اخبار

تعداد کشته‌های عراق در منطقه سبز بغداد به ۳۰ نفر رسید

 تعداد کشته‌های عراق در منطقه سبز بغداد به ۳۰ نفر رسید

طبق آخرین خبرها از ناآرامی‌های اخیر عراق، تعدا کشته های این ناآرامی‌ها به ۳۰ نفر رسیده است.

به گزارش پرمگ، صبح امروز خبرنگار شبکه الجزیره در عراق گزارش داد که، صدای تیراندازی پراکنده و جسته و گریخته در داخل منطقه سبز بغداد شنیده شد. ساعاتی قبل نیز صدای آژیر خطر در سفارت آمریکا در بغداد شنیده شد و سیستم دفاعی موشکی سیرام در سفارت آمریکا فعال شد.

براساس گزارش شبکه خبری الجزیره، مذاکراتی در جهت پایان دادن به این ناآرامی‌ها بین چارچوب هماهنگی شیعی و جریان صدر در جریان است.

دفتر حزب الدعوه و حکمت ملی عراق به آتش کشیده شد

طرفداران جریان صدر حدود نیمه شب گذشته دفتر حزب الدعوه و جریان حکمت ملی عراق در منطقه الزعفرانیه جنوبی بغداد را به آتش کشیدند و دفتر نخست وزیری عراق امروز سه شنبه را در عراق، تعطیل رسمی اعلام کرده است.

تشدید و خطرناک شدن درگیری‌ها در منطقه سبز بغداد

براساس اخبار واصله از برخی منابع عراقی، درگیری‌های منطقه سبز بغداد در حال تشدید و افزایش است و احتمال دارد احتمال وقوع درگیری‌های سنگین‌تری روی دهد.

این احتمال به علت افزایش نیروهای نظامی جریان صدر (سرایا السلام) در منطقه سبز بغداد است که ممکن است کم و کیف درگیری‌های کشور را وارد مرحله بغرنج‌تر و خطرناک‌تری کند.

حمله نیروهای نظامی جریان صدر به نیروهای امنیتی عراق

طبق گزارش شبکه الجزیره، در اثر درگیری‌های منطقه سبز بغداد و پرتاب ۴ فروند موشک به این منطقه، تاکنون ۳۰ نفر کشته و ۷۰۰ نفر دیگر زخمی شده اند که ۱۱۰ نفر آنها از نیروهای امنیتی عراق هستند.

تصاویری از این درگیری‌ها نیز در کانال تلگرامی صابرین نیوز منتشر شده است.

براساس شواهد و قرائن موجود، اوضاع امنیتی فعلی عراق بسیار بحرانی است و برخی منابع آگاه می‌گویند این درگیری‌ها نوعی جنگ داخلی بی‌سابقه در عراق است. عراق با بحرانی واقعی روبرو است.

اتفاق دیگر اینکه، بامداد امروز ساختمان حشدشعبی در نجف اشرف مورد هدف حمله قرار گرفت.

پیام آیت‌الله صدر: سلاح‌ها را زمین بگذارید

سیدحسین صدر، در خطاب به تمام طرف‌های درگیر در پیامی گفت: از احزاب و فعالان جامعه انتظار داریم عراق را بسازند؛ نه اینکه آتش افروزی کنند، چون که هر چقدر تنش‌های سیاسی تشدید شود، بهتر از گلوله و نفرت افکنی است. اگر چاره‌ دیگری نبود، سکوت و ماندن در منزل بهتر، سودمندتر و به تقوا نزدیک‌تر است.

پیام حیدر العبادی

حیدر العبادی نیز در یک پیام توئیتری اعلام کرد: جنگ بی ثمری که نه خدمتی به میهن می‌کند و نه محافظ شهروندان است را، متوقف کنید و به ندای عقل، وجدان و دین گوش فرا دهید.

درگیری مسلحانه در اطراف ساختمان پارلمان عراق

براساس گزارش خبری الجزیره، ظهر امروز ارتش عراق استحکامات خود در منطقه الرصافه را تقویت کرده و درگیری مسلحانه و تیراندازی طرف‌های درگیر در اطراف ساختمان پارلمان عراق ادامه دارد و چندین نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

براساس گزارش خبرنگار شبکه المیادین در بغداد، درگیری های شدید در منطقه سبز بغداد، دوباره از سرگرفته شده و پایتخت عراق در اثر ادامه این ناآرامی ها فلج شده است.

بنابر گزارش المیادین، درگیری های شدید امروز در اطراف ساختمان های مهمانسرا و دفتر امنیتی منطقه سبز بغداد، شدیدتر بوده است.

درخواست توقف درگیری‌ها از مقتدی صدر

جمال الضاری، دبیرکل حزب پروژه ملی عراق امروز سه شنبه با تاکید بر توقف سریع این درگیری‌ها گفت: ما از مقتدی صدر می خواهیم سریعاً در این درگیری ها دخالت کرده و از خونریزی بیشتر در عراق جلوگیری کند.

وی با خطاب قرار دادن مقتدی صدر تاکید کرد: بایستی از سوء استفاده کنندگان و تروریست های پوششی که سعی می‌کنند آتش فتنه در عراق را بیفروزند، جلوگیری شود

مقتدی صدر: پارلمان عراق را تخلیه کنید

به گزارش پرمگ به نقل از الجزیره، مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق در کنفرانس مطبوعاتی حنانه واقع در نجف گفت: از تغییر و تحولات عراق خیلی ناراحت بوده و از این وضعیت انتقاد می‌کنم. در این درگیری‌ها هم قاتل و هم مقتول هردو در یک آتش می‌سوزند. عراق پس از یک زمان که اسیر فساد بود، حالا اسیر خشونت و فساد است. امید آن دارم که این اعتراضات مسالمت آمیز و با دلهای مملو از عشق به وطن باشد.

وی همچنین ضمن تشکر از قوای امنیتی، حشد شعبی و فرماندهی نیروهای مسلح بابت بی طرفی در این درگیری‌ها و کمک به حفظ امنیت، از طرفداران خود(جنبش صدر) خواست تا ظرف 60 دقیقه ساختمان پارلمان را تخلیه کرده و به اعتصاب خود پایان دهند.

وی تهدید کرد که، چنانچه ظرف یک ساعت طرفدارانش از خیابان‌ها عقب نشینی نکنند از آنها اعلام برائت می‌کند.

وی ضمن گفتن اینکه، ریختن خون شهروندان عراقی حرام است، تاکید کرد: حشد شعبی هیچگونه ارتباطی با آنچه رخ داده است ندارد. صرف نظر از اینکه چه کسی این فتنه را آغاز کرده، من از مردم عراق بابت اتفاقاتی که افتاده است، معذرت میخواهم.

وی همچنین گفت: همانطور که قبلا چندین بار خواسته بودیم، گروه‌های سیاسی منحل میشدند حالا شاهد این وضعیت نبودیم.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا