تبیین عاشورایی» از کتاب «چهارگفتار» کرده است.

به گزارش پرمگ، به مناسبت ایام محرم الحرام‌ و با همکاری کارگروه نظام تبیین اداره کل بانوان سازمان تبیلغات اسلامی مطالعه ۲۰ عنوان کتاب متناسب با عاشورا پیشنهاد شده است.

از بین کتاب ‌ های معرفی شده، مسابقه کتابخوانی از کتاب «چهار گفتار» ویژه عموم افراد علی الخصوص مبلغات برگزار می شود و علاقه ‌مندان به شرکت در مسابقه به مدت ۱۰ روز از ۲۶ شهریور تا ۵ مهرماه فرصت دارند تا با مراجعه به سایت Pishraftyaran.ir به سؤالاتی که در قالب پرسشنامه ارائه شده، پاسخ دهند.

بسته‌ پیشنهادی (عناوین کتاب‌های معرفی شده) اداره کل بانوان سازمان تبلیغات اسلامی برای مطالعه علاقه‌مندان به شرح زیر است:

«کآشوب»؛ (بیست و سه روایت از روضه‌هایی که زندگی می‌کنیم)

کتاب «کآشوب» به همت نفیسه مرشدزاده جمع‌آوری شده و روایت‌هایی واقعی و مستند از نسبت نسل‌های متفاوت امروز شهادت مظلومانه امام حسین (ع) است.

کتاب «شماس شامی»

این کتاب،واقعه عاشورا را از زبان یک غیر مسلمان به تصویر می‌کشد و همین موضوع باعث شده است تا کتاب بدون هیچ جانب ‌داری و تحرفی مسائل پس از حماسه‌ عاشورا را بیان کند. قیصری در این کتاب به روایت واقعه عاشورا از زبان شماس که خدمت‌کار و محافظ مخصوص جالوت از نوادگان حضرت داوود است می‌پردازد.

 

کتاب همرزمان حسین (ع)

در کتاب همرزمان حسین(ع)، ۱۰ گفتار از حضرت آیت الله‌العظمی خامنه‌ای (مدّظلّه‌العالی) در تحلیل مبارزات سیاسی امامان معصوم (ع) مطالعه می‌کنید.

کتاب همرزمان حسین

 

کتاب ماه به روایت آه

ابولفضل زرویی نصرآباد درکتاب «ماه به روایت آه»، داستان زندگی قمر بنی هاشم حضرت عباس (ع) را با نگاهی تازه و متفاوت به رشته‌ تحریر درآورده است.

 

کتاب نامیرا

«نامیرا» داستانی شخصیت محور است که به سبک داستانهای کلاسیک تصویرسازی مستندی از واقعه عاشورا ارائه می‌دهد.

 

کتاب داستان بریده بریده

این کتاب که نوشته علیرضا نظری خرم است، با پژوهشی داستانی از بین ده‌ها منبع شیعه و سنی، به چگونگی شکل‌گیری قیام امام حسین (ع) تا واقعه خشونت‌آمیز حره پرداخته است.

کتاب دو امام مجاهد؛ امام حسن(ع) و امام حسین(ع)

کتاب دو امام مجاهد شامل شش گفتار از آیت‌الله خامنه‌ای (مدّظلّه‌العالی) است که در سالهای ۵۱ و ۵۲ ایراد شده است. دو گفتار اول کتاب، شامل دو سخنرانی ایشان در فروردین سال ۵۱ است که در حسینیه ‌ارشاد تهران انجام شده و علاوه بر شرح نظریه‌ «انسان ۲۵۰ساله» به جایگاه والا و مهم امام حسن(ع) در این دوران و علت دست کشیدن از جنگ و پذیرفتن آتش‌بس و بیان تفاوت شرایط امام حسن و امام حسین(ع) پرداخته‌اند.

گفتار سوّم تا پنجم، اختصاص به سه سخنرانی ایشان در شب تاسوعا، عاشورا و شام غریبان محرم ۱۳۹۴ هجری قمری (مصادف با بهمن ۱۳۵۲) با موضوع «تحلیل قیام حسینی» دارد. نکته‌ی جالب توجه اینک در قسمت ششم کتاب، با دعوت مخاطب به تفکر در اهداف قیام امام حسین(ع) با نقل داستان «طوطی و بازرگان» همگان را به انقلاب بر ضد یزیدیان دعوت می‌کنند. گفتار آخر کتاب حاضر، مربوط به سخنرانی شب عاشورای معظّمٌ‌له در محرّم سال ۱۳۹۳ هجری قمری (مصادف با ۲۴/بهمن۱۳۵۲) است.

کتاب جاذبه‌ حسینی

جاذبه حسینی، گزیده بیانات حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مدّظلّه‌العالی)، در دو موضوع حضرت زینب کبری (س) و اربعین حسینی است که به همت مؤسسه فرهنگی لوح و قلم در انتشارات انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده است.

کتاب جاذبه ی حسینی

کتاب چهار گفتار در تبیین زمینه‌ها، علل و آثار حادثه‌ی عاشورا

این کتاب شامل چهار سخنرانی حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، رهبر معظّم انقلاب اسلامی است و هدف از این مباحث متوجه کردن جامعه‌ اسلامی برای جلوگیری از تکرار فاجعه‌ عاشورا در دوران معاصر است.

کتاب خادم ارباب کیست؟

سیدعلی اصغر علوی، نگارنده این اثر در ابتدای کتاب با عنوان «پیش‌نوشتی برای منشور خادمین هیأت» آورده است : «به جای نوشتن از اساسنامه و شرح وظایف و رسالت برای خادمین هیأت، کافیست خادم خود امام حسین (ع) معرفی شود. خادمی که عمری پا به پای امام زیسته و آئین نوکری آموخته و هم البته می‌آموزد. کسی که با امام به کربلا آمده و خون سیاهش با خون‌های مطهر اصحاب عجین شده است.

کتاب دفتر خاطرات فضه‌ (کنیز حضرت زهرا «س»)

در مقدمه این کتاب که اثر محمدرضا انصاری است، می‌خوانیم: «اما… فضه کیست؟ او دختر یکی از پادشاهان هند بود که در جنگ اسیر گردید و به آفریقا برده شد. سپس از طرف پادشاه حبشه خریداری شد و نام «میمونه» به معنای «مبارک» برای او انتخاب شد. پس از چند سال پادشاه حبشه او را به عنوان کنیز همراه هدایای دیگری توسط جعفر طیار برای پیامبر (ص) فرستاد. پیامبر (ص) او را با دستور خداوند به دخترش حضرت زهرا (س) بخشید و نامش را «فضه» گذاشت. او از آن لحظه زندگانی خویش را وقف خدمتگزاری خاندان عترت و طهارت نمود و همیشه به این منصب افتخار می‌کرد. پس از شهادت پیامبر (ص) حق امیرالمؤمنین‌علیه‌السلام غصب شد و ماجرای حمله به خانه وحی از طرف سقیفه رخ داد، فضه عملاً در متن ماجرا قرار داشت و در همه مراحل مدافع آل محمد (ع) بود و ولایت و برائت خود را علناً نشان می‌داد. فضه پس از شهادت حضرت زهرا (س)، خدمتکار خانه امیرالمؤمنین (ع) بود و پس از آن حضرت نیز درگاه اهل بیت (ع) را رها نکرد تا ماجرای کربلا که یاور حضرت زینب‌ (س) بود.

کتاب دفتر خاطرات فضه

کتاب توجیه المسائل کربلا

در ابتدای این کتاب آمده است: «توجیه المسائل کربلا» کرانه ناگشوده‌ای را گشوده است. هنگامی که عمل انسان با باورها و ارزش‌های وی سازگاری نداشته باشد، آرامش ذهنی خود را از دست می‌دهد، برای آرام‌سازی خود دست به دلیل تراشی می‌زند و بهانه‌های فراوانی پیدا می‌کند. امید است مدیران بیشتر با این آثار آشنا شوند تا با راز ماندگاری یعنی تلفیق منطق و عاطفه آشنا شده و خستگی ‌ ناپذیری در دست‌یابی به هدف را تجربه کنند.

کتاب فتح خون

فتح خون از معدود کتابهایی است که توانسته بخشی از تجلی عشق در عاشورا را روایت کند. این کتاب، سید مرتضی آوینی است در تلاش است تا به واسطه شرح ظاهر وقایع عاشورا راهی به باطن آن‌ها پیدا کند.

کتاب الی الحبیب

مولفان این کتاب سیدعلی اصغر علوی و محمد عبدالحسین‌زاده هستند. در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «در فقه گفته می‌شود آب قلیل اگر به کر متصل باشد، دیگر حکم آب کر را دارد. اصحاب هم این ‌ گونه بودند. خود را به اقیانوسی وصل کردند که برای همیشه حضور دارد. پس آن‌ها هم حضورشان همیشگی است. این سرّ جاودانگی اصحاب امام حسین (ع) با خود امام است. اما چرا از بین اصحاب حبیب را گلچین کرده‌ایم؟ حبیب تمامی ندارد، چون با قرآن و حسین (ع) است. چون قرآن و حسین تمامی ندارند. پس همراهان آن دو هم تمامی ندارند. از حبیب به وسعت قرآن و حسین می‌شود حرف زد. حبیب شاگرد خصوصی امام حسین (ع) است. حبیب نمونه‌ای از انسان کامل است که می‌توان با رجوع به شخصیتش پاسخ مسائل و مشکلات را گرفت. در این نوشته ما در صدد هستیم که ابعاد گوناگون شخصیت حضرت حبیب را که به طور متوازن رشد کرده است، بررسی کنیم. بدین منظور از هشت منظر که هر کدام بیانگر مسئله‌ای است، به سراغ شخصیت حضرت حبیب رفته‌ایم.

 

کتاب دعوا سر اولویت است

د. بخشی از این کتاب که تألیف سیدعلی اصغر علوی است، می‌خوانیم: «چه کسی از محبت امام حسین(ع) بی‌بهره است؟ کدام دل است که با نام حسین(ع) نلرزد و با دیدن پرچمش به سمت آن تمایل پیدا نکند؟ هیچکس! چه کسی کار برای امام حسین(ع) را بد می‌داند؟ هیچکس! اما چرا خیلی از وقت‌ها «این جبهه نیرو ندارد»؟ دعوا سر اولویت است. البته مشکل از «کار کردن برای امام حسین» فراتر است. اینجا مسئلۀ اصلی و کلیدی، نفس «کار» است و این‌که چرا کارها یا انجام نمی‌شود و یا اگر انجام شود استمرار ندارد؟ و در این میان کربلا بهترین مکان برای جواب گرفتن؛ چراکه در کار برای امام حسین(ع) کسی شک و شبهه ندارد. اما در اینجا هم …! »

کتاب الخصائص الحسینیه

این اثر، تالیف «آیت الله شیخ جعفر شوشتری» و در مورد ویژگی ‌های امام حسین (ع) منجمله در عوامل وجود، جایگاه ‌ های شهود از آغاز تا پایان آفرینش، هنگام ولادت و شهادت، روز رستاخیز و پس از آن است.

کتاب خصایص الحسینیه

کتاب سقای آب و ادب

این کتاب در ۱۰ فصل روایت شده که عبارتند از : «عباسِ علی»، «عباسِ ام‌البنین»، «عباسِ عباس»، «عباسِ سکینه»، «عباسِ مواسات»، «عباسِ زینب»، «عباسِ ادب»، «عباسِ حسین»، «عباسِ فرشتگان» و «عباسِ فاطمه».
راوی در فصل نهم شیوه‌ نگارش خود را تغییر داده و بیشتر از زبان فرشتگان در رثای حضرت عباس (ع) می‌گود: «ما فرشتگان؛ فرشتگان هفت آسمان، بر خود فرض می‌شماریم که پا به میدان بگذاریم و پرده از رخسار حضرت ابولفضائل برداریم. و ناگفته پیداست که این نه بدان معناست که ما قادریم پرده از اسرار حضرت ابولفضائل برداریم. چرا که رخسار جلوه‌ای از جلوات حضور عیان است و اسرار، جنس و جوهری از علوم در پرده و معارف پنهان. و میان این دو، فاصله میان زمین است تا آسمان.»

کتاب آفتاب در مصاف

اثری از مؤ سسه فرهنگی لوح و قلم است که در انتشارات انقلاب اسلامی به چاپ رسیده و موضوع این کتاب قیام عاشورا و برگرفته از بیانات حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مدّظلّه‌العالی) رهبر معظّم انقلاب اسلامی است.

کتاب عاشورایی‌ها

این کتاب شامل متن های کوتاه در مورد عاشور است و برخی عناوین آن عبارتند از: «اشک»، «کربلا»، «محرم»، «حسین»، «تاسوعا»، «عاشورا»، «گلگشت در غروب» و غیره. بیائید حسین را دوباره بشناسیم.

کتاب آیینه‌داران آفتاب

این اثر در دو جلد توسط محمدرضا سنگری نوشته شده است. جلد اول آن شامل ۴ فصل است که در فصل اول با عنوان مباحث تحلیلی، جایگاه و فضائل اصحاب حسین(ع) به فضیلت ‌ ها و ویژگی ‌ های یاران امام حسین(ع) پرداخته شده است.

در فصل دوم به شهیدان پیشاهنگ و در فصل سوم به شهیدان نبرد نخستین و فصل چهارم به شهیدان نبرد تن به تن اختصاص یافته است.

در فصل پنجم جلد دوم کتاب، دو نفر از شهیدان نماز معرفی شده است و در فصل ششم نه تن از شهدای پس از نماز معرفی شده است. در فصل هفتم توضیحاتی درمورد بیست و چهار نفر از شهیدان بنی هاشم آورده شده است. آخرین فصل این کتاب نیز به شهیدان پس از امام(ع) می‌پردازد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا