اخبار

چه کسانی مدیون بیمه نکردن کارگران ساختمانی و خانواده‌های آنان هستند؟

عباس شیری

رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی استان قم : نمایندگانی که طرح بیمه کارگران ساختمانی را دائم به تعویق می‌اندازند و مدیرانی که در تامین اجتماعی در بیمه کارگران ساختمانی کوتاهی می‌کنند، مدیونِ این کارگران و خانواده‌های آن‌ها هستند.

به گزارش پرمگ و به نقل از ایلنا، عباس شیری در مورد چگونگی پیگیریِ ارجاع اصلاحیه بیمه کارگران ساختمانی می‌گوید: ما کارگران بسیاری داشتیم که در صفِ بیمه بودند و فوت کردند و چون کارگر بیمه نبوده هیچ مستمری‌ای به بازماندگانِ آن کارگر تعلق نگرفته است. نمایندگانی که این طرح را دائم به تعویق می‌اندازند و مدیرانی که در تامین اجتماعی در بیمه کارگران ساختمانی کوتاهی می‌کنند، مدیونِ این کارگران و خانواده‌های آن‌ها هستند.

با اینکه فقدان بیمه کارگران ساختمانی یکی از بزرگترین مشکلات کارگران ساختمانی است، ولی نمایندگان مجلس باز هم خلف وعده کرده و در عین حالی که قول داده بودند تکلیف اصلاحیه ماده ۵ بیمه کارگران ساختمانی رانهایتاً تا مردادماه سال جاری مشخص کنند به جایی نرسیده و بیش از یک سال است که در مجلس خاک می‌خورد.

براساس این طرح «کارفرما موظف است ۸ درصد از مزد هر کارگر به ازای ساخت هر متر از ساختمان با ضریب بین نیم تا ۱۴ درصد را به عنوان سهم خود برای پرداخت حق بیمه کارگر ساختمانی پرداخت کند. ضریب تعیین شده برای پرداخت حق بیمه در مناطق مختلف با توجه به قیمت زمین و شرایط محیطی از ۰.۵ تا ۱۴ درصد متغیر خواهد بود.»

این به تعویق‌ها انداختن های مکرر طرح مذکور، این شائبه را در ذهنِ کارگران و نمایندگانِ آن‌ها بیش از پیش تقویت می‌کند که مجلس در کنار کارفرمایان بخش ساختمانی قرار گرفته و به دنبالِ بی‌نتیجه گذاشتنِ این طرح است. کارفرمایانی که به قولِ اکبر شوکت، رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی، قدرتمندترین و ثروتمندترین کارفرمایان هستند.

شیری می‌گوید: این موضوع را از آقای بابایی کارنامی پیگیری کرده بودیم و ایشان قول دادند اصلاحیه اواخر این ماه وارد صحن علنی مجلس شود. چند روز پیش نیز با آقای امیرآبادی، عضو هیئت رئیسه‌ی مجلس، جلسه‌ای داشتم که ایشان گفتند آقای قالیباف با نمایندگان مخالفِ طرح جلسه گذاشتند و آن‌ها را متقاعد کردند تا اصلاحیه بیمه کارگران ساختمانی وارد صحن علنی مجلس شود و رأی بگیرد. البته همه‌ی اینها صرفا در حد صحبت است.

وی همچنین می‌گوید: مردادماه در حالی به پایان رسید که اصلاحیه بیمه کارگران ساختمانی به صحن علنی مجلس نرسید و حتی در دستور کار این هفته‌ مجلس هم قرار نگرفته است. هر چند ما امیدواریم آنطور که قول دادند به زودی این اتفاق بیفتد در غیراینصورت ما دیگر حرفی برای گفتن به این کارگران نداریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا