اخبار

چهارده راهکار حسین علایی برای حل ریشه‌ای اعتراضات خیابانی ایران

 چهارده راهکار حسین علایی برای حل ریشه‌ای اعتراضات خیابانی ایران

حسین علایی (استاد مدیریت استراتژیک دانشگاه تهران) گفت: ابر چالش های موجود در کشور سبب شده اوضاع ایران در یک چرخه معیوب و حلقه باطل قرار گیرد و موجب نارضایتی و اعتراض مردم شود.

به گزارش پرمگ، حسین لایی در گفت‌وگو با ایرنا گفت: شاید دولت نتواند جلوی برنامه‌ریزی و اقدامات خارجی‌ها و دولت‌های متخاصم را برای برپایی حرکت‌های اجتماعی در داخل کشور بگیرد اما حاکمیت می‌تواند دست به اقداماتی بزند تا از ایجاد بستر و زمینه برای ظهور ناآرامی‌هایی که از سال ۱۳۸۸ تا کنون هر از چندی رخ داده‌اند تا حد زیادی جلوگیری کند.

ریشه نارضایتی ها و اعتراضات مردمی ایران

وی در خصوص ریشه‌ و علل نارضایتی‌ها و اعتراضات مردمی ایران گفت: ابرچالش‌های موجود درکشور مانند تورم و بیکاری، عدم توسعه کشور، خشکسالی، معضلات معیشتی، تخریب شدید محیط زیست و … سبب شده تا هر از چند گاهی تعدادی از اقشار مختلف مردم مانند بازنشستگان، فرهنگیان و دانشجویان دست به اعتراض زده و اوضاع ایران در یک چرخه معیوب و یک حلقه باطل قرار گیرد؛ به‌گونه‌ای که انجام هر اقدامی از سوی دولتمردان نه تنها از مشکلات کشور نمی‌کاهد، بلکه وضع کشور را وخیم‌تر نیز می‌کند.

علایی افزود: برای مثال افزایش حقوق سبب افزایش نقدینگی می‌شود و همین روند، موجب بالا رفتن تورم شده و تورم نیز باعث افزایش نارضایتی می‌شود. یا اینکه وجود گشت ارشاد باعث ناراحتی تعداد زیادی از مردم به ویژه بسیاری از خانم‌ها می‌شود. رفتارهای برخی مأموران انتظامی و امنیتی در گشت ارشاد سبب اتفاق‌های ناخواسته‌ای مانند مرگ مهسا امینی می‌شود. فوت وی باعث ایجاد اعتراض‌ها در کشور شد و برای مقابله با اعتراض‌ها، دولت ناچار به مسدودسازی شبکه‌های اجتماعی می‌شود و پلیس با معترضان برخورد و تعدادی از آنها را دستگیر می‌کند. این رفتارها به نوبه خود باعث افزایش نارضایتی مردم از حاکمیت می‌شود.

وی گفت: بنابراین همچنان این چرخه باطل و معیوب ادامه می‌یابد. در این شرایط، تنها شناخت واقع‌بینانه ابعاد موضوع و عوامل ایجاد و تشدیدکننده ناآرامی‌ها در خارج، داخل، برخی مسئولان و رسانه‌ها، می‌تواند به تصمیم‌سازی موفق در ارائه راهکارهای نتیجه‌بخش و حل کوتاه مدت و درازمدت تنش‌ها بینجامد.

موسس نیروی دریایی سپاه پاسداران تصریح کرد: کسانی که با درس سیستم‌های پویا آشنا هستند می‌دانند در چنین شرایطی باید اقداماتی انجام داد تا سیستم وارد چرخه مطلوب و یا حلقه منفی شود. به این مفهوم که انجام هر اقدامی از سوی حاکمیت، سبب افزایش رضایت مردم و در نتیجه کاهش مشکلات و گرفتاری‌های کشور شود.

دکتر علایی در ادامه این گفتگو برای برون‌رفت از وضع موجود، عنایت به نکات زیر را ضروری شمرد:

۱- جدی گرفتن همه مشکلات و معضلاتی که سبب بروز اعتراض‌ها می‌شود. مانند رفتارهای دستگاه‌های حکومتی به ویژه سازمان‌های امنیتی – انتظامی و اداری با مردم به طوری که بهانه برای بروز اعتراض‌ها ایجاد نشود
۲- کمتر حرف‌زدن مسئولان و گوش کردن به حرف اکثریت مردم، نخبگان و شنیدن نظرهای کارشناسان حوزه‌های مختلف

۳- مشخص کردن اینکه دستگاه‌های مختلف حاکمیتی چه کارهایی را نباید بکنند و چه اقداماتی را نباید انجام دهند
۴- بررسی نتایج اجرایی بعضی از قوانین و مقررات و نیز ارزیابی عملکرد برخی از سازمان‌ها مانند گشت ارشاد و ستاد امر به معروف، به‌گونه‌ای که اگر وجود آنها از نبود آنها زیان بارتر است، فوری تعطیل شوند. در وضع کنونی مشاهده می‌شود که عملکرد گشت ارشاد سبب افزایش بدحجابی در کشور شده است

۵- اولویت دادن به اقداماتی که به رضایت اکثریت مردم منجر می‌شود؛ مانند کاهش حجم زندانیان، تسهیل امور اداری، رفع مسدودسازی از اینترنت و شبکه‌های مجازی، توسعه بهره‌گیری از فضای مجازی و رفع محدودیت‌ها از شخصیت‌های علمی، فرهنگی، سیاسی، هنری، ورزشی و اجتماعی کشور​​​
۶- رعایت حرمت زنان و احترام بیشتر به آنها نسبت به مردان و درگیر نشدن با زنان و دختران و بازداشت نکردن آنها به هیچ عنوان

۷- حذف زندانی سیاسی از آمار زندانیان کشور
۸- رفتار خودی داشتن با معترضان و استفاده از شیوه قرآنی «رحماء بینهم» و درگیر نشدن با مردم

۹- استقبال از نقد و انتقاد و دیدگاه‌های متفکران، دانشگاهیان، حوزویان، احزاب، انجمن‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد
۱۰- دامن نزدن به انتظارات مردم با طرح وعده‌های غیر عملی

۱۱- نگفتن دروغ در شرح وقایع رخ داده
۱۲-  بیان نکردن تحلیل‌های غیر واقعی

۱۳- در اولویت قرار دادن عملی توسعه اقتصادی کشور با تکیه بر اقتصاد دانش بنیان و تدوین الگوی توسعه ایران با بهره گیری از نخبگان این حوزه
۱۴- بازخوانی و به‌روز رسانی فهم متولیان و تصمیم‌گیرندگان و قانون‌گذاران از مبانی و مناسک دینی

سعه صدر در رفتار با مردم مهمترین ویژگی مدیر نظام اسلامی است

این استاد دانشگاه تهران همچنین افزود: همه دست اندرکاران حاکمیت و مدیران باید توجه کنند که نخستین ویژگی یک مدیر در نظام اسلامی، داشتن سعه صدر در رفتار با مردم و در مواجهه با مخالفان است. حضرت موسی(ع) وقتی به پیامبری برگزیده شد گفت: رب اشرح لی صدری و یسرلی امری و خداوند هم به رسول خویش محمد مصطفی(ص) فرمود: الم نشرح لک صدرک.. قاعدتا حافظ هم بر اساس برداشت خود از مبانی اسلامی می‌فرماید: آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است/ با دوستان مروت با دشمنان مدارا.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا