دین و مذهب

فرشته‌ای به نام داعی که در آسمان هفتم است

فرشته‌ای به نام داعی که در آسمان هفتم است

رفیعی: گاهی، خداوند تبارک و تعالی در زندگی ما فرصت‌هایی برای بازگشت می‌گذارد که فرصت‌های ویژه‌ای هستند

به گزارش پرمگ، حجت الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی درمورد ارج و قرب ماه رجب و بخشش و رحمت خداوندی در این ماه پر فضیلت اظهار کرد: گاهی، خداوند تبارک و تعالی در زندگی ما فرصت‌هایی برای بازگشت می‌گذارد که فرصت‌های ویژه‌ای هستند. مثل بعضی از مغازه‌ها که در زمان هایی، برای جنس خود، ۷۰-۶۰ درصد تخفیف و حراج می‌گذارند و به قول یکی از بزرگان، خداوند تبارک و تعالی نیز در برخی از مناسبت ها، چوب حراج به بهشت می‌زند و ارزان در اختیار بندگان واقعی اش می‌گذارد.

این کارشناس مذهبی تصریح کرد: خداوند تبارک و تعالی، سه سراشیبی پشت سر هم به منظور صلح و آشتی برای ما قرار داده است. یکی، رجب، دیگری شعبان و سوم هم رمضان است و واقعاً همه فضا را در این سه ماه آماده کرده است؛ به طوری که در ماه مبارک رجب، لیلة الرغائب، یعنی شب جمعه اول ماه رجب، شب اول ماه، سیزدهم رجب، بیست و هفتم رجب و ایام اعتکاف داریم و حتی قبل از اسلام هم، مشرکین، انتظار این ماه را می‌کِشیدند. زیرا از میان چهار ماهی که جنگ در آن‌ها حرام بود، رجب، اولین ماهی بود که جنگ در آن حرام بوده است. به همین دلیل، ماه رجب به معنای ریزش رحمت است.

وی افزود: در نام‌گذاری ماه مبارک رجب به «رجب الاصَبّ» و «رجب الاصَمّ» از پیامبر اکرم (ص) نقل است که فرمودند: «یُسَمَّی شَهرُ الرَّجبِ الاَصَبَّ ِلاَنَّ الرّحمةَ تُصَبُّ عَلَی اُمَّتی فیهِ صَبّاً وَ یُقالُ الاصَمُّ لِاَنَّهُ نُهِیَ فیهِ عَن قِتالِ المُشرکینَ وَ هُوَ مِنَ الشُّهورِ الحُرُم.» «ماه رجب را اصبّ نامیده‌اند، چون در این ماه رحمت الهی بر امت من فرو می‌ریزد و ماه اصم می‌گویند، چون در این ماه از جنگ با مشرکان نهی شده است و، چون صدایی برای فرا خواندن به جنگ (نه فراخوانی برای جنگ و نه شیهه اسب و نه صدای کشیده شدن شمشیر از نیام) در این ماه شنیده نمی‌شود گویا این ماه از این نظر ناشنواست.»

رفیعی همچنین بیان کرد: بزرگان ما از گذشته به ماه مبارک رجب عنایت داشتند و در این خصوص، مطالب و کتاب‌های زیادی نوشته اند و یکی از این کتاب ها، کتاب «مراقبات» مرحوم میرزا جواد ملکی و کتاب عجیبی است. زیرا در این کتاب گفته می‌شود که انسان در هر ماه چگونه از خود مراقبت کند و ماه رجب و رمضان از دیگر ماه‌ها پُربارتر هستند که در این کتاب، روایتی از پیامبر اکرم (ص) نقل می‌کند: حضرت محمد (ص) فرمودند: خداوند، فرشته‌ای به نام داعی دارند که به معنای دعوت کننده و فراخوان و در آسمان هفتم است و وقتی ماه رجب فرا می‌رسد در همه شب‌های ماه رجب، از اول شب تا بامداد به مردم ندا می‌دهد و می‌گوید:‌ای ذاکران!‌ای مطیعان!‌ای مستغفران!‌ای توبه جویان! مژده مژده. بشارت بشارت.

حجت‌الاسلام رفیعی افزود: خداوند مهربان می‌فرمایند، من همنشین آنم که با من همنشین شود. من بخشنده آنم که از من بخشش بخواهد. ماه، ماه من است و بنده هم بنده من است و رحمت هم رحمت من است. هر کسی مرا در این ماه بخواند پاسخش را می‌دهم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا