اخبار

هیات های حل اختلاف حق ندارند از قبول شهود یا سوگند سر باز بزنند

سعید کنعانی گفت: اختیار عدم پذیرش شهادت و سوگند از هیأت‌های حل اختلاف سلب و ساقط شد و هیأت‌ها حق ندارند از قبول شهود یا سوگند سر باز زنند.

سعید کنعانی گفت: اختیار عدم پذیرش شهادت و سوگند از هیأت‌های حل اختلاف سلب و ساقط شد و هیأت‌ها حق ندارند از قبول شهود یا سوگند سر باز زنند.

به گزارش پرمگ و به نقل از ایلنا، شورای نگهبان در نامه‌ای به رئیس هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، مغایرت ماده ۲۸ آیین نامه دادرسی کار با قانون و شرع را اعلام کرد.

متن نامه‌ای که از جانب قائم مقام دبیر شورای نگهبان صادر شده بدین شرح است: «موضوع نقض و ابطال ماده ۸۲ آیین‌نامه آیین‌دادرسی کار مصوب ۷/۱۱/۱۳۹۱ سرپرست وقت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از حیث «حصر ادله اثبات دعوی» و عدم شمول آن ادله بر «سوگند» در موارد نکول مدعی‌علیه و در موارد رد سوگند به مدعی، در جلسه مورخ ۲۸/۲/۱۴۰۱ فقهای معظم شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که به شرح ذیل اعلام نظر می‌گردد: با استظهار اینکه در صورت حصول شرایط شهادت، مرجع رسیدگی کننده اختیار دارد در جایی که مستلزم تضییع حقوق ذی‌نفع است، به‌ ماحصل شهادت بدون ضرورت عمل نکند، مصوبه خلاف شرع شناخته‌ شد».

کنعانی اظهار کرد: کارفرمایانی که از پرداخت رسمی حقوق طفره رفته و از بیمه‌ کردن کارگر نیز خودداری می‌کنند، از وجود این ماده نفع می‌بردند، در نتیجه کارگر مدرک و سندی برای اثبات ادعای خود نداشت که ارائه دهد، زیرا نشانه‌ای از لیست حق بیمه، فیش حقوقی و قرارداد نیز به‌صورت کتبی موجود نبود. از طرف دیگر ماده مرقومه فوق برای راحتی هیات‌های حل اختلاف نیز انشا شده بود، چراکه از این طریق حتی زحمت تحقیق و رسیدگی بیشتر را به خود نمی‌دادند و مدارک طرفین را در سهل‌ترین و ساده‌ترین شکل و در قالب اسناد مکتوب دریافت می‌کردند. ازطرف دیگر، شهادت شهود و سوگند در اکثر محاکم و دعاوی پذیرفته می‌شود و این استنباط که همه موارد در سهل‌ترین و ساده‌ترین شکل و در قالب اسناد مکتوب باشد، صحیح نیست و محدود و محصور نمودن اسناد اثبات دعوی به یک یا دو مورد می‌تواند منتج به‌ عدم کشف حقیقت شود.

وی همچنین تصریح نمود: شورای نگهبان با اشراف کامل درخصوص محدود و محصور نمودن ادله، به شایستگی حکم به خلاف شرع بودن ماده ۸۲ آیین دادرسی کار داد و بر این اساس شهود و سوگند از اسناد تلقی می‌شوند که هیات حل اختلاف نمی‌تواند از آن‌ها چشم‌پوشی کند. بنابراین اختیار عدم پذیرش شهادت و سوگند از هیات‌های حل اختلاف سلب و ساقط شد و هیات‌ها حق ندارد از قبول شهود یا سوگند سر باز زنند و این قبیل اسناد را نادیده بگیرند.

در ماده ۲۸ آیین دادرسی کار آمده است: «ادله اثبات دعوا در مراجع حل اختلاف کار به ترتیب شامل اقرار، اسناد و امارات است. گواهی گواهان می‌تواند با رعایت شرایط اماره محسوب شود.»

تصویر: متن نامه شورای نگهبان ماده 28 آیین دادرسی کار
تصویر نامه شورای نگهبان به رئیس هیئت علمی دیوان عدالت اداری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا