اخبار

تا پایان سال ۵۰ درصد زمین های کشاورزی سنددار می‌شود

حسن بابایی قوه قضائیه

معاون قوه قضاییه گفت: از سال گذشته تا کنون ۱۵ درصد اراضی کشاورزی سنددار شدند که این میزان تا پایان سال به ۵۰ درصد می‌رسد.

به گزارش پرمگ، معاون قوه قضاییه بعد از ظهر پنج شنبه(۲۰ مهرماه ۱۴۰۱) در جریان سفر به سمنان در گفتگویی با خبرنگاران اظهار کرد: سند دار شدن اراضی کشاورزی از سال گذشته آغاز و کماکان ادامه دارد. طی این بازه زمانی ۱۵ درصد اراضی کشاورزی سند دار شدند که این میزان تا پایان سال به ۵۰ درصد می‌رسد.

حسن بابایی تصریح کرد: به لحاظ وسعت یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار اراضی از حدود ۱۸ میلیون هکتار اراضی کشاورزی کشور سند دار شدند و در حوزه حدنگاری این میزان ۹۵ درصد اراضی را شامل می‌شود. لذا با توجه به اهمیت این موضوع در جلوگیری از زمین خواری سنددار شدن اراضی کشاورزی به طور جد پیگیری می‌شود.

رئیس سازمان سند اسناد و املاک کشور افزود: اسناد ملکی و تعهدی تنها در دفترخانه‌ها باید تنظیم و ثبت شود. تاکید روی این موضوع به دلیل پیشگیری از خطا در معامله است چرا که این دفترخانه‌ها به انواع سامانه‌های استعلامی دسترسی لازم را دارند. هویت‌ها خریدار و فروشنده، تعیین اصالت ملک مورد نظر و تعیین ممنوع المعامله بودن یا نبودن افراد از جمله مواردی که همگی در دفترخانه‌ها به راحتی قابل دسترسی خواهند بود.

وی گفت: این اقدام پرونده‌های دعاوی را می‌تواند به حداقل کاهش دهد. ۹۰ درصد این خدمات به صورت هوشمند بوده است که می‌کوشیم این میزان به صد درصد برسد از سویی طی همین بازه در ثبت اسناد مربوط به انتقال اموال و املاک ۲۰ درصد کاهش و ثبت اسناد گواهی امضا حداقل ۴۰ درصد افزایش وجود دارد و اسناد مربوط به وکالت نیز رشد داشتند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا