سلامت

قرص متورال چیست و در چه مواردی تجویز می‌شود؟

قرص متورال چیست و در چه مواردی تجویز می‌شود؟

قرص متورال 50 میلی گرم(متوپرولول) برای درمان فشار خون بالا و آنژین صدری استفاده می شود. این دارو جزو گروه داروهای بتابلاکرها (مسدود کننده های بتا) می‌باشد که ضربان قلب و فشار خون را کاهش می دهند. این دارو با مسدود کردن اثرات اپی نفرین هورمونی (آدرنالین)، باعث می شود که قلب آهسته تر و با انرژی پایین تری بتپد. این داروها، معمولاً در موارد حمله قلبی، نارسایی قلبی، آنژین(فیبریلاسیون دهلیزی) تجویز می شوند.

این دارو و کلا گیرنده های بتا در قلب، رگ‌ها و ریه‌ها(اپینفرین) را بلاک کرده در نتیجه رگ‌ها گشاد میکند تا فشار خون کاهش یافته و جریان خون به سمت قلب بهتر شود.

کاربرد قرص متورال 50

قرص متورال 50 میلی‌گرم برای بهبود کارکرد قلب و کنترل جریان خون در رگها تجویز می‌شود و به درمان فشار خون بالا و آنژین (درد قفسه سینه) کمک می‌کند.

این دارو را می‌توان قبل یا بعد از غذا مصرف کرد. ممکن است پزشک دوز خاصی از این دارو را با توجه به شدت بیماری تجویز کند و بر حسب نیاز و شرایط خاص بیمار دوز دارو را تغییر دهد.

این دارو را نبایستی بیش از دوز مجازی که پزشک تجویز کرده مصرف کرد و در صورت مصرف بیش از حد مجاز، بایستی فوراً به اورژانس مراجعه کنید.

در بیماران جوانتر که دارای فشار خون ناشی از سطح بالای تنش و اضطراب و متعاقب آن تحریک سیستم سمپاتیک هستند, متورال می تواند یک گزینه ی خوبی برای درمان فشارخون محسوب گردد.

همچنین اگر علیرغم مصرف چند دارو, همچنان فشار خون بیمار کنترل نشده باشد می توان با افزودن متورال به داروهای قبلی, به درمان فشار خون بیمار کمک نمود.

بتابلوکرها یکی از درمان های اصلی برای هنگامی است که فرد دچار حمله قلبی شده است. مصرف متورال هم در کوتاه مدت و هم در دراز مدت باعث کاهش میزان مرگ و نارسایی قلبی شده و همچنین موجب افزایش طول عمر بیمار نیز می‌شود.

بنابراین در مورد فردی که دچار حمله قلبی شده، در صورتی که فشارخون و تعداد ضربان قلبش اجازه دهد، قرص متورال را در اولین زمان ممکن شروع میکنیم( البته استثنائا در مورد بیمارانی که مبتلا به سکته بطن راست یا دیواره تحتانی بطن چپ هستند تجویز متورال بایستی باید با احتیاط صورت گیرد.

متورال جزو داروهای اصلی برای کاهش درد در بیماران مبتلا به آنژین صدری میباشد. این بیماران غالباً در حالت استراحت دردی ندارند, ولیکن در پی فعالیت یا استرس روحی و روانی دچار درد ناشی از گرفتگی عروق کرونر قلب می‌شوند. متورال در این بیماران سبب کاهش درد و افزایش تحمل فعالیت می گردد. (به همین دلیل است که پزشکان قبل از انجام تست ورزش توصیه می‌کنند که بیمار مورد نظر برای چند روز مصرف متورال خود را قطع کند تا تست ورزش قادر به تشخیص گرفتگی عروق قلب باشد.)

موارد منع مصرف

بیمارانی که برخی مشکلات خاصی مثل بیماری قلبی عروقی، بیماری مرتبط با مشکلات جریان خون دارند، نباید از این دارو استفاده کنند. همچنین اگر به تازگی مبتلا به حمله قلبی شده اید، این دارو شاید گزینه مناسبی برای شما نباشد. بیمارانی که مشکلات کلیوی یا کبدی یا اختلال تیروئید یا حتی آلرژی دارند باید قبل از مصرف دارو به پزشک خود اطلاع دهند.

عوارض جانبی

برخی عوارض جانبی متورال 50 عبارتند از: کاهش فشار خون، کاهش ضربان قلب، درد قفسه سینه، تاری دید، تهوع یا استفراغ، خستگی و سرگیجه، احساس گیجی، تغییر خلق، تنگی نفس، سرفه، مشکلات مربوط به خواب، کابوس شبانه، کهیر یا تحریک پوستی، اسهال

با توجه به اینکه متورال 50 باعث احساس گیجی می‌شود، پس از مصرف این دارو نبایستی رانندگی کنید.

اگر این عوارض خفیف باشند در چند روز تا چند هفته از بین میروند و اگر طولانی شدند به پزشک مراجعه کنید

دوز داروی متورال 50

دوز دارو بین 100 تا 450 میلی‌گرم متفاوت است. هنگام مصرف این دارو بد نیست داروهای دیگری که مصرف می‌کنید را نیز با پزشک خود در میان بگذارید. اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، باید بلافاصله آن را مصرف کنید. اما دوز قبلی را همراه با دوز جدید مصرف نکنید چون ممکن است مشکل آفرین باشد.
اگرفراموش کردید یک دوز را مصرف کنید فوراً پس از اینکه به یاد آوردید دارو را مصرف کنید. اما اگر نزدیک به زمان دوز بعدی است دیگر مصرف نکنید.

مصرف دوز بیش از حد: مصرف بیش از حد مجاز این دارو ممکن است اثرات زیانبار روی قلب، رگهای خونی و اعصاب داشته باشد. در صورت اوردوز با این دارو سریعاً به اورژانس مراجعه کنید. شستشوی معده و درمان حمایتی ممکن است بر اساس شدت اوردوز لحاظ شود.

اثر این دارو به مدت 3 تا 6 ساعت پس از مصرف خوراکی می‌باشد.

با توجه به اینکه قرص متورال بایستی 2 بار در روز مصرف شود، معمولا بصورت نصف صبح، نصف شب مصرف می‌شود.

تداخل دارویی

برخی داروها که با متورال 50 تداخل دارند عبارتند از: پرازوسین، تربینافین، بوپروپیون و … هستند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا