اخبار

به قانون حمایت از سالمندان و معیشت آن‌ها نیاز داریم

 به قانون حمایت از سالمندان و معیشت آن‌ها نیاز داریم

رئیس مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی گفت: نیاز به قانون حمایت از سالمندان داریم که مجلس باید توجه خاصی به این موضوع داشته باشد.

به گزارش پرمگ، احمد دلبری، در همایش روز جهانی سالمندان که روز شنبه در سالن اجتماعات دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی برگزار شد، گفت: سن امید زندگی در کشور ۲۰ سال افزایش پیدا کرده و از میانگین جهانی وضعیت ما بهتر است. به تناسب این افزایش سن امید زندگی، انتظار داریم کیفیت زندگی افراد هم افزایش یابد که باید در این حوزه عزم ملی و بسیج عمومی اتفاق بیافتد و آنچه شایسته سالمندان و سالمندی است را انجام دهیم.

وی اظهار کرد: نگران هستیم که از سال ۱۴۱۰ به بعد بحث چالش سالمندی در کشور تبدیل به بحران شود. انتظار می‌رود توجه بیشتری به موضوع سالمندی داشته باشیم و بحث سالمندی موضوع حاکمیتی در کشور شود.

وی تصریح کرد: ۱۸ سال طول کشید تا سند ملی سالمندی نوشته شد. این سند نیاز به تقسیم کار ملی و برنامه اقدام دارد. نیاز به قانون حمایت از سالمندان داریم که مجلس باید توجه خاصی به این موضوع داشته باشد.

دلبری در ادامه درمورد وضعیت معیشت سالمندان گفت : متأسفانه میزان فقر در جامعه سالمندی دو برابر سایر گروه‌های سنی است. یکی از چالش‌های بسیار جدی کشور عدم نیروی انسانی متخصص در حوزه سالمندی است. در حال حاضر به ۲۰۳۲ متخصص طب سالمندی در کشور نیاز داریم، در حالی که فقط ۲۳ متخصص در این حوزه داریم.

وی درمورد مشکلات بیمه‌ای سالمندان گفت: ۷۰ درصد سالمندان بیمه تکمیلی ندارند و ۵۵ درصد سالمندان مستمری دریافت نمی‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا