اخبار

معافیت سربازی فرزند ذکور سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی

 معافیت سربازی فرزند ذکور سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی

مدیرکل دفتر توانمندسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور گفت: یکی از فرزندان ذکور مادران فاقد شوهر تحت پوشش سازمان از انجام خدمت دوره ضرورت معاف است.

به گزارش پرمگ، اسعدی (مدیر کل دفتر توانمند سازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور) در گفت‌وگو با ایلنا گفت: به منظور کمک به تأمین مسکن مناسب برای مددجویان تحت پوشش، مبلغی به عنوان ودیعه مسکن به ایشان پرداخت می‌شود. در این خصوص اقداماتی از قبیل اجاره مسکن، عقد قرارداد و پیگیری‌های حقوقی و قانونی نیز توسط سازمان انجام می‌شود و در سال ۱۴۰۰ بیش از ۹۳۹۸ خانوار از خانواده‌های تحت پوشش کمک هزینه ودیعه مسکن دریافت کرده‌اند.

وی درباره بهبود وضعیت تحصیلی دانش آموزان تحت پوشش خاطرنشان کرد: به منظور جلوگیری از ترک تحصیل و افت تحصیلی فرزندان خانواده‌های تحت پوشش، ماهیانه مبلغی تحت عنوان کمک هزینه تحصیلی به آن‌ها پرداخت می‌گردد. این کمک هزینه به تفکیک مقاطع تحصیلی متفاوت است و حدود ۸۳۶۵۶ دانش آموز در خانواده‌های تحت پوشش از این خدمات استفاده می‌کنند.

مدیرکل دفتر توانمندسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور با اشاره به کمک پرداخت ودیعه مسکن جامعه تحت پوشش گفت: به منظور کمک به تأمین مسکن مناسب برای مددجویان تحت پوشش، مبلغی به عنوان ودیعه مسکن به ایشان پرداخت می‌شود. در این خصوص اقداماتی از قبیل اجاره مسکن، عقد قرارداد و پیگیری‌های حقوقی و قانونی نیز توسط سازمان انجام می‌شود و در سال ۱۴۰۰ بیش از ۹۳۹۸ خانوار از خانواده‌های تحت پوشش کمک هزینه ودیعه مسکن دریافت کرده‌اند.

اسعدی همچنین با اشاره به پرداخت شهریه دانشجویان خانواده‌های تحت پوشش دفتر توانمندسازی گفت: به منظور ارتقاء سطح تحصیل فرزندان خانواده‌های تحت پوشش و تشویق آن‌ها به ادامه تحصیلات عالیه، از سال ۷۹ بخشی از شهریه تحصیل فرزندان دانشجوی این خانواده ها، توسط سازمان بهزیستی پرداخت می‌شود و حدود ۱۱۰۰۰ دانشجوی عضو خانواده‌های تحت پوشش از کمک هزینه پرداخت شهریه دانشگاه و حمایت‌های لازم بهره‌مند شده‌اند.

اسعدی همچنین درباره آموزش مهارت‌های زندگی ویژه زنان سرپرست خانوار و اعضاء خانواده‌هایشان گفت: آموزش مهارتهای زندگی برای زنان سرپرست خانوار و اعضاء خانواده ایشان از مواردی است که همواره مورد نظر بوده است و ضرورت آن مورد تاکید قرار گرفته است. به منظور فراهم آوردن زمینه‌های توانمندسازی پایدار و ارتقاء سطح سلامت روان و پیشگیری از آسیب‌های روانی – اجتماعی زنان سرپرست خانوار و اعضای خانواده آن‌ها، بهره‌مند کردن آنان از آموزش‌های مهارت‌های اجتماعی، ضروری و انکارناپذیر است.

وی افزود: آموزش مهارتهای پیش از ازدواج، مهارتهای زندگی خانوادگی، مهارتهای زندگی، افزایش سطح سواد سلامت با تأکید بر آموزش مراقبت از سلامت از جمله این آموزش‌ها هستند. در این رابطه از سال ۱۳۹۲ با پیگیریهای به عمل آمده و با توافقات انجام شده با مرکز پیشگیری سازمان، این مهم میسر گردیده و هرساله در این رابطه برنامه ریزی و اقدامات لازم انجام و آموزشهای مورد نیاز به ایشان ارائه می‌گردد. در سال ۱۴۰۰، تعداد حدود ۶۳۲۴۸ نفر از این آموزش‌ها بهره‌مند گردیده اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا