اخبار

اراضی کشاورزی با هر مساحتی سنددار می‌شوند

اراضی کشاورزی با هر مساحتی سنددار می‌شوند

در اجرای کاداستر، تمام اراضی شناسایی و صاحب سند می‌شوند.

به گزارش پرمگ، حسن بابایی درجلسه دیداری که با نماینده ولی فقیه و استاندار استان چهارمحال و بختیاری داشت گفت: اراضی کشاورزی با هر مساحتی سنددار می‌شوند. در قانون تحت عنوان خرد شدن موضوعی نداریم، آنچه در قانون هست عبارات افراز و تفکیک است که این دو عملیات بعد از صدور سند امکان تحقق دارند، نباید با تفاسیری از قانون منع خرد شدن اراضی کشاورزی، مانع صدور سند برای این اراضی شد.

وی در این جلسه اظهار کرد: مقام معظم رهبری ۸ راهبرد کلان را برای قوه قضائیه تبیین کردند که در راهبرد پنجم موضوع حد نگاری مطرح شد با این صراحت که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند اگر می‌خواهید از جنگل خواری، کوه خواری و ساحل خواری جلوگیری کنید باید وضعیت متر به متر اراضی مشخص شود و قانونی که مربوط به این موضوع است سریعاً اجرا شود که همگی ملزم هستیم این فرمایش را اجرایی کنیم.

بابایی تصریح کرد: در مجمع تشخیص مصلحت نظام که سیاست‌های کلی نظام برای برنامه هفتم توسعه تبیین می‌شود در بند ۲۶ سیاستهای کلی حدنگاری ۱۰۰ درصد اراضی اعلام شد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: نقشه اکثر شهرستان‌ها تهیه شده است در چند شهرستان که محل اختلاف بود مجدداً دستور صادر شد که تهیه نقشه با استفاده از پهپاد های که دوربین‌های پیشرفته دارند انجام شود.

وی ادامه داد: در قانون امنیت غذایی یا قانون رفع منع تولیدات کشاورزی ۱۴۰۰ در ماده ۱۲ اشاره شده است که سازمان ثبت برای تمامی اراضی کشاورزی به هر میزان سند صادر کند بنابراین سازمان ثبت اسناد برای اراضی خرد شده استان‌ها سند صادر می‌کند ولی در سند قید می‌شود که نوع کاربری زراعی است.

وی در ادامه گفت: طبق تفاهم نامه‌ای که میان سازمان ثبت و بنیاد مسکن منعقد شده هزینه تهیه نقشه بر عهده سازمان ثبت اسناد و املاک است و از هیچ روستایی هزینه دریافت نمی‌کنیم همچنین برای صدور سند شهرها و روستاهای زیر ۲۵ هزارنفر شرایط راحتی را درنظر گرفته ایم.

وی همچنین گفت: اجرای کاداستر، تمام اراضی شناسایی و صاحب سند می‌شوند. معتقدیم اسناد عادی باید فاقد اعتبار شوند زیرا محل سودجویی، کلاهبرداری و فروش مال غیر هستند در اقصا نقاط کشور ۸ هزارو ۵۰۰ دفترخانه اسناد رسمی داریم که با وجود این گستردگی دفترخانه‌های اسناد رسمی تنظیم اسناد عادی دیگر توجیهی ندارد باید در راستای هویت بخشی اقدامات لازم را انجام دهیم.

رئیس سازمان ثبت خاطرنشان کرد: اراضی کشاورزی با هر مساحتی سنددار می‌شوند. در قانون تحت عنوان خرد شدن موضوعی نداریم، آنچه در قانون هست عبارات افراز و تفکیک است که این دو عملیات بعد از صدور سند امکان تحقق دارند، نباید با تفاسیری از قانون منع خرد شدن اراضی کشاورزی، مانع صدور سند برای این اراضی شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا