دانستنی ها

حیوانات چگونه خود را گرم نگه میدارند؟

انسان از زمانی که بر روی کرةٌ زمین ظاهر شده است تمام نیروی اندیشه و فکرش را برای مبارزه با دشمنانش بکار برده است در مناطق قطبی و ارتفاعات زیاد، سرمای شدید یکی از دشمنان موجودات زنده است.

بدن حیوانات درمقابل سرما

انسان راههائی برای حفاظت خود از سرما اختراع کرده است. ولی حیوانات چگونه از خود در مقابل سرما دفاع کنند؟ آنها مانند انسان قادر به تفکر نیستند ولی طبیمت آنها را با سلاح دیگری مچهز کرده است و آن غرایز است. یکی از این غرایز غریزةٌ بخواب رفتن در زمستان می‌باشند. حیوانات زمستان خواب در روزهای گرم‌تر خوب تغذیه می‌کنند و چربی را در نسوج خود انباشته می‌سازند و در موقع زمستان خوابی همین آنها را زنده نگه می‌دارد.

خواب زمستانی
خواب زمستانی

خواب زمستانی حیوانات در فصل زمستان

آنها در زمستان در سوراخ زیرزمینی یا لانه خود بخواب می‌روند تا هنگامیکه گرمای بهار فرا رسد. خفاش جوجه‌تیغی لاک‌پشت مارمولک مار قورباغه و حتی حشرات و پروانه‌ها کمابیش در هنگام زمستان بخواب کامل فرو می‌روند. در این هنگام درجه حرارت بدن حیوانات به ۴۰ فارتهایت و حتی به ۲۰ فارنهایت تنزل می‌کند.

مهاجرت حیوانات
مهاجرت حیوانات

مهاجرت حیوانات در فصل زمستان و سرما

تنفس و ضربان قلب نیز کم می‌شود. روش غریزی دیگر برای رهائی از سرمای شدید مهاجرت کردن می‌باشد. قوهای وحشی لک‌لک چلچله فاخته یاهو چند نمونه از انواع بسیار گوناگون پرندگانی هستند که برای رهائی از سرما سالی دو بار هزاران میل طی می‌کنند. بسیاری از حیوانات بخصوص جانوران مناطق قطبی دارای محل‌های تابستانی و زمستانی هستند. گوزن شمالی آهوی قطبی شمال آمریکا هنگامیکه زمستان نزدیک می‌شود بسمت جنگلهای مناطق جنوبی‌تر حرکت می‌کنند.

قاقم
قاقم

وقتی گرمای بهار فرامی‌رسد آنها بطرف شمال باز می‌گردند. حیواناتی هستند که در موقعی که اولین نشانه‌های زمستان ظاهر می‌شود میادرت به ترک محل خود نمی کنند. دفاع غریزی آنها این است که سوراخ عمیقی در زمین حفر می کنند  و آن را با کاه برگ خزه و… گرم نگه می دارند و در گوشه ای از لانه غذا ذخیره می‎کنند به این امید که تا آخر زمستان غذا داشته باشند. این حیوانات عبارت اند روباه قطبی، خرگوش قاقم، موش صحرایی.

خرس قطبی
خرس قطبی

در قطبی‌ترین نقاط زمین خرس قطبی زمستان را در یک حفرة عمیقی که با برف پوشیده شده می‌گذراند او نیز قبل از خوابیدن غذای زیادی در درون خود ذخیره می‌نماید. حتی در آب هوای ملایم‌تر حیوانات در زمستان پوست ضخیم‌تری پیدا می‌کنند. در منطق قطبی پوست بعضی از جانوران علاوه بر کلفت شدن رنگ عوض می‌کند و برنگ محیط در می‌آید. این باعث می‌شود که دشمنان طبیعی‌شان متوجه آنها نشوند.

راه دیگری هم در دنیای حیوانات در مناطق سرد از سرما وجود دارد. بسیاری از جانوران زندگی‌شان را مانند بچه قورباغه آغاز می‌کنند و بعد بشکل جانور بالغ در می‌آیند. اگر این در مناطق سرد روی دهد بچه قورباغه نمی‌توانند بزندگی ادامه بدهند. طبیعت در اینجا به کمک آنها رسیده است بعنوان مثال مارمولک‌های سیاه بلندیهای آلپ از ابتدای تولد دارای شش هستند.

منبع: کتاب دایره المعارف اطلاعات عمومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا