اخبار

دومین فراخوان جذب دانش‌آموختگان دانشگاه ها در دستگاه های اجرایی کشور

دومین فراخوان جذب دانش آموختگان دانشگاه ها

دومین فراخوان بنیاد ملی نخبگان برای جذب استعدادهای برتر و دانش‌آموختگان برتر دانشگاه‌ها و موسسات عالی کشور در دستگاه های اجرایی منتشر شد.

به گزارش پرمگ، یکی از اهدا عالی بنیاد ملی نخبگان حمایت از اشتغال موثر استعدادهای برتر و دانش‌آموختگان برتر دانشگاه ها در دستگاه‌های اجرایی و اعطا تسهیلات مناسب به آنها است.

این بنیاد ملی همسو با مصوبه دوم اسفندماه ۱۴۰۰ هیات وزیران که با هدف استفاده از ظرفیت نخبگانی، جذب و نگهداری سرمایه انسانی استعداد برتر و نخبه در دستگاه‌های اجرایی  به‌منظور حل مسائل اصلی کشور تصویب شد، اقدام به اجرایی‌سازی این مصوبه قانونی و مفید کرده است.

گفتنی است: دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها و موسسات عالی کشور و دانشجویان سال آخر تحصیل می‌توانند برای استفاده از این تسهیلات انگیزشی و مناسب، از روز سه‌شنبه یکم تا پانزدهم شهریورماه جاری با مراجعه به سامانه سینا به آدرس https://sina.bmn.ir/ اطلاعات خود را در این سامانه بارگذاری کرده و درخواست خود را ثبت نمایند.

امروز دغدغه دولت حمایت از نخبگان است

حجت‌الاسلام رئیسی در سیزدهمین جلسه هیأت امنای بنیاد ملی با تاکید بر حمایت عملی از نخبگان و دانش آموختگان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور اظهار کرد: تشکیل بنیاد ملی نخبگان با هدف شناسایی و حمایت از جوانان مستعد و فرهیخته، نتیجه نگاه حکمت‌آمیز رهبر معظم انقلاب بود. امروز موضوع نخبگان و حمایت از آنان دغدغه دولت مردمی است و این نگاه باید در همه ارکان دولت هم حاکم باشد.

رئیس جمهور تصریح کرد: فعالیت مراکز علمی معتبر و حضور اساتید و شخصیت‌های علمی فرهیخته در این مراکز می‌تواند بستر مناسبی برای فعالیت استعدادهای جوان باشد. یک دانشجوی نخبه وقتی می‌بیند زمینه تداوم رشد علمی و حرفه‌ای او در کشور فراهم است، ماندن در کشور خود را به رفتن ترجیح می دهد.

حمایت از نخبگان عین عدالت است

رئیس جمهور توجه به معیشت و رفاه نخبگان را عامل دیگری در راستای حفظ آنان در داخل کشور دانست و تصریح کرد: حمایت از نخبگان و استعدادهای برتر، به نوعی تکلیف دولت و نظام حکمرانی کشور و عین عدالت است. نباید اجازه دهیم نخبگان کشور بخاطر مشکلات مالی و معیشتی از مسیر علم‌پژوهی و فعالیت‌های دانش‌بنیان خارج شوند.

شناسایی نخبگان از مسیر المپیادهای علمی و کنکور

رئیس جمهور افزود: شناسایی نخبگان از مسیر المپیادهای علمی و کنکور یکی از راه‌های جذب نخبگان است. بنیاد ملی نخبگان باید سازوکارهای دیگری هم طراحی کند تا نخبگان در دانشگاه‌ها، اندیشکده‌ها، حوزه‌ها، مجامع علمی، سازمان‌ها و دیگر عرصه‌ها نیز شناسایی شوند و مورد حمایت حمایت قرار گیرند.

باید ساز و کاری طراحی شود تا دستگاه‌های مختلف و بویژه سازمان‌های مردم‌نهاد امکان معرفی استعدادهای برتر و افراد نخبه را به بنیاد ملی نخبگان داشته باشند.

حجت‌الاسلام رئیسی همچنین یبان کرد: در کنار تلاش برای جذب استعدادهای برتر از سوی خود بنیاد ملی نخبگان، به فکر افزایش بهره‌وری دستگاه‌ها از محل بکارگیری نخبگان نیز باشید و برای دستگاه‌ها در جذب و بهره‌گیری شایسته از توان و دانش نخبگان امتیاز تعیین کنید، تا خود آنها نیز انگیزه بیشتری برای ایفای نقش در این زمینه پیدا کنند. تلاش کنید نخبگان برای ورود به بازار کار در حوزه تخصصی خودشان توانمند شوند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا