اخبار

جامعه ما لجن است یا اسلامی؟!

جامعه اسلامی
جامعه اسلامی

این موضوع بر کسی پوشیده نیست که جامعه ما قطعاً و یقیناً اسلامی است و تا آخر هم اسلامی خواهد ماند. با این همه بنا بر نظر بسیاری از اندیشمندان و صاحبنظران اسلامی و فلسفی منجمله شهید والامقام بهشتی و… متأسفانه این جامعه را که حاصل خون پاک شهدای همین مرز و بوم است را لجن و لجن پراکنی فراگرفته و از اهداف عالی و قابل انتظار انقلاب اسلامی دور ساخته است.

یکی از سخنرانی هایی که شهید بهشتی در یک جلسه تفسیر قرآن ایراد فرمودند، شاهدی بر این ادعاست. شهید بهشتی در این سخنرانی، صدای رسا و عدالتخواهانه خود را بلند کرده و می گوید: «بالا بروید یا پایین بیایید، اصلاً قرآن را بر سر جامعه ای پهن کنید، مادام که در آن جامعه در یک سو گرسنه بیچاره از سرما لرزان وجود دارد، از سوی دیگر متنعمان برخوردار از همه چیز، این جامعه لجن است. تمام چهره اش را هم که با قرآن بپوشانید باز لجن است.»

این شهید بزرگوار و انقلابی در اردیبهشت ماه ۱۳۵۹ در یکی دیگر از سخنرانی های انقلابی خود می‌گوید: «”پوست‌کنده و صریح می‌گویم که انقلاب اسلامی ما با روند و مناسبات اقتصادی موجود در جامعه ما در معرض خطر و آسیب قطعی است، چرا؟ برای اینکه در این بعدش اسلامی نشده است. مردان و زنان و جوانان و نوجوانان انقلابی ما امروز با چشم خودشان می‌بینند که نزدیک به ۱۵ ماه از پیروزی انقلاب می‌گذرد، ولی هنوز در جامعه ما سیرها و خیلی سیرها با گرسنه‌ها و خیلی گرسنه‌ها با هم در جامعه دیده می‌شوند. تا وقتی چنین است جامعه ما اسلامی نیست.”»

شهید بهشتی در یکی دیگر از سخنرانی های انقلابی و عدالت جویانه خود، در وصف حاکمان جامعه و بدون اشاره به شخص یا شخصیت خاصی بیان می‌کند: «”مگر می‌شود یک جامعه‌ای را بر محور دروغ تا آخر پیش برد؟ عزیز من! از در راستی درآی، دروغ را به کناری بنه. همین نوجوان‌ها و جوان‌ها که گهگاه فریب دروغ امروزت را می‌خورند، همیشه در این حال نمی‌مانند.
فردا، ساعت دیگر، روز دیگر، هفته دیگر، ماه دیگر، سال دیگر بالاخره بیدار می‌شوند و برتو لعن و نفرین می‌فرستند که چرا ماه‌ها یا سال‌ها آنها را فریفته بودی؟!
ما معتقدیم راستی تاکتیک نیست، راستی اخلاق است؛ هر عیب و نقصی هم در خودمان هست می‌آییم راست به مردم می‌گوییم. اشتباهی هم اگر بکنیم می‌آییم راست به مردم می‌گوییم. مسلمان بیش از هر چیز در راستی و درستی، در صدق و امانت و صراحت… متجلی می‌شود. بنابراین دروغ تاکتیکی گفتن… شایعه‌سازی و دروغ‌پردازی؛ اینها جزو تاکتیک‌های مسلمانان علوی نیست. دروغپرداز‌ها بدانند تا وقتی ما یک چنین موضع و را‌بطه‌ای را با مردم قهرمان و با ایمان‌مان داریم، آن دروغ‌زنی‌های آنها بازارش کساد است.”»

بر هر عقل سلیمی واضح و مبرهن است که انقلاب ما اسلامی و برگرفته از مکتب حسینی است. مگر امام حسین (ع) دشمنان قسم خورده نداشت؟! مگر امام همه داروندار خود را در راه خدا و اسلام فدا نکرد؟! مگر می‌شود انقلاب ما اسلامی نباشد؟!

انقلاب ما اسلامی است و می طلبد که هر لحظه و همیشه در صیانت و رشد و ارتقاء آن کوشا باشیم و نگذاریم لجن پراکنی دشمنان چهره انقلاب را خدشه‌دار کنند. همه باید به پا خیزیم و از حق و حقوق خود دفاع کنیم و همچون سالار شهیدان از ذلت رها شویم. همه باید سرباز امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف باشیم. باید امر به معروف و نهی از منکر را اقامه کنیم. باید بتوانیم به آرمانشهر مهدوی نایل شویم.

حدود ۴۰ سال و اندی است که از انقلاب اسلامی ایران می گذرد. باید بدانیم چه کاشته ایم و داریم چه چیزی درو می‌کنیم. چرا باید اینقدر شاهد فاصله طبقاتی، تبعیض و بی‌عدالتی در جامعه باشیم؟! مگر بنیانگذار جمهوری اسلامی نفرمودند، در جمهوری اسلامی مدیران ارشد حکومتی (وزرا، مدیران کل و استانداران) باید سطح زندگی خود را نظیر مسکن، خودرو و حقوق از متوسط جامعه پایین تر نگهدارند؟!

ما سالهاست که از خودمان و انقلابمان غافل بوده ایم. آنقدر غافل که گرد پلیدی و زشتی روی آن را گرفته است. مانند کسی که مدت زیادی است تن خود را نظافت و شستشو نکرده باید تن انقلابمان را از چرک، لجن و کثافت بزداییم.

به هر حال مردم تشنه عدالتند و چشم انتظار گشایش کار توسط دولت مردمی. به امید آن روز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا