اخبار

آیا در جنگ روسیه و اوکراین از بمب کثیف استفاده خواهد شد؟

 آیا روسیه و اوکراین از بمب کثیف استفاده خواهد شد؟

این موضوع که «آیا در جنگ روسیه و اوکراین از بمب کثیف استفاده خواهد شد؟» در صدر اخبار رسانه‌های جهان قرار گرفته و هر مرجع خبری سعی در تجزیه و تحلیل این موضوع دارد.

به گزارش پرمگ، در وب‌سایت شبکه «سی‌ان‌ان» آمده است: تعداد زیادی از تحلیل‌گران شاخص نظامی بر این عقیده هستند که کشور روسیه دست به چنین اقدام «حماقت آمیزی» نخواهد زد، چراکه انفجار بمب کثیف به نیروها و مناطق تحت کنترل خود روسیه نیز صدمه می‌زند.

همچنین از نظر مؤسسه مطالعات جنگ، احتمال اینکه کرملین در حال برنامه‌ریزی و تدارک حمله با بمب‌های کثیف در اوکراین باشد و با اهتزاز پرچم دروغین، اوکراین را متهم کند بعید است.»

با اینکه روسیه و اوکراین در رسانه های خود یکدیگر را به حملات احتمالی و قریب‌الوقوع بمب کثیف متهم می‌کنند، ولی به نظر می‌رسد هیچکدام از طرفین جنگ انگیزه قابل توجهی برای استفاده از بمب‌های کثیف ندارند و این موضع‌گیری ها بیشتر به یک جنگ روانی رسانه‌ای شبیه است.

حال ببینیم بمب کثیف چه خطراتی در پی دارد و تفاوتش با بمب هسته‌ای چیست؟

تفاوت «بمب‌ کثیف» با «بمب‌ اتمی»

افسر و کارشناس بازنشسته مؤسسه آلمانی «امور امنیتی بین‌الملل»(SWp) می‌گوید «بمب کثیف، مثل بمب اتمی نیست، به این معنی که سلسله‌ای از واکنش‌های اتمی که نیروی انفجاری عظیمی را آزاد کند ایجاد نخواهد کرد».

سلاح‌های اتمی(بمب‌های اتمی) به محض اینکه منفجر می‌شوند، گرما و امواج فشاری مرگبار و تشعشعات رادیواکتیوی بسیار خطرناکی ایجاد می‌کنند که از طریق باد و باران در منطقه بسیار گسترده‌ای پراکنده می‌شود، ولی بمب‌های کثیف اثرات بزرگ و وحشتناکی همچون بمب‌های اتمی نخواهند داشت.

ول گنگ ریچر می‌گوید: بمب‌های کثیف بیشتر در مرحله انفجار اولیه واقعاً بسیار خطرناک هستند و در طولانی‌مدت، با توجه به مقدار تشعشعات منتشر شده، می‌تواند خطرناک و حتی کُشنده باشد. قدرت انفجار و قدرت تشعشع مشخص می‌کند که چه مساحتی آلوده و شاید غیرقابل سکونت خواهد شد.

بمب کثیف، از مواد منفجره ای مثل دینامیت و گلوله‌های پودری رادیواکتیو تشکیل شده که در زمان انفجار، این مواد رادیواکتیوی مثل اورانیوم در هوا و مناطق اطراف محل اصابت بمب پراکنده می‌شود و موجب بیماری‌های خطرناکی مانند سرطان شده و منطقه تقریباً غیرقابل سکونت می‌شود.

بمب اتمی برخلاف بمب کثیف موقع انفجار، یک ابر قارچی اتمی ایجاد می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا