اخبار

ثبت‌نام طرح جایگزین خدمت سربازی در بنیاد ملی نخبگان

طرح جایگزین خدمت سربازی در بنیاد ملی نخبگان

معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان گفت: تسهیلات خدمت نظام وظیفه تخصصی بنیاد ملی نخبگان با هدف استفاده بهینه از فرصت خدمت مقدس نظام وظیفه دانش آموختگان داخل و خارج از کشور، در راستای حل مسائل دستگاه‌های مختلف و تسهیل شرایط خدمت اعطا می‌شود.

به گزارش پرمگ و به نقل از بنیاد ملی نخبگان، سید محمد صادق موحد گفت: متقاضیان برگزیده دانش آموختگان داخل و خارج از کشور می‌توانند دوره خدمت نظام وظیفه خود را در قالب «دوره آموزش نظامی» و اجرای «طرح پژوهشی» یا انجام فعالیت‌ های فناورانه در شرکت‌ های دانش‏ بنیان» طی و کارت پایان خدمت خود را دریافت می‌کنند.

معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان افزود: لازم است به این نکته اشاره کنیم که طرحی به نام امریه سرباز نخبه در بنیاد نخبگان وجود ندارد. البته موضوع امریه خاص افراد مستعد نیست. هر دستگاهی با رایزنی با مسولان امریه نظام وظیفه می‌ تواند ظرفیتی را برای خودش بگیرد و در قالب آن، افرادی را به صورت امریه، بکار بگیرد.

وی در ادامه اظهار کرد: با توجه به اهمیت جایگاه نیروی انسانی در شرکت‌های دانش ‏بنیان، موضوع امریه در این شرکت‌ها نیز هم اکنون با مدیریت معاونت توسعه شرکت‌های دانش ‏بنیان انجام می‌شود و اساسً این سازوکار فعلاً به بنیاد ملی نخبگان ارتباطی ندارد. با این وجود بر اساس استعلام انجام شده از معاونت مربوطه باید خاطرنشان کرد که امریه ۲۴ ماه است و شخص متقاضی پس از طی مراحل اولیه و کسب امتیازات لازم می‌تواند از این تسهیلات بهرمند شود.

موحد گفت : فرایند ثبت درخواست تقریباً از ۴ ماه قبل از هر اعزام آغاز می‌شود. در حال حاضر هر شرکت دانش بنیان می‌تواند در صورت داشتن شرایط لازم ۳ نفر سرباز امریه داشته باشد. البته با توجه به ظرفیت محدود تخصیص داده شده به این موضوع بسیاری امکان استفاده از این تسهیلات را پیدا نخواهند کرد. اما براساس استعلام انجام شده از معاونت توسعه شرکت‌های دانش بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش ‏بنیان تعداد ۱۰۰۶ نفر در سال گذشته از امریه استفاده کرده اند.

معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان در ارتباط با طرح شهید صیاد شیرازی نیز گفت: دانش‌‏آموختگان موسسات علمی داخل و خارج کشور و همچنین طلاب حوزه ‌های علمیه در صورت کسب امتیازات مربوطه می‌ توانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

وی ادامه داد: بر همین اساس، دانش آموختگان دروه کارشناسی، دورۀ کارشناسی ‏ارشد، دانشجوی دکتری (بعد از اتمام پیشنهاده پژوهشی) و دانش ‏آموخته دوره دکتری، می‌توانند دوره خدمت نظام وظیفه خود را در قالب «دوره آموزش نظامی» و اجرای «طرح پژوهشی»، فعالیت فناورانه در شرکت ‌های دانش بنیان (که با امریه دانش بنیان متفاوت است)»، طی و کارت پایان خدمت خود را دریافت می‌کنند.

موحد در باره چگونگی ثبت نام در این طرح گفت: متقاضی درخواست خود را در سامانه اطلاعاتی بنیاد ملی نخبگان ثبت می‌ کند و حداکثر طی دوهفته، درخواست وی بررسی و در صورت موافقت کارگروه ارزیابی در بنیاد، به طور خودکار به دانشگاه عالی دفاع ملی معرفی می‌ شود.

وی در ادامه یادآور شد: دانشگاه عالی دفاع ملی در واقع نماینده اجرایی ستادکل نیروهای مسلح برای توزیع برگزیدگان به بخش‌های مختلف لشگری و کشوری است که البته بعد از معرفی فرد به دانشگاه عالی دفاع ملی و در صورتی که متقاضی اعلام نیازی از یک نهادی داشته باشد و با موافقت دانشگاه عالی دفاع ملی، امکان تعیین موضوع، مکان، زمان شروع و اجرای طرح بر اساس پیشنهاد اولیه خود متقاضی امکان پذیر است.

موحد در رابطه با کم و کیف این طرح ادامه داد: به طور کلی مدت انجام این طرح جایگزین خدمت حداقل به میزان نیمی از دوره رسمی نظام وظیفه سایر مشمولان هم تراز (پس از کسر خدمت‌های قانونی دیگر با موافقت نیروهای مسلح) است و محتویات مندرج در کارت پایان خدمت افرادی که مشمول تسهیلات نظام وظیفه تخصصی بنیاد ملی نخبگان می‌شوند هیچ تفاوتی با کارت مشمولانی که به صورت عادی خدمت نظام وظیفه خود را می‌گذرانند، ندارد.

معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان افزود: هر یک از متقاضیان می‌توانند پروندة خود را در سامانة اطلاعاتی بنیاد ملی، تکمیل و درخواست خود را برای بهره‌مندی از این تسهیلات، در سامانه ثبت می‌کنند. همچنین در وبگاه بنیاد به آدرس www.bmn.ir اطلاعات تکمیلی در خصوص این طرح و سایر تسهیلات بنیاد، وجود دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا