اخبار

جزئیات آب، برق و گاز رایگان مددجویان

قبوض مددجویان

در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ مددجویان بهزیستی و کمیته امداد از پرداخت هزینه بهای قبوض آب، برق و گاز مشروط بر رعایت الگوی مصرف معاف شده اند. این سیاست دولت، برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر اتخاذ شده است.

به گزارش پرمگ، مطابق ماده یک آیین‌نامه اجرایی بند (ی) تبصره ۸ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، بهای برق مشترکان کم‌مصرف (در سقف مصرف ۵۰ درصد الگوی مصرف) تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی برابر صفر محاسبه می‌شود. در بخش آب نیز، صورتحساب مشترکان کم‌مصرف (مشترکین خانگی با مصرف تا یک سوم الگوی مصرف تعیین شده موضوع تبصره ۴ ماده ۱ قانون توسعه و بهینه‌سازی مصرف آب شرب شهری و روستایی در کشور مصوب ۱۳۹۴) تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی با تخفیف ۱۰۰ درصد محاسبه می‌شود. شرکت ملی گاز ایران نیز مکلف است ضمن دریافت اطلاعات خانوارهای محروم تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور، تعرفه مشترکان در دامنه مصرف تعیین شده برای کم مصرف‌ها را از ابتدای سال به نرخ “صفر” محاسبه کند.

برق رایگان مددجویان

در راستای اجرای این قانون، مصطفی رجبی (مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق) در اسفندماه سال ۱۴۰۰ اعلام کرد که، «اطلاعات مشترکین کمیته امداد و بهزیستی شامل کد ملی و شماره تلفن مشترکان دریافت شده است؛ اگر مشترکین کمتر از ۵۰ درصد الگوی منطقه برق مصرف کنند، مشمول برق رایگان خواهند شد. البته افرادی که اطلاعات آن‌ها پس از صدور قبوض به دست توانیر می‌رسد از این شرکت طلبکار خواهند بود.»

سامانه ثبت درخواست رایگان شدن قبوض آب، برق و گاز مددجویان بهزیستی

سازمان بهزیستی در راستای اجرای بند ک تبصره ۱۵ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ سامانه ثبت درخواست رایگان شدن قبوض آب، برق و گاز مددجویان بهزیستی را راه‌اندازی کرد و از خانوارهای تحت پوشش این سازمان خواست برای بهره‌مندی از معافیت تعرفه آب، برق و گاز با مراجعه به پیشخوان مجازی سازمان بهزیستی کشور به آدرس https://sam.behzisti.net نسبت به ثبت درخواست خود تا ۱۰ تیرماه اقدام کنند. سازمان بهزیستی همچنین سامانه تیکتینگ https://ticketing.behzisti.gov.ir را هم برای پاسخگویی به سوالات احتمالی پیش‌آمده در زمینه قانون آب، برق و گاز رایگان آماده کرد.

قبوض رایگان مددجویان

ثبت اطلاعات مددجویان کمیته امداد در سامانه هوشمند امداد

طبق اظهارات مسئولین ذیربط کمیته امداد، مددجویان کمیته امداد برای ثبت اطلاعات اشتراک آب، برق و گاز خود محدودیت زمانی ندارند. این مددجویان به هر دلیلی تاکنون موفق به ارسال اطلاعات اشتراک خود نشده‌اند، می‌توانند اطلاعات اشتراک آب، برق و گاز خود را در سامانه هوشمند امداد ثبت کنند یا به مددکاران خود در کمیته امداد تحویل دهند.

آخرین اظهارات مسئولین کمیته امداد حاکی از این است که، تمام اطلاعات اشتراک مددجویان به شرکت‌های آب، برق و گاز ارسال شده و آمادگی برای ثبت اطلاعات جدید نیز وجود دارد.

تکلیف مبالغ پرداختی مددجویان

طبق اظهارات حسین خدرویسی، معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد، «شرکت گاز در اردیبهشت ماه در خصوص ارسال اطلاعات مکاتبه‌ای با کمیته امداد داشت. در این راستا سریعاً موضوع به کل استانهای کشور اعلام و ابلاغ شد تا آمار و اطلاعات لازم را در اختیار شرکت گاز قرار دهد.استانها این آمار و اطلاعات مددجویی را با نام و نام خانوادگی و کد مددجویی در اختیار شرکت گاز قرار دادند. شرکت گاز اطلاعات جدیدی که در سامانه ها و بانک‌های اطلاعاتی ما نبود از جمله شماره اشتراک گاز را خواستار شدند که مجدد این مورد در دستور کار ویژه مددکاران و ادارات ما در سطح کشور قرار گرفت.»

با اینهمه کمیته امداد و شرکت گاز در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که « در همین زمینه جلسات ستادی در مرکز و جلسات استانی در ۳۱ استان بین کمیته امداد و شرکت گاز برقرار و اقدامات اولیه انجام گرفت که پس از توافقات انجام شده در جلسات ۲۳ و ۲۵ بهمن‌ماه، با تلاش و هم‌افزایی عوامل اجرایی، طی ۲ مرحله اطلاعات تمام خانوارهای تحت حمایت (۲ میلیون و ۲۰۰ هزار خانوار) و همچنین اطلاعات مربوط به اشتراک گاز حدود ۵۸۴ هزار خانوار هم از سوی ستاد مرکزی کمیته امداد به شرکت ملی گاز ایران و هم به صورت استانی به ادارت گاز استان‌ها ارسال شد.»

بر اساس این بیانیه و با عنایت به اینکه این قانون از ابتدای سال قابلیت اجرایی داشته است، مبالغ پرداختی از سوی مددجویان به صورت بستانکار برای آنان منظور می‌شود. همچنین مطابق توافقات به عمل آمده، مددجویانی که در منازل شخصی و ملکی خود ساکن هستند و اشتراک گاز مشخص و به نام دارند، به طور مستمر از مزایای این قانون بهره‌مند می‌شوند و مددجویان ساکن منازل استیجاری، به دلیل شرایط جابجایی در طول سال به منظور برخورداری از مزایای این قانون، لازم است در مقاطع مختلف و در هر مرحله جابجایی، شماره اشتراک گاز منزل محل سکونت را به اطلاع عوامل اجرایی برسانند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا