سبک زندگی

آیا تست خیانت و انتشار فیلم‌های خصوصی جرم است؟

دوستی های خیابانی

عده‌ای جمع شده و با راه‌اندازی پیج های «تست خیانت» و انشار فیلم‌های خصوصی تیشه بر ریشه زندگی زوج‌ها می‌زنند.

هنگام گشت‌وگذار در فضای مجازی و اینستاگرام به احتمال قریب به یقین حتماً چشمتان به دیدن پیج های «تست خیانت» روشن شده است.

نحوه انجام «تست خیانت»

روش کار این پیج ها به این صورت است که، گردانندگان چنین پیجهایی ابتدا با تبلیغات، تکمیل پروژه اعتماد سازی ذهنی در افراد و برانگیختن آن‌ها، شماره تماس و اطلاعات همسر فرد مورد نظر را می‌گیرند تا با وی تماس گرفته و پیام دوستی دهند و واکنش شخص را در مواجهه با چنین موقعیت‌های احتمالی بسنجند. اگر پاسخ طرف از همان ابتدا منفی باشد به همسر فرد مورد نظر پیام تبریک میدهند که «همسر شما وفادار است.»

در صورتیکه تلاش‌های فرد اجیر شده باعث برقراری ارتباط دوستی با فرد مورد نظر شده باشد، با وی قرار خصوصی و حضوری گذاشته و از همه حرف‌ها و رویدادهای ردوبدل شده فیلم می گیرند.

در گام بعد، با وی قرار صوری گذاشته و سناریو از قبل طراحی شده راطوری پیش می‌برند که همسر وی بتواند وسط معرکه مچش را بگیرد.

گردانندگان این پیج ها علاوه بر دستمزدهای میلیونی که می‌گیرند، این فیلم‌ها را در پیج هایشان به نمایش می‌گذارند تا فالوئرهایشان افزایش یابد.
نکته جالب توجه دیگر اینکه، در شناسه پیج هایشان نیز آمده است: «با مجوز رسمی و تابع قوانین جمهوری اسلامی»

تست خیانت

«تست خیانت» اشتباه است

این افراد با بازیگری در این نمایش خیمه‌شب بازیبه قیمت لکه‌دار کردن حریم خصوصی خانواده‌ها سعی میکنند به خیال خودشان وفاداری همسران را بسنجند

مهدی مسلمی فر، زوج درمانگر و عضو انجمن روانشناسان ایران در این رابطه می‌گوید: «در اینکه برقراری ارتباط فرازناشویی در هر سطحی، چه پیامی و تماسی چه کامنتی و قرار حضوری اشتباه است شکی نیست. اما اگر خودمان زمینه یک خطا را ایجاد کنیم چه کسی پاسخگوی ادامه آن است؟ ما هیچ وقت نمی‌آییم زمینه سرطان را با دست خودمان در بدنمان ایجاد کنیم تا ببینیم مثلاً چقدر سرطان پذیر هستیم؟ به این دلیل که پیامد و تبعات آن برای ما شناخته شده نیست. تست خیانت مثل این است که ما خودمان زمینه برقراری ارتباط ناسالم را بین فرزندمان و جنس مخالف ایجاد کنیم.»

وی همچنین می‌گوید: «اولین واکنش این افراد انکار، فرافکنی و ایجاد اتهام است. در تمام فیلم‌ها هم این موضوع بود. ین طبیعی است که ما اگر یقه فردی را بگیریم اولین واکنش این است که فرد می‌خواهد یقه‌اش را آزاد کند، با هر روشی که فکرش را بکنید. متهم کردن طرف مقابل، زیر سؤال بردن او و… چون خشم و هیجان زیاد است. این نوع افشاگری ممکن است باعث شود تا افراد در هیجان و احساسات ناخوشایند حرف‌هایی را بیان کنند که احساس واقعی‌شان نیست. حرف دلشان نیست. بلکه یک تلاش افراطی است برای توجیه خودشان و این موضوع پیامدهای ثانویه‌ای دارد که ممکن است جبران خطا و مکانیزم های ترمیم ارتباط را به کلی از بین برود.»

روابط دوستانه

«تست خیانت» جرم است

البته این که «تست خیانت» جرم است یا نه؟یک سوال تخصصی بوده و مستلزم پاسخگویی قانون‌گذاران، کارشناسان حقوقی و مراجع قانونی است.
با اینهمه مسلمی فر نیز که دستی در اینچنین موضوعاتی دارد و از نزدیک و عملاً با این مقوله‌ها دست و پنجه نرم کرده است، به بررسی و پاسخگویی به این سوال پرداخته است که در ادامه می‌خوانید.

او در این رابطه می‌گوید: « یکی از مصادیق حقوقی فریب کاری، مانور متقلبانه است و تست خیانت مصداق دقیق مانور متقلبانه است. گردانندگان این گروه‌ها با ورود به حریم خصوصی افراد بدون اطلاع آنها فیلم تهیه می‌کنند و یا پیام‌ها را منتشر می‌کنند. صرف انجام این کار جرم است، حتی اگر مشخصات آن فرد و چهره واقعی‌اش مشخص نباشد.»

راهکار

اگر به هر دلیل ممکن به همسرتان شک دارید، و وسواس اینکه ممکن است به شما خیانت کرده باشد مثل خوره به جانتان افتاده، به جای رجوع به اینگونه تست‌های کذایی و سودجویانه به کمبودها، نقص‌ها و کم‌کاریهای خودتان رجوع کنید و سعی کنید آنها را به بهترین نحو برطرف کنید. دستی دستی موجب از هم پاشیدن زندگیتان نشوید. راه آخر هم اینکه میتوانید برای رفع شک و شبهه و مسائلی از این دست به مشاور رجوع کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا