اخبار

واکنش مجلس به انتشار گسترده کتاب گنج یابی چشم طلایی

کتاب چشم طلایی

رئیس مرکز پژوهشهای مجلس طی نامه ای از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست تا از انتشار کتاب‌های گنج یابی جلوگیری شود.

به گزارش پرمگ و به نقل از مهر، ابک نگاهداری، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در نامه‌ای به محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشت: همانگونه که مستحضر هستید حفاظت از میراث فرهنگی کشور _که از جمله حقوق بین نسلی است_ مطابق قانون ماده ۸ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸۶ امری حاکمیتی است و طبق استفتائیه مقام معظم رهبری تخریب این آثار اصلا جایز نیست.

در ماه‌های اخیر متأسفانه کتاب‌ها و جزواتی (به صورت رسمی و غیر رسمی) با عناوین «علائم دفینه (نشانه‌های گنج)» (به صورت انتشار رسمی)، «چشم طلایی (اولین مرجع کامل آثار و علائم دفینه)» (به صورت انتشار غیررسمی و الکترونیکی) و «کلید اسرار، رمزشناسی اسرار علائم و نشانه‌ها در گنج یابی» (به صورت انتشار غیررسمی الکترونیکی) در اختیار عموم قرار گرفته است. محتوای این کتاب‌ها بر چگونگی شناسایی علائم، نشانه‌ها، و نهایتاً یافتن میراث‌فرهنگی مدفون شده تنظیم شده است. بنابراین موجب ساده‌انگاری و تحریک افکار عمومی به فعل اکتشاف و حفاری غیرمجاز است.

این اقدام مغایر با ماده ۱۱ قانون راجع به حفظ آثار ملی مصوب ۱۳۰۹، لایحه قانونی راجع به جلوگیری از انجام حفاری‌های غیرمجاز و کاوش به قصد به دست آوردن اشیای عتیقه و آثار تاریخی که بر اساس ضوابط بین الملل مدت یک صد سال یا بیشتر از تاریخ ایجاد یا ساخت آن گذشته باشد مصوب ۱۳۵۸، ماده ۵۶۲ کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی (تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده) مصوب ۱۳۷۵ و جز (۲) بند (ج) از ماده ۴ مصوبه اصلاحی «اهداف، سیاست‌ها و ضوابط نشر کتاب» ابلاغ ۱۳۸۹ شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

بنابراین درخواست می‌شود برای جلوگیری از انتشار رسمی و غیررسمی چنین کتاب‌ها و جزواتی، اقدام عاجل به عمل آورید.

این نامه به افراد دیگری از جمله حجت الاسلام والمسلمین مرتضی آقا طهرانی رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز نوشته شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا