سبک زندگی

سیره پرمهر حضرت محمد (ص) حلقه مفقوده زندگی ماست

 سیره پرمهر حضرت محمد (ص) حلقه مفقوده زندگی ماست

سیره پرمهر و زیبای حضرت محمد (ص) حلقه مفقوده زندگی ماست و باید برای خوشبختی خودمان هم که شده سیره و رسم مهربانی پیامبر اکرم (ص) را در خودمان نهادینه کنیم.

هفدهم ربیع‌الاول، سالروز میلاد پیامبر رحمت و مهربانی، حضرت محمد(ص) و روز اخلاق و مهرورزی است. خوش اخلاقی و مهر و محبت گوهر گمشده این روزها است و این سیره نبوی گاهی در میان مسلمانان به ورطه فراموشی سپرده می‌شود.

پیامبر خدا(ص) نه تنها با دوستان بلکه حتی با دشمنان قسم خورده خود با عطوفت و مهربانی رفتار می‌کرد. با مطالعه سیره پرمهر و زیبای حضرت محمد (ص) می آموزیم که هیچ معروفی با خشونت و خشم به ثمر نخواهد نشست و هیچ منکری هم با این شیوه از میان نخواهد رفت.

پیامبر خدا(ص) که حتی حقوق حقه و انسانی دشمنان خود را زیر پا نمی‌گذاشت. خالی از لطف نیست که نگاهی به رفتارهای خود در زمینه‌های مختلف زندگی بیندازیم و ببینیم که چقدر رفتارمان شبیه به پیامبر رحمت و مهربانی است.

از نظر  قرآن کریم یکی از اسرار اصلی گسترش اسلام و گرایش گسترده مردم به سوی پیامبر(ص)، خوش اخلاقی و رفتار کریمانه حضرت رسول(ص) بوده است. خداوند در آیه ۱۵۹ سوره آل عمران می‌فرماید:« فَبِمَا رَحْمَةٍ مِنَ اللَّهِ لِنْتَ لَهُمْ وَلَوْ كُنْتَ فَظًّا غَلِيظَ الْقَلْبِ لَانْفَضُّوا مِنْ حَوْلِكَ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَشَاوِرْهُمْ فِي الْأَمْرِ فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُتَوَكِّلِينَ؛ به مرحمت خداوند بود که با خلق مهربان شدی و اگر تندخو و سنگدل بودی مردم از دور تو متفرق می‌شدند، پس از (بدیِ) آنان بگذر و برای آنها طلب آمرزش کن و (برای نوازش آنها) در کارِ (جنگ) با آنها مشورت کن، ولی آنچه را که تصمیم گرفتی با توکل به خداوند انجام بده، که خدا کسانی را که بر او اعتماد کنند دوست دارد.»

خداوند مهربان در آیه ۲۱ سوره احزاب، پیامبر (ص) را بهترین الگو و سرمشق معرفی کرده است: «لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ كَانَ يَرْجُو اللَّهَ وَالْيَوْمَ الْآخِرَ وَذَكَرَ اللَّهَ كَثِيرًا؛ براستی رسول خدا سرمشق نيكویی است براى کسی كه به خدا و روز بازپسين اميدوار است و خداوند را زیاد ياد مى ‏كند»

جزء به جزء سیره حضرت محمد (ص) برای مسلمانان جهان درس زندگی بوده و راهگشا است.

انسان زمانی به مقام عالی انسانی نایل می‌شود که در بُعد اجتماعی نسبت به انسان‌ها مهرورز و نوع دوست باشد و فقط دغدغه خود را نداشته باشد بلکه سعی کند گره ای زندگی دیگران نیز باز کند و به بنی آدم اعضای یک پیکرند اعتقاد واقعی داشته باشد.

از حضرت محمد (ص) نقل شده است که: «مثل المُؤمنینَ فی توا ددهـم و تراجُمِهِم کَمَثَلِ الجسد اذا اشتکی بعضٌ تداعی له سائر اعـضائِهِ بالحمِّی والسِّهـرِ. مثل مؤمنان در دوستی و رحمت به یکدیگر مثل یک اندام است که اگر یک عضو آن به درد آید تب دار و بی‌خواب شده و با او همدردی می‌کنند.»

سعدی علیه‌الرحمه می‌فرماید«بنی آدم اعضای یک پیکرند/ که در آفرینش ز یک گوهرند /چو عضوی به درد آورد روزگار/ دگر عضوها را نماند قرار/ تو کز محنت دیگران بی غمی/ نـشاید که نامت نهند آدمی»

از دیگر ویژگی‌های رسول گرامی اسلام(ص)، رحمت عام و فراگیر نسبت به تمام اهل عالم(رحمه للعالمین) است.

در قرآن کریم آمده است «وَما أرْسَلْناکَ إلاّ رَحْمَةً لِلْعالَمینَ؛ و تو را جز رحمتی برای جهانیان نفرستادیم.»

این رحمت تنها به مسلمانان یا مومنان خاصی اختصاص نیافته است بلکه کل بشریت و جهان و جهانیان را شامل می‌شود.

پیروز میدان کسی است که بتواند به قلب‌ها ورود کند. اگر با اخلاق، مهربانی و محبت نتوانیم به قلب‌ها نفوذ کنیم با هیچ وسیله دیگری نمی‌توانیم به این مهم نایل شویم. محبت و مهرورزی تا زمانی که چرخ روزگار می‌گردد(تا ابد) کارآیی دارد و مایه سعادت و خوشبختی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا