آموزش و ترفند

علت اینکه کامپیوتر روشن می شود ولی تصویر در مانیتور نمایش داده نمی شود چیست؟

علت بالا نیامدن ویندوز

یکی از مواردی که خالی از لطف نیست کاربران کامپیوتر اطلاعات کاربردی در مورد آن داشته باشند این است که مونیتور در عین حالی که کامپیوتر روشن است، تصویر ندارد.

این مشکل به این صورت است که هنگامی که کلید پاور را میزنید، در عین حالی که چراغ پاور روشن می شود اما ویندوز در صفحه نمایش مانیتور بالا نمی‌آید و نمایش داده نمی شود. این مشکل ممکن است در 90 درصد موارد به علت خراب شدن سخت افزار کامپیوتر روی دهد.

کابل VGA

اولین اقدامی که در این مورد باید انجام بدهید این است که کابل VGA که معمولاً رنگ آبی دارد و به پشت کارت گرافیک متصل می شود را چک کنید. اگر ورودی و خروجی تصویر از کابل DVI و HDMI پشتیبانی می‌کند بایستی آن‌ها را نیز چک کنید.

کابل VGA

روش چک کردن این کابل ها هم خیلی راحت است. برای انجام این کار کافی است کابل را یکبار از سر جای خود درآورده و مجدداً وصل کنید. با جدا کردن این کابل باید تصویری بر روی مانیتور شما نمایش داده شود، که معمولا پیام زیر را نشان می دهد.

علت عدم نمایش تصویر در مونیتور

نمایش این پیغام نشان‌دهنده این است که مانیتور سالم است و در غیر اینصورت حاکی از این است که مانیتور خراب شده است. اگر مانیتور سالم بود به سراغ عیب یابی قطعات دیگر میرویم.

یکی از راه‌های دیگر عیب‌یابی این مشکل این است که می‌توانید اسپیکر را روشن کنید و ببینید که آیا ویندوز بالا می آید یا خیر. اگر صدای بالا آمدن ویندوز و صفحه شروع نمایش مونیتور از اسپیکر شنیده شد، به احتمال قوی علت عدم نمایش بالا آمدن کامپیوتر مربوط به کابل می‌باشد.

اگر با انجام موارد و مراحل فوق مشکل برطرف نشد می تواند مراحل بعدی را که در ادامه می‌آید امتحان کنید.

بررسی منبع تغذیه

اولین قطعه ای که باید بررسی کنید، منبع تغذیه(پاور) است. برای انجام این کار ابتدا کابل برق را از کامپیوتر بکشید، درب کیس را باز کرده و یک بار کابل پاور را از جای خود درآورده(به طرف داخل فشار داده و درآورید) و مجدداً وصل کنید. سپس بعد از اینکه کابل پاور را وصل کردید، سیستم کامپیوتر را روشن کنید و دقت کنید که آیا مادربردتان بوق مربوط به تصویر(صدای بیپ اسپیکر مادربرد) میزند یا نه؟ در صورتیکه صدایی نشنیدید سیستم کامپیوتر را خاموش کنید و رم کامپیوتر را از جای خود درآورده و کلید پاور را مجدداً فشار دهید. در صورتی که صدای بوق اسپیکر مادربرد را نشنیدید به احتمال ۹۰ درصد مادربرد شما خراب شده است.

ریست کردن مدار CMOS

در روی مادربرد کامپیوتر یک باتری لیتوم دایره‌ای شکل وجود دارد، که نقش محافظت از تاریخ و ساعت کامپیوتر را بر عهده دارد. کابل برق را کشیده و باتری را در بیاورید. سپس چندین بار کلید خاموش و روشن را فشار دهید تا اگر مادربرد دارای باگ برقی بود برطرف شود.

مدار CMOS

به ندرت ممکن است پردازنده خراب شده باشد شود و به طور کلی در ۹۹ درصد موارد علت این مشکلی از برد اصلی کامپیوتر می باشد.

یکی از نشانه‌هایی که نشان‌دهنده این است که ممکن است رم خراب شده باشد مواجه شدن با ارور صفحه آبی روبرو می‌باشد. رم و سی پی یو ممکن است خاک یا آلودگی‌های دیگری روی آنها نشسته باشد یا درست در جای خود قرار نگرفته باشند.

اگر گرافیک خراب شده باشد مانیتور یکبار تصویر می دهد و یکبار نمی‌دهد و همچنین ممکن است به صورت رندوم صدای بوق اسپیکر شنیده شود. اگر گرافیک سوخته باشد ممکن است کامپیوتر به طور کامل تصویر ندهد. از آن گذشته در این مواقع بوی سوختگی از داخل کیس به مشام می‌رسد.

گرافیک را جدا کنید و کامپیوتر را روشن نمایید. اگر صدای سه بوق پی در پی را شنیدید، یعنی این که رم و سی پی یو سالم است و ایراد ممکن است از گرافیک یا مادربرد باشد. بد نیست گرافیک، اسلات گرافیک مادربرد را با یک قلم‌مو یا اسپری خشک پاک کرده و ببینیم که سیستم خنک کننده سالم است یا نه. سپس گرافیک را سر جای خود قرار داده و مجددا سیستم کامپیوتر را آزمایش کنید که درست کار می‌کند یا نه.

با به کار بردن موارد فوق به احتمال قوی مشکل برطرف خواهدشد. در غیر این صورت چاره ای جز مراجعه به تعمیرکار کامپیوتر نخواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا