اخبار

نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه + عکس و جزئیات

نشست خبری قوه قضائیه

جزئیات نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه

ستایشی ضمن تبریک فرا رسیدن ۱۷ مردادماه روز خبرنگار گفت: ما  از نقد و پرسش افکار عمومی و خبرنگاران استقبال می کنیم.

به گزارش پرمگ، مسعود ستایشی در نشست خبری امروز ضمن تسلیت ایام محرم گفت:
ماندگاری عاشورا قیام سیدالشهدا علیه ظلم و بی عدالتی و به پاخواستن و ایستادگی در برابر انحراف و برای ایجاد اصلاح و تحول بود.

وی افزود: ما باید موقعیت فعلی خود را در صحنه فعلی کربلا بیابیم، کما اینکه امروز استکبار و صهیونیسم بین الملل همان روش یزید را در پیش رو داشته و به آن عمل می کنند.

وی با اشاره به سیل عظیم در کشور گفت: بر اساس آخرین گزارش‌ها ۷۸ فوتی و ۱۶ مفقودی و ۳۶ مصدوم حاصل سیل بوده است. اقدامات پیشگیرانه و رفع لایروبی بیش از پیش مورد انتظار است. تحقق مولفه‌های پیشگیرانه رمز موفقیت ماست. عظم جدی وجود دارد تا کمبودها جبران شود.

ستایشی ضمن تبریک فرا رسیدن ۱۷ مردادماه روز خبرنگار گفت: ما  از نقد و پرسش افکار عمومی و خبرنگاران استقبال می کنیم.

ستایشی با اشاره به سفر اخیر رئیس قوه قضائیه به بوشهر اظهار کرد: این سفر به دلیل مشکلات مردم منطقه انجام شد و ریاست قوه‌قضائیه بازیدهایی از گمرکات و سازمان جمع آوری فروش اموال تملیکی داشت که این مهم به دلیل زدودن گلوگاه‌های فساد انجام شد.

استکبار جهانی در صدد تحمیل مبانی خود به جهانیان است

ستایشی در ادامه با اشاره به اجلاس سالیانه حقوق بشر گفت: غربی‌ها در زمینه حقوق بشر با روحیه استبکاری خود در صدد این هستند که مبانی خود را به جهانیان دیکته کنند. استکبار جهانی در صدد این است که القائات خود را به مردم دنیا در رابطه با حقوق بشر تحمیل کند. این محور ربطی به مفاهیم حقوق بشری و کرامت انسانی ندارد.

وی تصریح کرد: آنها به دنبال این هستند که کشورهای مستقل از جمله جمهوری اسلامی این مفاهیم را بپذیرند و طبق فهم و دیکته آنها تصمیم بگیرند. غربی‌ها با این مقوله انسانی که به شدت سیاسی است، به نحو مبتذلی برخورد می‌کنند و با تنزل جایگاه انسان آن را به ابزاری سیاسی برای حمله به دولت‌ها تبدیل کردند.

وی با گرامی داشتن اعلامیه حقوق بشر اسلامی گفت: این اعلامیه در حق مبازره با استعمار به عنوان یک اصل بنیادی تاکید دارد. ما در موضوع حقوق بشر به دو اصل مهم پایبند هستیم چرا که بر اساس تعالیم الهی، قرآنی و عقلانی است. از سوی دیگر به سیاسی کردن حقوق بشر اعتراض داشته و در هیچ جای دنیا با این مفهوم سیاسی برخورد نخواهیم کرد.

ترک فعل‌های دستگاه‌ها در سیل بررسی شده است

ستایشی با اشاره به سیل اخیر افزود: حضور دادستان‌ها و رؤسای حوزه‌های قضائی، گروه‌های جهادی، امدادی، خدمت‌رسان و نمایندگان عالی دولت در کاهش خطر و حفظ جان مردم مؤثر بود و عزم جدی به جبران کمبودها و خلأهای احتمالی با همت مسئولین وجود دارد.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: اقدامات پیشگیرانه دستگاه‌ها بیش از پیش مورد انتظار است و تحقق مؤلفه‌های پیشگیرانه رمز موفقیت ماست. عزم جدی برای رفع کمبودها داریم و نسبت به شناسایی و رفع نواقص و مقابله با ترک فعل‌ها و نقایص اقداماتی انجام شده است.

ستایشی در ادامه با اشاره به پرونده حمید نوری گفت: همچنان بر بازگشت این هموطن به کشور تاکید داریم و دست از تلاش بر نمی‌داریم.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به پرسشی در مورد انبارهای گمرک در سفر اخیر رئیس قوه قضائیه گفت: انبارها و محموله‌هایی در بوشهر وجود داشت که مدت زیادی از توقف آنها گذشته بود و شرایط خوبی نداشتند و حتی وقتی درب کانتیرها باز شد بوی تعفن فساد برخی کالاها به مشام می‌رسید.

در پرونده ثبت سفارش خودرو ۲۶۴ فقره شکایت ثبت شده است

وی در مورد پرونده ثبت سفارش خودرو توضیحاتی ارایه کرد و گفت: امید است تا ده روز آینده به دادگاه عمومی تهران ارسال شود. ۲۶۴ فقره شکایت ثبت و ۶۸۰۰ دستگاه خودرو به کشور وارد شده است. این پرونده در دادگاه مطرح و کیفرخواست آن صادر شده است. دادگاه نسبت به رسیدگی اقدام کرده و دادگاه انقلاب مبادرت به رسیدگی کرده که در فرایند دادرسی ایراداتی مطرح شده است و تا ده روز آینده این ایرادات رفع اقدام به رسیدگی خواهد شد.

ستایشی در جواب به این پرسش که، آیا ایران اقدامی جهت تبادل آقای اسدی داشته است، گفت: مواضعی که نسبت به آقای نوری داشتیم را نسبت به آقای اسدی هم داریم چرا که ایشان از مأمورین دیپلمات ما هستند. این فرد از نظر مقررات واجد مصونیت بود اما در آلمان با ۱۰۱ روز شرایط بد در زندان به سر می‌برد.

بر اساس حکمی که غیر قانونی دادگاه آلمان می‌دهد این فرد به بلژیک منتقل می‌شود و دادگاه بلژیکی، اسدی را غیر قانونی در یک دادگاهی که سراسر خدشه و عدم رعایت موازین حقوقی بوده به ۲۰ سال حبس محکوم می‌کند و این محکومیت بارها مورد اعتراض قرار گرفته است.

حدنگاری حدود ۳ میلیون هکتار از اراضی دولتی

وی در مورد رسیدگی به ترک فعل مسئولان در رابطه با عدم اجرای طرح حدنگار گفت: در رابطه با ۲ میلیون و ۹۸۵ هزار و ۴۷۹ هکتار از اراضی دولتی حدنگاری انجام شده است. اما سطح اراضی کشاورزی بیش از ۱۸ میلیون است که ۸۹۲ هزار هکتار آن حدنگاری شده است. یکی از دلایل عدم حدنگار این است که سازمان‌های متولی موضوع اجرای مقررات را ممیزی نکردند.

ستایشی افرود: حسب بررسی‌های عمل آمده بیشتر دستگاه‌هایی که اسناد را به خود اختصاص دادند وزارت نیرو، آموزش و پرورش و وزارت کشاورزی هستند. این دستگاه‌ها بر اساس مقررات مکلف به پیگیری و مستندسازی این اراضی بودند که از مدت قانونی این تعیین تکلیف هم گذشته است و این در حالی است اجرای قوانین باید محکم و استوار پیگیری شود.

عدم همکاری کانادا برای استرداد خاوری

وی در مورد آخرین وضعیت پرونده خاوری گفت: خبر مربوط به دستگیری این فرد تکذیب می‌شود و صحت ندارد. مکاتبات لازم با اینترپل صورت گرفته و دولت کانادا همکاری لازم برای استرداد این فرد را ندارد. فرار خاوری از کشور در پی مطرح شدن برخی پرونده‌ها بوده و درخواست جمهوری اسلامی استرداد این فرد از دولت کانادا است چرا که موارد مطروحه علیه این فرد، در دادگاه صالح مورد بررسی قرار گرفته است.

سخنگوی قوه قضائیه در جواب به سوالی در مورد حوادث ناشی از ترک فعل مسئولان به دلیل عدم پیش بینی درست از سوی هواشناسی و پیگیری دادستانی گفت: بر اساس مقررات ماده ۵۷۶ قانون مجازات اسلامی، ترک فعل‌ها قابل پیگیری و در صورت احراز قابل مجازات است.

وی ادامه داد: نسبت به موضوعاتی که مطرح شده بر اساس گزارشی که توسط ریاست کل دادگستری استان فارس در رابطه با سیل استهبان ارائه شد، ریاست حوزه قضایی استان به موضوع ورود کردند و سازمان مدیریت بحران کشور هم بر این موضوع اذعان دارد. هماهنگی و همدلی موجب شده که آلام و گرفتاری‌ها کم شود اما رسیدگی‌ها جای خود را دارد.

وی افزود: مسئولین قضایی ذی مدخل، اقدامات لازم را در جهت رسیدگی به مسائلی که منجر به سیل شده را انجام داده‌اند. در این زمینه دستورات پیشگیرانه موکد به کلیه واحدها داده شده و درحال انجام است. در خصوص توجه لازم به کل کشور به خصوص مناطقی که سیل‌خیز هستند هم دستوراتی داده شده است.

ستایشی اظهار کرد: پرونده‌ای در رابطه با سیل مطرح شده تا قصور یا تقصیر یا ترک فعل‌های احتمالی بررسی شود. شعبه‌ای در مرکز استان پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهد. اگر ترک فعل احراز شود بلادرنگ اطلاع‌رسانی انجام می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا پرونده‌ای در رابطه با پروژه قائم شهریار تشکیل شده است؟ گفت: در این زمینه کسی شکایتی به حوزه قضائی شهریار مطرح نکرده است و در ارتباط با اینکه آیا ورود مدعی‌العموم در جهت رفع مشکلات مربوط به این پروژه بوده است یا خیر باید گفت که جلساتی با افراد ذی‌مدخل برگزار شده و موضوع توافق بین شهرداری و سرمایه‌گذار مطرح شده تا کار مردم تعیین تکلیف شود. مشکلات مربوط به این پروژه به لحاظ عدم هماهنگی شهرداری وشرکت سرمایه گذار بوده است.

وی در مورد پرونده‌های قضائی معوق که احتیاج به پیگیری و رسیدگی دارند گفت: این پرونده‌ها ریشه در مؤلفه‌های دیگری دارد که مورد توجه دستگاه قضائی است. در رابطه به اینکه معوقات تمام شود باید گفت مگر ورودها تمام می‌شود؟ به هر حال مولفه‌هایی در این رابطه مطرح است که یکی از آنها برنامه‌ریزی درست است. همچنین سازمان منابع انسانی واجد توانایی‌های علمی و فنی باید متناسب با حجم پرونده‌ها باشد.

پرونده‌های معوق قضائی

وی افزود: ارتقای انگیزشی از دیگر مؤلفه‌های حل این مسائل است. آنچه که ما می‌توانیم بگوییم این است که با احتساب اجرای احکام، نسبت به پرونده‌های معوق سال گذشته شاهد کاهش ۴ درصدی پرونده‌ها بودیم. همچنین پرونده‌های اجرای احکام هم کاهش ۲ و نیم درصدی داشته است.

رسیدگی به پرونده آمیتیس

وی در مورد وضعیت رسیدگی به پرونده آمیتیس گفت: این پرونده ۲۵۸ شاکی دارد و کیفرخواست آن صادر و به شعبه ۱۰۴۰ دادگاه کیفری تهران ارسال شده و منجر به دادنامه شده است. متهم اصلی به اتهام مشارکت به سه سال حبس و جزای نقدی محکوم شده اما متواری است. متهم ردیف دوم به اتهام معاونت با قرار وثیقه و عجز از تودیع وثیقه در بازداشت به سر می‌برد وبه دو سال حبس محکوم شده است. رئیس هیأت مدیره شرکت مذکور و دو نفر از متهمان نیز به چهار سال حبس محکوم شدند.

‌اتهام پسر میرسلیم؛ اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور

ستایشی در مورد پرونده مهدی میرسلیم و اینکه آیا اتهام این فرد جاسوسی است و چرا اطلاع‌رسانی در این رابطه صورت نگرفته است؟ گفت: سید مهدی میر سلیم به اتهام مقید در پرونده به تحمل ۵ سال حبس محکوم شده و تاریخ شروع مجازات هم مشخص و معلوم است. بر اساس مقررات محکومیت ایشان اجرا شده است. تکلیف ما اجرای قانون است و بهترین راه تحقق عدالت اجرای قانون است و نمی‌توانیم تبعیض قائل شویم و مطمئن باشید این فرد بر اساس رأی دادگاه محکوم به حبس است. در یک ایامی از مرخصی استفاده کرده است و غیبت هم داشته است.

وی گفت: این فرد در حال حاضر در زندان به سر می‌برد و تحمل کیفر می‌کند و هیچ نارسایی وجود ندارد. در رابطه با مرخصی هم باید گفت ابراز بیماری کرده و تکلیف داریم به واحد درمانی و پزشکی قانونی ارجاع دهیم و این مرجع ادامه تحمل کیفر را بلامانع دانسته و اکنون در زندان است. عنوان اتهامی این فرد، اجتماع و تبانی به قصد امنیت کشور است.

چند درصد از دعاوی موجر و مستأجر به حکم تخلیه انجامیده است؟

ستایشی در مورد حجم پرونده‌های مربوط به مصوبه ۲۵ درصدی اجاره‌بها و روابط بین موجر و مستأجر گفت: فرایند دستور صدور تخلیه در شورای حل اختلاف بر اساس گزارش‌هایی ارسالی، ۷۰ درصد دعاوی مطروحه در شورای حل اختلاف منتهی به صدور تخلیه نشده است و بهترین شیوه در این رابطه اصلاح بین موجر و مستأجر است و فقط ۲۹ درصد منتهی شده است.

وی در مورد حکمی که علیه وحید اشتری صادر شده است، گفت: متاسفیم که می‌بینیم کسی از اصحاب رسانه فعل یا ترک فعلی دارد که به موجب قانون قابل مجازات است. دستگاه قضائی جز ارشاد که جز مقدمات است چه تکالیفی دارد؟ رسیدگی به شکایت‌ها از جمله تکالیف ما است و اشتری باید این را بداند. همه ما ملزم به رعایت قانون هستیم و نمی‌شود یک قسمتی را مقید بود و دیگری را نه.

سخنگوی دستگاه قضا افزود: اشتری در شعبه ۱۰۵۸ به اتهام نشر اکاذیب و ضرر به غیر که مربوط به انتشار تصاویر خصوصی شاکی بوده به تحمل دو سال حبس محکوم می‌شود. این فقط یک پرونده نیست. این مجازات برای مدتی تعلیق شده است. پرونده دیگری در شعبه دیگری به اتهام نشر اکاذیب در فضای مجازی به جزای نقدی محکوم شده است.

آقای اشتری در دادگاه حضور یابید و اگر نکته‌ای دارید آنجا بگویید

وی بیان کرد: در پرونده دیگری به اتهام ترغیب مردم به اعمال خشونت مردمی به حبس محکوم شده است. در آخرین پرونده به اتهام نشر اکاذیب به قصد اضرار به دو سال حبس تعزیری و ممنوعیت از فعالیت رسانه‌ای و بستن کلیه صفحاتش محکوم شده است. وی ادعاهایی مطرح کرده مبتنی بر اینکه این حکم قبل از موضوع مطروحه در افکار عمومی بوده است. نمی دانم چطور این فرد اصرار دارد محکومیت آخرش بابت ادعای مطروحه اخیرش بوده است.

ستایشی تصریح کرد: نسبت به موضوع پرونده این فرد، دادنامه غیابی است و کسی که محکوم غیابی است می‌تواند دادخواهی کند. این فرد در هیچ یک از جلسات دادگاه شرکت نکرده و وکیلی نداشته است، به همین دلیل حکم غیابی صادر شده است و این فرد اگر مطلبی دارد چرا در دادگاه نمی‌گوید؟

وی در خطاب به آقای اشتری گفت، برادر من در دادگاه حضور یابید و اگر نکته‌ای دارید آنجا بگویید.

پرونده تخلفات بورسی

ستایشی در مورد پرونده‌های تخلفات بورس گفت: راجع به پرونده ای که واجد رسیدگی در دادسرا است 5 نفر تفهیم اتهام شدند. در رابطه با پیگیری های سازمان بازرسی هم باید گفت که گزارشی تعقیب کیفری در رابطه با یکی از مسئولین سابق اقتصاد  داشته است که این پرونده به دادگاه کیفری دو رفته و منتهی به محکومیت شده است و در مرحله تجدید نظر به پرونده نقص گرفته شده و مجدد به دادگاه ارسال شده است.

وی در ادامه توضیح داد: گزارش تعقیب کیفری اعضای هیأت مدیره و رئیس وقت سازمان بورس و اوراق بهادار هم به اتهام موضوع بند ۳ ماده ۴۶ قانون بازار اوراق بهادار است که وصف خاصی دارد، اواخر سال گذشته به دادگاه ارسال شده و تحت رسیدگی است.

پرونده دیگری هم در رابطه با بررسی عملکرد سازمان بورس در رابطه با اخذ رمز ارز مطرح است که بخشی از آن به دادگاه کیفری دو ارسال و بخش دیگر در شعبه بازرسی در حال رسیدگی است.

گزارش بعدی تعقیب انتظامی برای اعضای هیأت مدیره در رابطه با مدیریت بورس است که به تخلفات صورت گرفته در ۵ بند رسیدگی و احصا شده و به شورای عالی بورس ارسال شده است و این شورا در جهت اعمال در نوع مجازات در قالب مشورت به سازمان بازرسی ارسال کرده است.

وی گفت: ۵ گزارش مربوط به بورس هم به مرجع انتظامی مربوطه ارجاع شده و سلب صلاحیت دائم کسانی که ذی‌مدخل در هیأت مدیره بورس‌ها و تشکل‌های مربوطه بودند، صادر شده است و گزارش ششم مربوط به کارکنان شرکت اوراق بورس بهادار در خصوص دستگاه‌های رمز ارز هم به کمیته انتظامی مربوطه رفته و منتهی به اخراج یک نفر و رأی متناسب برای فرد دیگر شده است.

ستایشی در جواب به سوالی در مورد حمله سگ‌های ولگرد در برخی مناطق و خطرات زیست محیطی در این رابطه آیا در رابطه با ترک فعل دستگاه‌هایی که وظیفه جمع اوری این سگ‌ها را داشتند صورت گرفته است؟ گفت: به موضع قانون شهرداری‌ها مبرهن است که شهرداری‌ها نسبت به جمع اوری این گونه حیوانات که در سطج شهرها مشکل یاجاد می‌کنند اقدام کنند و دستگاه‌هایی که تکالیف خود را انجام ندهند در صورت احراز ترک فعل قابل تعقیب هستند.
وی در جواب به سوال خبرنگار مهر در مورد وضعیت پرونده متروپل بدین مضمون که ۲۱ متهم داشته ولی برای ۲۰ متهم کیفرخواست صادر شده است، گفت: بله بنده هم این مورد را در اخبار دیدم اما باید بگویم که برای ۲۱ نفر کیفرخواست صادر شده و کسی نیست که جا مانده باشد. در این واقعه عده‌ای فوت و عده‌ای مصدوم شدند. عده‌ای قصور و تقصیرشان قابل تعقیب شناسایی شده است.

همچنین برای ۲۱ نفر کیفرخواست صادر شده و سومین جلسه دادگاه نیز برگزار شد. همه متهمان در بازداشت هستند و اولیای دم در دادگاه حضوردارند. جلسه علنی نیست اما همه چیز تحت کنترل است و کار با سرعت و دقت لازم در دادگاه کیفری دو شهرستان اهواز صورت می پذیرد و نظریه کارشناسی در این پرونده انجام شده است.

ستایشی در پاسخ به سوالی که در مورد اتهامات تبعه سوئدی بازداشت شده در ایران مطرح شد، گفت: این فرد ارتباط غیرسازنده و غیر قابل قبولی با عناصر جاسوس داشته و مأموریت داشته در خصوص وضعیت یک جاسوس دیگر کسب اطلاع کند که با اقدامات سربازان گمنام امام زمان بازداشت شده و صحبت ما این است که نظام قضائی جمهوری اسلامی ایران مثل سایر نظام‌های با ثبات و مقتدر با جاسوسان و مرتبطین آن‌ها برخورد قاطع و پشیمان کننده دارد. به دولت سوئد هم هشداد می‌دهیم دست از این اقدامات خلافکارانه و تعدی به حاکمیت کشورها خاصه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از طریق اعزام جاسوس و متوسل شدن به موضوع حقوق بشر دست بردارد.

ادامه دارد…

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا