اخبارفناوری

اطلاعات باینری صفر و یک شکسته شد

رایانه کوانتومی

فیزیکدانان اتریشی یک رایانه کوانتومی ساختند که فراتر از اطلاعات باینری صفر و یک عمل می‌کند.

به گزارش پرمگ، اعضای تیم تحقیقاتی دانشگاه «اینسبروک»اتریش موفق به ساخت یک رایانه کوانتومی شده‌اند که قادر است فراتر از اطلاعات باینری صفر و یک عمل کرده و منابع منطقی و محاسباتی پیشرفته را که تاکنون برای تمام دستگاه‌های کوانتومی کنونی غیر قابل دسترس بود در دسترس قرار دهد.

مارتین رینگباویر، فیزیکدان باتجربه دانشگاه «اینسبرک» اتریش در این مورد گفت: ساختار تشکیلاتی رایانه‌های کوانتومی چیزی فراتر از ساختار صفر و یک است. محدود کردن رایانه‌های کوانتومی سیستم‌های باینری مانع رسیدن این رایانه‌ها به پتانسیل واقعی مورد انتظار است.

در واقع رایانه کوانتومی ساخته شده توسط این تیم تحقیقاتی، قادر است هر محاسبه دلخواهی را با استفاده از ارقام کوانتومی (qudits) انجام دهد. در این رایانه‌ کوانتومی جدید، اطلاعات در اتم‌های کلسیم به دام افتاده‌ی منفرد ذخیره می‌شود که هر یک از این اتم‌ها به طور معمول دارای هشت حالت مختلف هستند که فقط دو مورد از آنها برای ذخیره اطلاعات استفاده می‌شود.

توماس مونز، سرپرست تیم این تیم تحقیقاتی گفت: سیستم‌های کوانتومی به طور معمول بیش از دو حالت دارند و ما نشان دادیم که می‌توانیم همه آنها را به خوبی کنترل کنیم.

چیزی که این پیشرفت علمی نوین را سودمندتر جلوه می‌دهد این نکته است که بسیاری از اموری که به رایانه‌های کوانتومی نیاز دارند مثل مسائل فیزیک، شیمی یا علم مواد معمولاً به زبان qudit نیز بیان می‌شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا